Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Tak tworzy się historię - kobiety OSP Bestwinka 1 miejsce, mężczyźni OSP Kaniów 1 miejsce, OSP Bestwinka 2 miejsce w Powiatowych Zawodach Sportowo - Pożarniczych

23. 10. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 817
Dzisiaj (sobota, 07.10.2023) zostały zapisane wspaniałe karty w historii OSP Bestwinka, OSP Kaniów i gminnych dziejach jednostek OSP. Druhny OSP Bestwinka i druhowie OSP Kaniów stanęli po raz pierwszy w swojej historii na najwyższym stopniu w Powiatowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych, do tego druhowie OSP Bestwinka zajęli drugie miejsce. Tego w historii naszych OSP jeszcze nie było. Brawa i słowa uznania. Jest to również doskonałe świadectwo, jak wielką wagę przywiązuje się w gminie Bestwina do bezpieczeństwa pożarowego mieszkańców, zresztą nie tylko pożarowego, ponieważ strażacy wzywani są do różnych zagrożeń, np. powodziowych, komunikacyjnych, czy chociażby w celu usunięcia gniazd szerszeni czy ściągnięcia kotka z dachu lub drzewa. W każdym z tych wezwań muszą wykazać się pełnym profesjonalizmem. Zdjęcia z zawodów TUTAJ
Zapytany przeze mnie jeden z druhów czy jest jakaś tajemnica ich sukcesu odpowiedział: „nie ma żadnej tajemnicy. Liczy się pasja, ciągłe ćwiczenie i doskonale swoich umiejętności, dyscyplina, wzajemne zrozumienie, świetna atmosfera, poprzez ćwiczenia i treningi znakomita integracja. Jeśli ktoś oglądał serial Chicago Fire to wie o czym mówię. Wierzę, że naszą remizę będą porównywać, a nawet mówić na nią remiza 51, a naczelnika Wojtka porównywać do komendanta Wallace’a Bodena (śmiech). Ale taka jest prawda, wszystkim nam zależy na doskonaleniu swoich umiejętności, wzajemnie się wspieramy i podnosimy na duchu, stosujemy zasadę jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.” Nic dodać nic ująć.
Klasyfikacja kobiet: 1 miejsce: OSP Bestwinka z wynikiem 131, 2 OSP Bujaków - 132, 3 OSP Pisarzowice - 133, 4 OSP Łazy - 136, 5 OSP Kaniów - 153, 6 OSP Buczkowice - 155, 7 OSP Bystra - 162, 8 OSP Świętoszówka - 164, 9 OSP Lipowiec - 75.
Klasyfikacja mężczyzn: 1 miejsce: OSP Kaniów z wynikiem 108, 2 OSP Bestwinka – 110, 3 OSP Świętoszówka – 111, 4 OSP Stara Wieś - 113,25, 5 OSP Wilkowice - 113,68, 6 OSP Ligota – 114, 7 OSP Bronów – 115, 8 OSP Bujaków – 116, 9 OSP Buczkowice – 117, 10 OSP Międzyrzecze Górne – 123, 11 OSP Kozy – 129, 12 OSP Rybarzowice – 130, 13 OSP Bystra – 138, 14 OSP Jaworze – 139, 15 OSP Kobiernice i OSP Hecznarowice - dyskwalifikacja.
Mistrzynie powiatu bielskiego, drużyna OSP Bestwinka, wystąpiły w składzie: Barbara Ślosarczyk – mechanik, Natalia Maroszek – łącznik, Wioletta Gawęda – rozdzielacz, pierwsza rota: Patrycja Stanclik, Monika Czader, druga rota: Magdalena Sobańska, Klaudia Tomanek, dowódca - Agnieszka Kowalczyk, w sztafecie do kompletu Gabriela Huczek. W kobiecej drużynie bojowej dodatkowo mechanik - Michał Ryś.
