Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Promują swoją gminę - Jaskółki z Bestwiny

24. 02. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 469
IMG 20240209 181624IMG 20240209 181627IMG 20240209 181630IMG 20240209 182947W dniu 9 lutego 2024 r. w Galerii Sztuki na Zdrojowej odbył się pierwszy w tym roku wernisaż prac malarskich. Swoje prace zaprezentowała grupa plastyków „Jaskółka”, działających od 2018 roku przy Muzeum Regionalnym w Bestwinie.
Wernisaż uroczyście otworzyła Jolanta Witkowska, Dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze, która powitała zaproszonych gości i artystów.
Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, zaszczycili je swoją obecnością: przewodniczący Rady Gminy Jaworze, Zbigniew Putek, przewodniczący oraz prezesi stowarzyszeń i organizacji działających w gminie Jaworze, oraz miejscowi artyści: państwo Ewa i Krzysztof Czaderowie, którzy w ubiegłym roku mieli w Galerii swoje wernisaże. Artystom z Bestwiny towarzyszył Andrzej Wojtyła, kustosz Muzeum Regionalnego w Bestwinie.
Bohaterami wystawy byli członkowie grupy plastyków Jaskółki z Bestwiny, działający pod opieką instruktora artystycznego, Sylwii Rakowskiej. Na wernisaż przybyli: Alicja Englert, Barbara Greń, Bogumiła Klimas-Durtan, Paulina Maciejny, Urszula Kal, Barbara Pokładnik, Andrzej Surowiak i Jerzy Greń. Do grupy należą również, nieobecni w dniu wernisażu, Wojciech Niedoba oraz Ilona Kubiczek.
Artystom towarzyszyły ich rodziny, jak również wielu ich przyjaciół i znajomych.
Grupa plastyków Jaskółka zajmuje się integracją twórców uprawiających sztuki plastyczne, wymianą doświadczeń, podnoszeniem umiejętności oraz promocją twórczości. Członkowie grupy są autorami wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz uczestniczą w lokalnych wydarzeniach artystycznych, takich jak aukcje charytatywne, konkursy i plenery. Pracownia Jaskółki znajduje się w Muzeum Regionalnym w Bestwinie, a opiekę merytoryczną nad grupą od czterech lat sprawuje Sylwia Rakowska, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika.
Członkowie grupy w swojej twórczości najczęściej inspirują się motywami pejzażu lokalnej przyrody: stawami, polami, lasami i górami. Grupa posługuje się techniką malarstwa akwarelowego, która pomaga uchwycić ulotność natury oraz umożliwia tworzenie kolorystycznych szkiców w plenerze. Chętnie rozwija swoje umiejętności poprzez poszerzanie twórczości o nowe motywy takie jak architektura, martwa natura czy portret oraz ucząc się nowych technik rysunkowych i malarskich.
Grupa działa głównie na rynku lokalnym. Wystawy ich prac można oglądać w muzeum regionalnym w Bestwinie oraz w bibliotekach na terenie gminy. Jaskółka może poszczycić się wystawą prac grupowych w zamku Czeczów w Kozach oraz wystawą indywidualną Barbary Greń w Książnicy Beskidzkiej. Prace grupy Jaskółka można było również oglądać w Strumieniu i Pszczynie. Mając na uwadze, jak ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń, sekcja artystów utrzymuje bliski kontakt z członkami grupy malarzy amatorów Zdrzadełko Klub Plastyków z Pszczyny. Kontakty te owocują wspólnymi plenerami i spotkaniami. Kilku członków grupy brało udział w pierwszym plenerze organizowanym przez Urząd Powiatowy miasta Bielsko-Biała pod nazwą ,,Barwy Beskidów” pod kierownictwem artystycznym artysty malarza Floriana Kohuta.
Wernisaż umilił grą na gitarze muzyk Tomasz Madzia.
Wystawę można obejrzeć w Siedzibie Galerii Sztuki przy ulicy Zdrojowej 111 w Jaworzu do 27 lutego 2024.
Serdecznie zapraszamy!
Do góry