Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Tradycja w rodzinie rzecz święta

23. 10. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 645
WykopkiKiszenie kapustyKiszenie kapusty 1Koło Gospodyń Wiejskich „Bestwinianki” wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Bestwinie realizuje projekt „Tradycja i kultura”. Obejmuje on 1. „Tradycyjne bestwińskie zdobienie jajek wielkanocnych”, 2. Warsztaty – opowiadamy o świecie – „Droga Mleczna” – prezentacja połączona z rozpoznawaniem i kosztowaniem mlecznych smaków, 3. „Wykopki z pieczeniem ziemniaków” i 4. „Kiszenie kapusty”.
Dwa ostatnie tematy zostały zrealizowane we wrześniu i październiku. We wrześniu odbyły się wykopki z udziałem dzieci szkolnych i ich opiekunów. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w tradycyjnych ziemniaczanych wykopkach i poznać jak robiono to dawniej od zbierania na polu, przewożenia oraz przebierania, czyli sortowania ziemniaków. Grupa gościła na podwórku Pani sołtys, Marii Maroszek.
Dzieci w przerwie na łyk wody wysłuchały ciekawych opowieści, a na zakończenie zostały poczęstowane chlebem z masłem i serem oraz ciastem i kawą zbożową z mlekiem.
18 października z kolei członkinie „Bestwinianek” wraz z Panią dyrektor GBP, Marzeną Kozak” spotkały się z dziećmi, aby zapoznać je ze zwyczajem kiszenia kapusty. Było ręczne szatkowanie, układanie i deptanie kapusty w beczce w specjalnie przygotowanych gumiakach.
Był też poczęstunek, czyli pyszne mufinki przygotowane przez członkinie koła.
Kapustę dostarczyli Państwo Bożena i Antoni Góra.
Źródło: Facebook - KGW Bestwinianki
Do góry