Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

relacja z zebrania wiejskiego w Bestwince - Teresa Paruch - Ryś sołtyską

24. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 926
NA3A2970NA3A2971NA3A2972NA3A2973NA3A2974NA3A2975Pierwsze z cyklu zebrań wiejskich mających na celu wybór sołtysa i rad sołeckich odbyło się w piątek, 21 czerwca w Bestwince. 24 obecnych na nim mieszkańców chyba niezbyt dobrze świadczy o zainteresowaniu sołeckimi sprawami.
Zgodnie z przepisami takie zebranie zwołuje wójt i to właśnie Grzegorz Boboń zwołał i otworzył zebranie, witając mieszkańców i przybyłych gości. W sali OSP Bestwinka obecni byli: przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, radny Sławomir Walczak, zastępca wójta, Mariusz Szlosarczyk, sekretarz Arkadiusz Maj, kierownik Referatu Zamówień Publicznych, Funduszy i Środowiska Dominik Puda, odpowiedzialny za gminne inwestycje Grzegorz Gajda, kierujący GOK Grzegorz Gawęda, dyrektor szkoły Renata Cichowska – Gaździak, prezes Spółki Wodnej Melioracyjnej Łukasz Greń, prezes KS Bestwinka Tadeusz Wróbel, prezeska Koła Gospodyń Wiejskich Maria Gawęda.
Grzegorz Boboń nawiązał do sytuacji, jaka panuje w gminie po środowej nawałnicy, wyraził wdzięczność za pracę i ofiarność strażakom i wszystkim służbom zaangażowanym w usuwanie jej skutków i prosił o cierpliwość, ponieważ takiego ogromu szkód nie da się opanować z dnia na dzień.

Kontynuując zebranie, zaproponował na przewodniczącego Grzegorza Gawędę, kandydatura ta została jednogłośnie przyjęta, tak samo jak wybór Anny Walczak na protokolantkę.
Grzegorz Gawęda przedstawił projekt porządku zebrania i został on bez uwag przyjęty jednogłośnie.
Ustępująca sołtyska, Teresa Paruch – Ryś przedstawiła sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej w mijającej kadencji. Przypomniała skład rady oraz dodała, że była ona wspomagana przez radnych Grzegorza Gawędę, Magdalenę Wizner i Sławomira Walczaka, a zebrania, które odbywały się raz na dwa miesiące, protokołowane były przez Irenę Kania. Po zebraniach wnioski kierowane były do wójta i Rady Gminy. Rada sołecka brała udział w wizjach lokalnych, uroczystościach państwowych, gminnych, kościelnych, a sołtyska ponadto w pracach komisji i sesjach Rady Gminy. Rada sołecka współpracowała z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi w sołectwie: KGW, OSP, klubem sportowym, Radą Rodziców i szkołą.
Uczestniczyła w Janowickich Sianokosach, Dożynkach Gminnych i Święcie Gminy Bestwina.
Od dwóch lat aktywnie uczestniczy w „akcjach sprzątania świata”.
Rada sołecka wskazywała miejsca, w których konieczne było montowanie luster, wyremontowano ul. Rzeczną oraz środkową część ul. Starowiejskiej, zamontowano progi zwalniające na ul. Podpolec, podłączono do kanalizacji 4 budynki w centrum Bestwinki, wyremontowano most na Łękawce i ul. św. Sebastiana, przebudowano i wyremontowano ul. Sportową, wykonano termomodernizację budynku OSP, wybudowano ogrodzenie przy remizie od ul. Dworkowej, doświetlono przejścia dla pieszych, wymieniono wiele lamp na oświetlenie energooszczędne, wyremontowano dach na budynku KS Bestwinka, w OSP wyremontowano i udostępniono salki oraz biuro zarządu OSP, zakupiono pompę do hydroforowni, obecnie trwają prace związane z dokumentacją do wykonania remontu dalszej części ul. Starowiejskiej.
