Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Promocja Kalendarza Beskidzkiego, finisaż wystawy prac Karola Kóski

22. 01. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 446
220119 promocja kalendarza beskidzkiego bestwinaKalendarz Beskidzki ukazuje się od ponad 50 lat. Przez ten czas był i wciąż jest kopalnią informacji na temat historii regionu i ludzi z nim związanych. To kompendium wiedzy i ciekawostek oraz dowód na to, że nasza Mała Ojczyzna wydała na świat wiele fascynujących osobowości. Kalendarz Beskidzki, wydawany początkowo przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, obecnie przygotowywany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Karol Kóska - urodził się w 1946 r. w Kaniowie. Rodzice zajmowali się rzemiosłem i rolnictwem. Ojciec prowadził zakład stolarski. Karol po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się u ojca fachu stolarza budowlanego. Około 1966 r. zostaje przez Franciszka Machańca zainspirowany rzeźbą. Po śmierci ojca w 1971 r., prowadził warsztat stolarski, w którym wykształcił wielu uczniów. W latach 80 ubiegłego wieku w swojej stolarni zaczął tworzyć piękne, ozdobne ramy z drewna czy zegary. Prowadził wiele indywidualnych projektów, wykonał nawet łóżko będące wierną kopią łóżka Henryka Sienkiewicza. Prace te były prezentowane na wystawach w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, Miejskim Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach, Muzeum w Goczałkowicach – Zdroju. Stale się rozwijał, interesował się historią, filozofią... W 2020 r. został wyróżniony jako "animator życia kulturalnego lokalnej społeczności" przez Starostę Bielskiego podczas Noworocznego Spotkania z Animatorami i Twórcami Kultury Powiatu Bielskiego. W jego pracowni gościła również ekipa programu "Dzień dobry TVN". Zmarł w 2021 roku.

Szczegóły na plakacie.

 

Do góry