Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

LKS Przełom Kaniów ma 75 lat

24. 03. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1220
W tym roku dwa kluby w naszej gminie obchodzą swoje jubileusze 75-lecia. KS Bestwinka zainaugurował obchody Halowym Turniejem Żaków, a LKS Przełom Kaniów uroczystą akademią. Ta informacja poświęcona będzie Jubileuszowi LKS Przełom Kaniów.

Zarząd LKS Kaniów zaprosił w sobotę, 2 marca, na godzinę 14.00 do Domu Strażaka w Kaniowie byłych i obecnych zawodników, trenerów i działaczy oraz przedstawicieli innych klubów działających w gminie Bestwina, władze samorządowe, delegacje różnych organizacji i stowarzyszeń, a także władze Polskiego, Śląskiego i Beskidzkiego Związku Piłki Nożnej. Zdjęcia TUTAJ

Rolę moderatora uroczystości pełnił sekretarz Klubu, Mirosław Kołodziejczyk, a słowo wstępne wygłosił prezes, Grzegorz Wieczorek. Powiedział: Tak naprawdę obchody rozpoczęły się w środę, kiedy to w naszym parafialnym kościele została odprawiona msza św. w intencji naszego Klubu, działaczy, członków, zawodników, trenerów, kierowników drużyn.

Myślę, że słowa piosenki autorstwa Franciszka Leśniaka „Jak szybko mijają chwile, jak szybko mija czas” w pełni oddają ducha naszego dzisiejszego spotkania. Mam przyjemność po raz drugi prowadzić nasz Klub w kolejny Jubileusz, tym razem 75 lat. 75 lat uśmiechu, wzruszeń, zwycięstw, porażek, radości, smutku, pasji, pracy społecznej. 75 lat wspólnoty WIEKICH LUDZI, którzy chcieli, którzy chcą coś dobrego zrobić dla dzieci, młodzieży, dla całej naszej lokalnej społeczności.

Właśnie 75 lat temu Alojzy Góra wziął na siebie odpowiedzialność i wraz ze swoimi kolegami postanowił zrobić coś co trwa do dziś. Historia… Nie zapominamy o niej, bo dzięki historii, dzięki osobom żyjącym w tamtym czasie możemy się dzisiaj spotkać i świętować Jubileusz 75-lecia.

Historia … to tylko słowo. Pod tym słowem kryją się osoby, które oddały swoje serce dla Klubu, które zbudowały go od podstaw. Kolejnymi prezesami byli: Roman Kóska, Marian Tomala, Karol Ryszka, Marian Góra, Leonard Kozak, Bogusław Gałuszka, Stanisław Kłoda, Jacek Siewniak, dwukrotnie Edward Jonkisz, Dawid Marciński, Andrzej Michalski, Łukasz Furczyk i Grzegorz Wieczorek.” Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych prezesów oraz Honorowych Członków Klubu: Mieczysława Stwory, Mieczysława Kagańca i Karola Ryszki.

Prezes wyraził radość, że na sali obecne są osoby z różnych pokoleń, są takie które pamiętają początki Klubu, są osoby, które na przestrzeni lat kierowały Klubem i reprezentowały Jego barwy oraz zawodnicy przywdziewający dzisiaj klubowe koszulki.

Przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza”, a następnie zwrócił się do obecnych na sali byłych prezesów: „Drodzy prezesi: panie Jacku, Edwardzie, Andrzeju – dziękuję Wam bardzo. Nikt nie zrozumie lepiej pracy prezesa jak sam prezes. Wiem, ile zdrowia, wysiłku kosztowała Was Wasza praca. Dziękuję Wam za poświęcenie i trud prowadzenia Klubu, a przede wszystkim dziękuję Wam za to, że wzięliście na siebie ODPOWIEDZIALNOŚĆ, odpowiedzialność, dzięki której my tutaj dzisiaj jesteśmy.”

