Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jan Tarnawa ze Szczyrku laureatem Nagrody im ks. Londzina, Jerzy Zużałek nominowany z gminy Bestwina

21. 11. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 239
IMG 2071IMG 2082IMG 2111IMG 2155IMG 2186255572193 1068102810656950 4150077815114650454 nZapewne każdy z nas spotkał się z sytuacją, która go niezmiernie zaskoczyła, więc ja nie będę wyjątkiem, co najwyżej potwierdzeniem reguły, ale też w moim przypadku jest to dla mnie nie tylko miłe zaskoczenie, ale również niezwykle ważne wyróżnienie. Na moim górniczym mundurze pięknie prezentują się brązowy i srebrny Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP, jest tam również odznaka „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, Odznaki Honorowe PCK i Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, Zasłużony dla Górnictwa RP, czy też Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej różnych szczebli oraz inne odznaczenia związane z pracą zawodową i działalnością społeczną. Nic, jednakże nie cieszy tak, jak docenienie na najniższym szczeblu, w swoim środowisku, a przecież nominacja z gminy Bestwina do Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, która stanowi najbardziej prestiżowe, lokalne wyróżnienie przyznawane osobom zaangażowanym w pracę na rzecz lokalnych społeczności przypadła w 2021 roku właśnie mnie, więc moja radość i duma nie mają granic…. Nie wiem, czy zwykłe DZIĘKUJĘ wystarczy, ale na ten moment tak właśnie chcę napisać: DZIĘKUJĘ!!! … a następnie zaznaczyć, że czekają NAS kolejne wyzwania i trzeba je podjąć. Tak, tak, tak, napisałem NAS, bo przecież nigdy nie byłem sam, więc moja nominacja to nie tylko wyróżnienie dla mnie, ale również dla tych wszystkich, którzy mnie wspierali i zawsze byli ze mną. Mam nadzieję, że właśnie w ten sposób odbierzecie to moje wyróżnienie, a ja życzę Wam, byście również dostąpili zaszczytu nominacji do tak prestiżowej nagrody.
W piątek, 22 listopada, w Bielskim Centrum Kultury odbyła się 22 Edycja Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Londzina. Galę rozpoczął krótki koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, który niedawno hucznie obchodził pół wieku działalności. W tym roku na wniosek starosty bielskiego został odznaczony przez ministra kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Wyróżnienia odebrali także inni działacze kultury z powiatu bielskiego. Oprócz RZPiT „Bestwina” Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano także: Marię Kubik, twórczynię ludową i hafciarkę z Bestwiny oraz rzeźbiarza Czesława Kubika. To wyróżnienia, które miały zostać wręczone dużo wcześniej, ale przeszkodziła w tym pandemia.
Całą uroczystość zakończył występ zespołu Pectus.
Laureatem został człowiek wyjątkowy, który od 50 lat działa na rzecz osób niewidomych na swoim osiedlu, w swoim mieście, a także w regionie i całym kraju poprzez pracę mi.in. w Polskim Związku Niewidomych. Jan Tarnawa stracił wzrok podczas służby wojskowej w trakcie ćwiczeń na poligonie. Nie załamał się jednak – po nauce masażu rozpoczął pracę w służbie zdrowia, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Poza pracą zawodową zaczął też pomagać innym: w Polskim Związku Niewidomych, w radzie osiedla. W końcu wybrany został na radnego miejskiego. Szczyrkowianin został też nauczycielem pisma punktowego Braille i podjął pracę w Powiatowej Społecznej Radzie Rehabilitacji ds. Osób Niepełnosprawnych. Kiedy usłyszał decyzję kapituły nie dowierzał.
– Nigdy nie myślałem, że zrobiłem aż tak dużo, aby zasłużyć na takie wyróżnienie – mówił.
W Gali uczestniczyło spore grono mieszkańców gminy Bestwina, a po jej zakończeniu odebrałem gratulacje od wójta, Artura Beniowskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Grzegorza Bobonia, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Marzeny Kozak, radnego powiatowego, Łukasza Pasierbka, prezesek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z Kaniowa, Bestwiny i Janowic oraz towarzyszących im osób oraz wielu innych osób, które znały i znają mnie czy to z pracy zawodowej, czy też społecznej. Serdecznie wszystkim dziękuję za każde ciepłe słowo skierowane w moim kierunku. To dodaje sił i mobilizuje do dalszej pracy.
A z czego ja jestem znany? Oto moja krótka charakterystyka:
Mam 63 lata, urodziłem się 16 stycznia 1958 r. w Bielsku – Białej, wykształcenie średnie, pracownik Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA do końca 2018 roku, obecnie emeryt, po przepracowaniu 40 lat w górnictwie, radny Rady Gminy Bestwina w latach 1998 – 2014, przewodniczący Rady Gminy w 4 kadencjach. W czasie pełnienie funkcji radnego dzieliłem się otrzymywaną dietą z innymi fundując dzieciom obiady, stypendia oraz nagrody.
Można powiedzieć, że całe życie uczestniczyłem w życiu społecznym sołectwa Kaniów (harcerstwo, samorząd uczniowski i szkolny – przewodniczący Rady Rodziców), a od przeszło 30 lat również gminy Bestwina, a wcześniej i obecnie Czechowic-Dziedzic. Oprócz sprawowania mandatu radnego angażowałem się w działalność klubów sportowych: Górnika Czechowice-Dziedzice, LKS Przełom Kaniów, KS Bestwinka i UKS Set Kaniów, gdzie byłem jednym z założycieli i pełniłem przez kilka kadencji funkcję zastępcy prezesa, w 2016 roku doprowadziłem do powstania Klubu Sportowego Gminy Bestwina z sekcją siatkówki.
W miejscu pracy przez 20 lat pełniłem funkcję przewodniczącego organizacji związkowej (Solidarność’80).