Mistrzowie powiatu bielskiego, drużyna OSP Kaniów, walczyli w składzie: dowódca - Wojciech Janeczko, mechanik - Adrian Gawlas, łącznik - Szymon Janeczko, rozdzielacz - Daniel Zużałek, przodownik Roty 1 - Patryk Wójtowicz, pomocnik przodownika Roty 1 - Gabriel Stasica, przodownik Roty 2 - Rafał Janeczko, pomocnik przodownika 2 roty - Dawid Adamaszek, Marcin Paulisch.
Męska drużyna OSP Bestwinka: Dominik Czernecki, Michał Bieroński, Kamil Kóska, Michał Ryś, Błażej Tomanek, Damian Tomanek, Daniel Merta, Krzysztof Zelek, Bartosz Bieroński.
Kobieca drużyna OSP Kaniów zajęła 5 miejsce, co też jest bardzo dobrym wynikiem zważywszy na to, że jedna z zawodniczek w czasie biegu odniosła kontuzję.
W zawodach wystartowało 25 drużyn: 9 w grupie kobiet i 16 w grupie mężczyzn. Zawody przebiegały w zaciętej atmosferze, ale jednocześnie w duchu sportowej rywalizacji. Komisja sędziowska złożona z funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej ustaliła końcowe wyniki na podstawie czasów uzyskanych przez poszczególne drużyny w konkurencjach: bieg sztafetowy na 400 metrów z przeszkodami oraz rozwinięcie bojowe. Konkurencja ćwiczenie bojowe obejmuje dobiegnięcie do miejsca ułożenia sprzętu (tzw. podestu), zbudowanie linii ssawnej, zbudowanie linii głównej z 2 odcinków węża W-75, zbudowanie 2 linii gaśniczych, składających się, każda, z 2 odcinków węża W-52, uruchomienie motopompy i zassanie wody, podanie 2 prądów wody ze stanowisk gaśniczych i trafienie w cel, sygnalizowane obróceniem lub złamaniem tarczy prądem wody i przewróceniem stożków ostrzegawczych.
Konkurencja sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami składa się z 7 odcinków z przeszkodami wytyczonymi na bieżni stadionu. Po sygnale rozpoczynającym konkurencję, zawodnik pierwszej zmiany dobiega do ustawionego na torze węża W-75, chwyta jeden z łączników z zadaniem połączenia go z nasadą wlotową rozdzielacza. Zawodnicy na następnych odcinkach pokonują kolejno przeszkody: przeskok nad płotkiem lekkoatletycznym, pokonanie „rowu”, slalom pomiędzy tyczkami, bieg po równoważni, pokonanie ściany (zadaniem zawodniczki w biegu sztafetowym kobiet jest przeskoczenie nad płotkiem lekkoatletycznym). Zawodnik ostatniego, siódmego odcinka po dobiegnięciu do ustawionego węża W-52 i rozdzielacza, łączy ze sobą w dowolnej kolejności rozdzielacz z wężem a wąż z prądownicą i dobiega do mety.
Organizatorami zawodów byli: zarząd oddziału powiatowego ZOSP RP w Bielsk-Białej, zarząd oddziału miejsko-gminnego w Czechowicach-Dziedzicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, powiat bielski, gmina Czechowice Dziedzice oraz czechowicki MOSiR.
Wśród gości (i organizatorów) byli między innymi: Grzegorz Puda - minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Stanisław Szwed - wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Przemysław Drabek - poseł na Sejm RP, Jan Chrząszcz - wicewojewoda śląski, Janusz Pierzyna - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach, a zarazem wójt gminy Jasienica, Marian Błachut – burmistrz Czechowic-Dziedzic, Artur Beniowski - wójt gminy Bestwina, Jan Borowski - przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, st. bryg. w st. spocz. Zbigniew Mizera - Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, bryg. Roman Marekwica – komendant miejski PSP w Bielsku -Białej, Stanisław Nycz – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, Zygmunt Łukoś - prezes Zarządu Gminnego, skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego, Grzegorz Gawęda – wiceprezes Zarządu Gminnego OSP, Grzegorz Owczarz – komendant gminny OSP.
Do góry