Kolejne słowa skierowane zostały do Honorowych Członków Klubu: „Panie Stanisławie, Franciszku, Edwardzie, Czesławie, Marianie, dziękuję Wam za wieloletnią pracę, za trud, za poświęcenie. To dzięki Wam, ja również dzisiaj mogę być w tym miejscu, w którym jestem.”

Grzegorz Wieczorek przypomniał inwestycje i prace wykonane w ostatnich latach na obiekcie LKS Kaniów: w budynku wymieniono instalację c.o. wraz z piecem, instalację elektryczną, wodną, kanalizację, wykonano kapitalny remont pomieszczeń szatni, odrestaurowano elewację budynku, wymieniono bruki koło budynku oraz płyty chodnikowe wzdłuż płyty głównego boiska. Zmodernizowano trybunę, wymieniono wszystkie krzesła, pomalowano pokrycie, wymieniono nagłośnienie, zakupiono elektroniczną tablicę wyników, zakupiono i zamontowano nowe piłkochwyty, wymieniono ogrodzenie przed klubowym budynkiem, a także zmianie uległa elewacja budynku Klubu Kibica.

Podejmowano następujące działania dla kibiców: wręczano nagrody dla kibiców w czasie przerw meczów, przeprowadzano konkursy z okazji Dnia Dziecka, konkursy w czasie przerw w meczach seniorów, internetowe konkursy w czasie pandemii, organizowano Święto Sportu, w tym dwukrotnie o charakterze charytatywnym, turnieje z okazji Dnia Babci i Dziadka, Mikołajkowe, o Puchar, Wójta, Prezesa, z okazji Dnia Dziecka, turnieje Dzikich Drużyn.

Obecnie w Klubie trenują Smerfiki, Orliki, Żaki, trampkarze, juniorzy, seniorzy i oldboje.

Trenerami są: Mariusz Cupriak i Czesław Jonkisz w drużynach najmłodszych, juniorów Tadeusz Bednarczyk, seniorów Zbigniew Wierzgoń.

Łącznie z oldbojami w Klubie trenuje ponad 160 zawodników.

Prezes na zakończenie swojego wystąpienia złożył podziękowania: swojej żonie, Izabeli, za wsparcie, znoszenie humorów po porażkach, a także za pomoc w wykonywanie obowiązków klubowych, Zarządowi Klubu, a w szczególności osobom, które są z nim od początku: Antoniemu Wojsławowi, Grzegorzowi Ciućce, Mirosławowi Kołodziejczykowi i Tadeuszowi Bodzkowi, członkom Klubu Kibica.

Kolejne podziękowania skierowane zostały do Urzędu Gminy Bestwina i wójta, Artura Beniowskiego. Prezes poprosił wójta na scenę i wręczył pamiątkową statuetkę, wójt odwzajemnił się gratulacjami i okolicznościową paterą.

Kolejne podziękowania popłynęły do posła Przemysława Drabka, dyrektora GOK Grzegorza Bobonia, prezesa OSP Kaniów Grzegorza Owczarza oraz sponsorów i wszystkich lokalnych organizacji i stowarzyszeń.

Na zakończenie Grzegorz Wieczorek przywołał słowa pisarki Mony Kasten: „W tych minutach wszystko wydaje się możliwe: zwycięstwo i porażka, duma i wstyd, szaleńcza radość i deprymująca frustracja. W żadnej innej chwili poczucie jedności w drużynie nie jest silniejsze, a motywacja większa.”

Bądźmy więc jednością, motywujmy się wzajemnie, pomagajmy w trudnych chwilach i grajmy wszyscy zawsze do jednej bramki. Grajmy dla LKS „Przełom” Kaniów.