Aktywnie uczestniczyłem w organizacji i prowadzeniu wszystkich zawodów sportowych odbywających się w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie, w tym Mistrzostw Polski, a także takich o międzynarodowym zasięgu, jak np. Klubowych Mistrzostw Europy w Kajak Polo,  Pucharu Europy w Kajak Polo, Międzynarodowych Turniejów w Kajak Polo. UKS Set Kaniów zdobył w tym okresie ponad 30 tytułów mistrzostw Polski, jego zawodniczki i zawodnicy stanowią trzon kadry Polski, w latach 2016 i 2018 zawodniczki zdobyły tytuł wicemistrzyń świata w kategorii U - 21.
Organizowałem i prowadziłem w latach 2006 – 2014 kilka edycji Gminnej Ligi Siatkówki, Ligi Halowej Piłki Nożnej, Janowickie Turnieje Siatkówki, Turnieje Siatkówki Plażowej, Turnieje Streetball’a, Turniej Warcabów, wyścigi na rolkach, w ostatnich latach pomagam radnym powiatowym z gminy Bestwina w organizowaniu corocznych Turniejów Plażowej Piłki Siatkowej.
Organizowałem turnieje piłki nożnej dzikich drużyn, zawody dla dzieci na terenach rekreacyjnych, organizowałem i prowadziłem Majowe Dni Radości - Pikniki Trzeźwościowe, współpracowałem z Kołem Emerytów i Rencistów Górników przy organizacji Biesiad z okazji Barbórki. Jestem pomysłodawcą i organizatorem I Olimpiady Przedszkolaków Gminy Bestwina.
W czasie kadencji radnego byłem inicjatorem nagradzania mieszkańców gminy Bestwina za osiągnięcia sportowe i w dziedzinie kultury, po zakończeniu kadencji również sam zostałem wyróżniony za działalność w sporcie przez Radę Gminy Bestwina oraz Starostę Bielskiego.
Uczestniczyłem w Świątecznych Zbiórkach Żywności, przeprowadzałem kwesty na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.
Na stronie internetowej WWW.gminabestwina.info informuję mieszkańców o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w gminie, w tym o krwiodawstwie, poprzez Forum istnieje możliwość wymiany poglądów, zgłoszenia wniosków, krytyki, itp., organizuję konkursy dla fanów piłki nożnej i miłośników fotografii. Na stronie WWW.kajakpolo.pl informuję z kolei o sukcesach zawodników uprawiających kajak polo oraz siatkówkę w UKS Set Kaniów. Prowadzę stronę Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach - http://hdkcz-dz.pl, gdzie informuję o wszystkich działaniach podejmowanych przez ten Klub. Z kolei poprzez stronę internetową http://kaniowski-karp-krolewski.pl/ przekazywane są informacje dotyczące życia Stowarzyszenia, prezentowane są sukcesy sportowe i organizacyjne członków Stowarzyszenia, propagowana jest ochrona środowiska. Tylko w tym roku nad akwenami, którymi gospodaruje Stowarzyszenie trzykrotnie gościła telewizja regionalna i emitowane były programy o działalności Stowarzyszenia w kierunku ochrony środowiska, gościł również Adam Borowicz z programem emitowanym w Canal+ „Co Borowicz je na Śląsku?”
Współpracuję z http://www.czecho.pl,  http://www.beskidzka24.pl, Radiem Bielsko, gdzie zamieszczam informacje o przeprowadzanych akcjach krwiodawstwa w Czechowicach-Dziedzicach i gminie Bestwina oraz sukcesach kajak polistów.
Jestem założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z sercem na dłoni”, gdzie wraz z innymi członkami kontynuowałem Dni Radości oraz inne imprezy o charakterze charytatywnym pozyskując środki na pomoc dzieciom i młodzieży.
Jestem również jednym z założycieli, skarbnikiem i sekretarzem Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”. Zaangażowany w zdobywanie środków zewnętrznych, dzięki czemu udało się wybudować Rybaczówkę, położyć wokół niej bruki, przeprowadzić cykl ośmiu zawodów wędkarskich, w tym dla dzieci, a w ostatnim okresie zakupić ciągnik wraz z kosiarką, które ułatwią utrzymanie terenów wokół łowisk służących nie tylko do połowu ryb, ale również mieszkańcom do rekreacji.
Inicjator budowy wymienionego powyżej Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie, pełnowymiarowej hali sportowej i skateparku w Kaniowie oraz bieżni lekkoatletycznej w Bestwinie.
Członek Zarządu i sekretarz Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej.
W pracy zawodowej wraz z innymi przewodniczącymi organizacji związkowych powołaliśmy do życia Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA, dzięki czemu kopalnia Silesia nie została zlikwidowana, funkcjonuje kolejne 11 lat i daje zatrudnienie następnym pokoleniom górników oraz wielu firmom okołogórniczym.
Wraz z grupą honorowych dawców krwi 17 grudnia 2008 r. założyłem Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Bestwina, który co roku organizuje w gminie 6 akcji krwiodawstwa, pozyskuje rocznie kilkunastu nowych krwiodawców oraz kilku dawców szpiku kostnego, propaguje honorowe krwiodawstwo oraz oddawanie szpiku kostnego wśród mieszkańców, dzieci i młodzieży poprzez organizację konkursów. Członkowie Gminnego Klubu HDK PCK powierzyli mi funkcję prezesa na zebraniu założycielskim i pełnię ją nieprzerwanie do dzisiaj. Przez kilka lat byłem przewodniczącym Rejonowej Rady HDK PCK w Bielsku-Białej i sekretarzem Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej.
Od 2013 roku jestem wolontariuszem, a od 2014 założycielem i szefem Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowanym przy Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK obejmującym swym zasięgiem nie tylko gminę Bestwina, ale również gminę Wilamowice. Każdego roku udaje mi się angażować do wolontariatu przeszło 35 wolontariuszy współpracując ze szkołami podstawowymi w Kaniowie, Bestwince, Janowicach i Wilamowicach.
Oddałem 43 200 ml krwi, jestem honorowym dawcą krwi od 2001 roku.
Posiadam Odznakę Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznaki Zasłużonego HDK I, II i III stopnia, Odznakę Honorową PCK IV stopnia (nadana w 2003 roku) i III stopnia (nadana w 2018 roku), Srebrny Krzyż Zasługi (2018 rok), Brązowy Krzyż Zasługi, Złotą Honorową Odznaka LZS; Odznakę Honorową BOZPN Bielsko-Biała; Złotą Odznakę Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Odznaki Za 25 – i za 35 lat pracy w górnictwie, Zasłużony da Górnictwa RP.