Na zakończenie swojego wystąpienia Teresa Paruch – Ryś podziękowała za współpracę wszystkim osobom, urzędom, organizacjom i stowarzyszeniom, z którymi przyszło się jej i radzie sołeckiej zetknąć w czasie kadencji.
Przewodniczący zebrania, realizując porządek, zapytał zebranych, jaki powinien być skład liczbowy rady sołeckiej w nowej kadencji, można było wybrać od 3 do 7. W głosowaniu przyjęto jednogłośnie propozycję Teresy Paruch – Ryś, aby to było 7 osób.
Grzegorz Gawęda przedstawił Regulamin wyborów sołtysa i rady sołeckiej; został on przyjęty bez uwag i jednogłośnie, po czym przystąpiono do wyboru komisji skrutacyjnej. Zgłoszeni: Sławomir Walczak, Anna Kalinowska i Paweł Ryś zostali wybrani jednogłośnie i przystąpiono do zgłaszania kandydatów na sołtysa.
Sławomir Walczak zarekomendował Teresę Paruch – Ryś przypominając jej dotychczasową działalność na rzecz sołectwa. Innych zgłoszeń nie było, więc przystąpiono do głosowania tajnego. Wydano 24 karty, głosów ZA było 22, 2 głosy nieważne. Teresa Paruch – Ryś została wybrana sołtyską na kolejną kadencję i na tę okoliczność przyjęto Uchwałę nr 1.
Przystąpiono do zgłaszania kandydatów do rady sołeckiej. Teresa Paruch - Ryś zaproponowała następujące osoby: Stanisław Wojtczak, Krzysztof Wróbel, Łukasz Greń, Irena Kania, Aneta Górna, Renata Cichowska – Gaździak, Krzysztof Zelek.
Więcej zgłoszeń nie było i Grzegorz Gawęda poddał pod głosowanie wniosek, aby zamknąć listę i przystąpić do wyborów.
Po podliczeniu głosów komisja skrutacyjna poinformowała, że wydano 23 karty, a poszczególni kandydaci uzyskali od 21 do 23 głosów, tym samym zostali wybrani do rady sołeckiej. Podjęto Uchwałę nr 2.
W trakcie dyskusji poruszono następujące sprawy: Tadeusz Wróbel zgłosił bardzo poważne uszkodzenie rowu przez powalone dęby w okolicach firmy DEWRO, uszkodzeniu uległo również ogrodzenie firmy. Zawalony rów stanowi spore zagrożenie dla mieszkających w tamtym rejonie.
Mariusz Szlosarczyk odpowiedział, że cały czas trwa szacowanie i usuwanie szkód przy drogach gminnych i powiatowych. W przypadku zgłoszonym przez Tadeusza Wróbla musi sprawdzić do kogo należy teren, na którym rosły dęby i podjęte zostaną następne kroki.
Maria Gawęda złożyła wniosek, aby sołectwo Bestwinka również było brane pod uwagę przy planowaniu imprez plenerowych. W Bestwinie jest Święto Gminy, w Janowicach Sianokosy, w Kaniowie Święto Karpia, a w Bestwince nic nie ma.
Wójt odpowiedział, że w tym roku już nic nie można zrobić, ale jesienią, kiedy będzie planowany budżet na 2025 rok GOK może imprezę plenerową w sołectwie Bestwinka ująć.
Jan Ślosarczyk zwrócił uwagę, że radni obiecywali budowę parkingu koło szkoły, tymczasem kadencja minęła i nic się nie wydarzyło. Wnioskował o przeszkolenie urzędników gminnych w temacie partnerstwa publiczno – prywatnego, ponieważ można w ten sposób przeprowadzić różne inwestycje, zdobyć środki finansowe, a w naszej gminie nic takiego nie istnieje. Mogłaby np. w ten sposób powstać biogazownia.
Jego zdaniem w gminie jest wystarczająca ilość wody, należy tylko uruchomić ujęcie przy „Panience” na Podkępiu.
Tadeusz Wróbel wniósł o remont ul. Długiej.