W Jubileuszu udział wzięli zaproszeni goście: wiceprezes PZPN i prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Henryk Kula, prezes i wiceprezes BOZPN Marek Kubica i Janusz Mędrzak, zastępca prezesa Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS Andrzej Wojtanowicz, Dorota i Jerzy Dusik – komisja medialna Śląskiego ZPN, przewodniczący Komisji ds. rozgrywek BOZPN Marian Antos, przewodniczący Komisji ds. dyscypliny BOZPN Wacław Waliczek, starostę bielskiego reprezentowała Dorota Nikiel – członkini zarządu powiatu, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, wójt Artur Beniowski, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, ksiądz Janusz Dudek, prezes KS Bestwinka Tadeusz Wróbel, LKS Bestwina reprezentował Grzegorz Boboń, sołtys Marek Pękala, komendant gminny OSP Grzegorz Owczarz, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni”, Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” oraz Uczniowski Klub Sportowy Set Kaniów reprezentował Jerzy Zużałek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego reprezentował Sławomir Radzik, prezes KGW Mieczysława Głombek, prezes Koła Emerytów i Rencistów Tadeusz Maroszek, córka oraz syn pierwszego prezesa Alojzego Góry Anna Okruta i Edward Góra.

Jubileuszowa uroczystość była znakomitą okazją do wręczenia odznak Polskiego ZPN, Śląskiego ZPN oraz LZS:

Złotą Odznaką Honorową PZPN odznaczony został Stanisław Stwora,

Srebrną Odznakę Honorową PZPN odebrali: Wiesław Kucharski, Grzegorz Ciućka i Tadeusz Bodzek (w jego imieniu odebrał Antoni Wojsław), a Brązową OH PZPN Grzegorz Wieczorek.

Złotą Odznaką Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej odznaczono Henryka Wilczka (w jego imieniu odebrał ją syn Marek), Srebrne OH Śl.ZPN odebrali: Mirosław Kołodziejczyk i Andrzej Michalski, Brązową Andrzej Piekiełko (w jego imieniu odebrał Mariusz Głombek).

Odznaki wręczali: Henryk Kula i Marek Kubica. W ręce prezesa Grzegorza Wieczorka Henryk Kula oraz Marek Kubica przekazali od Śląskiego ZPN grawerton w etui, voucher i piłki.

Zastępca prezesa Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS wręczył odznaki LZS następującym działaczom i zawodnikom: Andrzejowi Furczykowi, Arturowi Droździkowi, Sławomirowi Radzikowi, Ryszardowi Kowalikowi, Markowi Lisowi, Mariuszowi Głombkowi, Jarosławowi Łanosze, Emilowi Wilczkowi.

Prezesowi Grzegorzowi Wieczorkowi Andrzej Wojtanowicz przekazał puchar i piłki.

Okolicznościowe statuetki, grawertony, piłki na ręce prezesa LKS złożyli: Dorota Nikiel – członkini zarządu powiatu bielskiego, radny Rady Powiatu Łukasz Pasierbek, w imieniu Zarządu LKS Bestwina Grzegorz Boboń, w imieniu KS Bestwinka prezes Tadeusz Wróbel, w imieniu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni” oraz Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp królewski” Jerzy Zużałek, w imieniu dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Sławomir Radzik.

Prezes Grzegorz Wieczorek poprosił o powstanie i uczczenie jubileuszu lampką szampana po czym poprosił wszystkich do pamiątkowego zdjęcia.

W przerwie i oczekiwaniu na obiad można było zrobić sobie zdjęcia z liderem kabaretu Rak, Krzysztofem Hanke, z czego skorzystało wielu uczestników uroczystości.

Jednym z punktów programu była prezentacja multimedialna wraz z przedstawieniem historii LKS Przełom Kaniów, którą przygotowali Mirosław i Kamil Kołodziejczyk. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się historyczne zdjęcia oraz informacje o sekcjach, jakie na przestrzeni minionych 75 lat działały w Klubie.

Po obiedzie sceną zawładnął wspomniany Krzysztof Hanke. Było wiele świetnych skeczy i piosenek, ręce raz za razem składały się do oklasków, słychać było gromkie brawa i głośny śmiech. Krzysztof Hanke wprosił się już teraz na jubileusz za kolejne 75 lat.

 

Do góry