Zapewne każdy z nas spotkał się z sytuacją, która go niezmiernie zaskoczyła, więc ja nie będę wyjątkiem, co najwyżej potwierdzeniem reguły, ale też w moim przypadku jest to dla mnie nie tylko miłe zaskoczenie, ale również niezwykle ważne wyróżnienie. Na moim górniczym mundurze pięknie prezentują się brązowy i srebrny Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP, jest tam również odznaka „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, Odznaki Honorowe PCK i Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, Zasłużony dla Górnictwa RP, czy też Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej różnych szczebli oraz inne odznaczenia związane z pracą zawodową i działalnością społeczną. Nic, jednakże nie cieszy tak, jak docenienie na najniższym szczeblu, w swoim środowisku, a przecież nominacja z gminy Bestwina do Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, która stanowi najbardziej prestiżowe, lokalne wyróżnienie przyznawane osobom zaangażowanym w pracę na rzecz lokalnych społeczności przypadła w 2021 roku właśnie mnie, więc moja radość i duma nie mają granic…. Nie wiem, czy zwykłe DZIĘKUJĘ wystarczy, ale na ten moment tak właśnie chcę napisać: DZIĘKUJĘ!!! … a następnie zaznaczyć, że czekają NAS kolejne wyzwania i trzeba je podjąć. Tak, tak, tak, napisałem NAS, bo przecież nigdy nie byłem sam, więc moja nominacja to nie tylko wyróżnienie dla mnie, ale również dla tych wszystkich, którzy mnie wspierali i zawsze byli ze mną. Mam nadzieję, że właśnie w ten sposób odbierzecie to moje wyróżnienie, a ja życzę Wam, byście również dostąpili zaszczytu nominacji do tak prestiżowej nagrody.