Grzegorz Boboń pogratulował wyboru Teresie Paruch – Ryś oraz radnym rady sołeckiej. Wyraził nadzieję na dobrą współpracę z korzyścią dla mieszkańców sołectwa. Współpraca z sołtysami i radami sołeckimi jest z punktu widzenia wójta bardzo istotna, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania służące mieszkańcom.
Poinformował, że dokonywane są korekty w budżecie przyjętym przez poprzednią Radę Gminy oraz zmiany w schemacie organizacyjnym Urzędu Gminy. Mariusz Szlosarczyk został zastępcą wójta, a jego obowiązki przejął Grzegorz Gajda. Gminnym Ośrodkiem Kultury kieruje Grzegorz Gawęda, Rada Nadzorcza Kombestu odwołała dotychczasowego prezesa, Wacława Waliczka, przeszedł on na emeryturę i powołała na stanowisko prezesa Marcina Kanika.
Z Kombestu do Zarządzania Kryzysowego przesunięto Remigiusza Żurowskiego.
W dniu 25 czerwca w godzinach od 8 do 16 wystąpi przerwa w dostawie wody, związane to jest z inwestycją przełączania rurociągów przy Zielonym Krzyżu w Bestwinie.
Już w niedługim czasie rozpocznie się modernizacja boiska wraz z budową bieżni z nawierzchnią poliuretanową przy szkole podstawowej. Uzyskano no to 90% dofinansowania z Polskiego Ładu.
Otrzymano również promesę na remont ul. Starowiejskiej (300 tys.). Jeśli chodzi o parking przy szkole, to jest projekt organizacyjny wraz z pozwoleniem na budowę i jeśli tylko pojawią się możliwości aplikowania o środki zewnętrzne, to natychmiast zostanie to uczynione.
Jest wykonany projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego od rzeki Młynówka Dankowska.
Jeśli chodzi o ul. Długą, to planowane jest zlecenie wykonania projektu remontu, ale w dwóch etapach, a następnie aplikowanie o środki zewnętrzne.
Na remont ul. Ślosarczyka jest gotowy projekt, gmina czeka na możliwość występowania o środki zewnętrzne.
Jeśli chodzi nasze ujęcie wody to, aby sprawdzić nową technologię uzdatniania, badania muszą być prowadzone w różnych porach roku, ponieważ występują w nich różne poziomy wody, a w związku z tym są okresy, kiedy wód powierzchniowych jest bardzo dużo, a ich skład znacznie się różni od tych źródlanych.
Tadeusz Wróbel podziękował za remont dachu KS Bestwinka i pomoc finansową przy organizacji Jubileuszu 75-lecia. Wyraził żal, że realizuje się zupełnie nową inwestycję (boisko i bieżnia przy szkole), a nie jest realizowana budowa trybuny, której projekt został sfinansowany przez prywatną osobę i leży już kilka lat, podobnie jak obiecany przez poprzednika kort.
Wójt wyjaśnił, że budowa boiska z bieżnią wchodzi w jeden pakiet wraz z budową boiska ze sztuczną trawą w Kaniowie, boiska sportowego na terenach rekreacyjnych w Janowicach, placu zabaw przy przedszkolu w Bestwinie, placu zabaw przy szkole w Janowicach i zagospodarowaniem Parku Wiejskiego w Kaniowie, które to sfinansowane zostaną z programu „Polski Ład” w ramach modernizacji infrastruktury sportowo – rekreacyjnej w gminie Bestwina.
Wójt zapewnił, że jeśli tylko pojawią się możliwości, będą składane wnioski na dofinansowanie czy też sfinansowanie istniejących projektów.
Grzegorz Gajda pogratulował wyboru sołtysce oraz radnym rady sołeckiej. Podkreślił rolę i wkład Teresy Paruch – Ryś w realizację inwestycji, jakie były wykonane w Bestwince i podziękował za bardzo dobrą współpracę.
Teresa Paruch – Ryś podziękowała za zaufanie i wybór na funkcję sołtyski, prosiła o aktywny udział w Janowickich Sianokosach.
Więcej głosów nie było i Grzegorz Gawęda zakończył zebranie.

Do góry