Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

2023 – kiedy najlepiej wziąć wolne?

23. 01. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2737
Pierwsza okazja do wolnego długiego weekendu trafi się już w styczniu. Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada bowiem w piątek. Otrzymujemy więc trzydniowy długi weekend, bez konieczności brania urlopu wypoczynkowego.
W 2023 Wielkanoc wypada 9 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny – 10 kwietnia.
Korzystnie, z punktu widzenia pracownika, kształtuje się w 2023 roku weekend majowy. Święto Pracy (1 maja) wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja w środę. Biorąc jeden dzień urlopu (2 maja) zyskujemy pięciodniowy odpoczynek od pracy, a dobierając dodatkowe dwa – możemy wypoczywać przez 9 dni.
Boże Ciało w 2023 roku obchodzimy 8 czerwca. Tradycyjnie jest to czwartek, więc aby móc cieszyć się nieprzerwanym wypoczynkiem przez 4 dni, należy wybrać jeden dzień urlopu.
Kolejna okazja do długiego weekendu przypada w sierpniu. Wolnym dniem od pracy jest dzień 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W 2023 roku 15 sierpnia wypada we wtorek. Biorąc, więc jeden dodatkowy dzień urlopu, możemy wypoczywać przez cztery dni.
W listopadzie pracownicy mogą skorzystać z długiego weekendu na kilka sposobów, ponieważ 1 listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych przypada w środę. Można więc dobrać dwa dni urlopu i skorzystać z pięciodniowego wolnego, albo 4 i otrzymać dziewięciodniowy długi weekend. W 2023 to jedyna możliwość na uzyskanie długiego weekendu, ponieważ 11 listopada, czyli Święto Niepodległości wypada w sobotę.
Święta Bożego Narodzenia 2023 przypadają na poniedziałek i wtorek – bez konieczności dobierania wolnego, możemy odpoczywać przez cztery dni.
Wolne za święto w sobotę i niedzielę – czy się należy?
W związku z tym, że kilka dni wolnych od pracy wypada w 2023 roku weekend, pracownicy mogą zastanawiać się, czy w takim przypadku przysługuje im dodatkowy dzień wolny. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko za święto wypadające w sobotę. Święta wypadające w niedzielę nie powodują obniżenia wymiaru czasu pracy, więc nie przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny. Oznacza to, że pracodawcy będą musieli przyznać swoim pracownikom jeden dodatkowy dzień wolny w 2023 za Święto Niepodległości.
Do góry