W piątek, 22 listopada, w Bielskim Centrum Kultury odbyła się 22 Edycja Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Londzina. Galę rozpoczął krótki koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, który niedawno hucznie obchodził pół wieku działalności. W tym roku na wniosek starosty bielskiego został odznaczony przez ministra kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Wyróżnienia odebrali także inni działacze kultury z powiatu bielskiego. Oprócz RZPiT „Bestwina” Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano także: Marię Kubik, twórczynię ludową i hafciarkę z Bestwiny oraz rzeźbiarza Czesława Kubika. To wyróżnienia, które miały zostać wręczone dużo wcześniej, ale przeszkodziła w tym pandemia.

Całą uroczystość zakończył występ zespołu Pectus.

Laureatem został człowiek wyjątkowy, który od 50 lat działa na rzecz osób niewidomych na swoim osiedlu, w swoim mieście, a także w regionie i całym kraju poprzez pracę mi.in. w Polskim Związku Niewidomych. Jan Tarnawa stracił wzrok podczas służby wojskowej w trakcie ćwiczeń na poligonie. Nie załamał się jednak – po nauce masażu rozpoczął pracę w służbie zdrowia, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Poza pracą zawodową zaczął też pomagać innym: w Polskim Związku Niewidomych, w radzie osiedla. W końcu wybrany został na radnego miejskiego. Szczyrkowianin został też nauczycielem pisma punktowego Braille i podjął pracę w Powiatowej Społecznej Radzie Rehabilitacji ds. Osób Niepełnosprawnych. Kiedy usłyszał decyzję kapituły nie dowierzał.
– Nigdy nie myślałem, że zrobiłem aż tak dużo, aby zasłużyć na takie wyróżnienie – mówił.

W Gali uczestniczyło spore grono mieszkańców gminy Bestwina, a po jej zakończeniu odebrałem gratulacje od wójta, Artura Beniowskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Grzegorza Bobonia, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Marzeny Kozak, radnego powiatowego, Łukasza Pasierbka, prezesek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z Kaniowa, Bestwiny i Janowic oraz towarzyszących im osób oraz wielu innych osób, które znały i znają mnie czy to z pracy zawodowej, czy też społecznej. Serdecznie wszystkim dziękuję za każde ciepłe słowo skierowane w moim kierunku. To dodaje sił i mobilizuje do dalszej pracy.

A z czego ja jestem znany? Oto moja krótka charakterystyka:

Mam 63 lata, urodziłem się 16 stycznia 1958 r. w Bielsku – Białej, wykształcenie średnie, pracownik Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA do końca 2018 roku, obecnie emeryt, po przepracowaniu 40 lat w górnictwie, radny Rady Gminy Bestwina w latach 1998 – 2014, przewodniczący Rady Gminy w 4 kadencjach. W czasie pełnienie funkcji radnego dzieliłem się otrzymywaną dietą z innymi fundując dzieciom obiady, stypendia oraz nagrody.

Można powiedzieć, że całe życie uczestniczyłem w życiu społecznym sołectwa Kaniów (harcerstwo, samorząd uczniowski i szkolny – przewodniczący Rady Rodziców), a od przeszło 30 lat również gminy Bestwina, a wcześniej i obecnie Czechowic-Dziedzic. Oprócz sprawowania mandatu radnego angażowałem się w działalność klubów sportowych: Górnika Czechowice-Dziedzice, LKS Przełom Kaniów, KS Bestwinka i UKS Set Kaniów, gdzie byłem jednym z założycieli i pełniłem przez kilka kadencji funkcję zastępcy prezesa, w 2016 roku doprowadziłem do powstania Klubu Sportowego Gminy Bestwina z sekcją siatkówki.

W miejscu pracy przez 20 lat pełniłem funkcję przewodniczącego organizacji związkowej (Solidarność’80).

Aktywnie uczestniczyłem w organizacji i prowadzeniu wszystkich zawodów sportowych odbywających się w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie, w tym Mistrzostw Polski, a także takich o międzynarodowym zasięgu, jak np. Klubowych Mistrzostw Europy w Kajak Polo, Pucharu Europy w Kajak Polo, Międzynarodowych Turniejów w Kajak Polo. UKS Set Kaniów zdobył w tym okresie ponad 30 tytułów mistrzostw Polski, jego zawodniczki i zawodnicy stanowią trzon kadry Polski, w latach 2016 i 2018 zawodniczki zdobyły tytuł wicemistrzyń świata w kategorii U - 21.

Organizowałem i prowadziłem w latach 2006 – 2014 kilka edycji Gminnej Ligi Siatkówki, Ligi Halowej Piłki Nożnej, Janowickie Turnieje Siatkówki, Turnieje Siatkówki Plażowej, Turnieje Streetball’a, Turniej Warcabów, wyścigi na rolkach, w ostatnich latach pomagam radnym powiatowym z gminy Bestwina w organizowaniu corocznych Turniejów Plażowej Piłki Siatkowej.

Organizowałem turnieje piłki nożnej dzikich drużyn, zawody dla dzieci na terenach rekreacyjnych, organizowałem i prowadziłem Majowe Dni Radości - Pikniki Trzeźwościowe, współpracowałem z Kołem Emerytów i Rencistów Górników przy organizacji Biesiad z okazji Barbórki. Jestem pomysłodawcą i organizatorem I Olimpiady Przedszkolaków Gminy Bestwina.

W czasie kadencji radnego byłem inicjatorem nagradzania mieszkańców gminy Bestwina za osiągnięcia sportowe i w dziedzinie kultury, po zakończeniu kadencji również sam zostałem wyróżniony za działalność w sporcie przez Radę Gminy Bestwina oraz Starostę Bielskiego.

Uczestniczyłem w Świątecznych Zbiórkach Żywności, przeprowadzałem kwesty na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Na stronie internetowej WWW.gminabestwina.info informuję mieszkańców o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w gminie, w tym o krwiodawstwie, poprzez Forum istnieje możliwość wymiany poglądów, zgłoszenia wniosków, krytyki, itp., organizuję konkursy dla fanów piłki nożnej i miłośników fotografii. Na stronie WWW.kajakpolo.pl informuję z kolei o sukcesach zawodników uprawiających kajak polo oraz siatkówkę w UKS Set Kaniów. Prowadzę stronę Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach - http://hdkcz-dz.pl, gdzie informuję o wszystkich działaniach podejmowanych przez ten Klub. Z kolei poprzez stronę internetową http://kaniowski-karp-krolewski.pl/ przekazywane są informacje dotyczące życia Stowarzyszenia, prezentowane są sukcesy sportowe i organizacyjne członków Stowarzyszenia, propagowana jest ochrona środowiska. Tylko w tym roku nad akwenami, którymi gospodaruje Stowarzyszenie trzykrotnie gościła telewizja regionalna i emitowane były programy o działalności Stowarzyszenia w kierunku ochrony środowiska, gościł również Adam Borowicz z programem emitowanym w Canal+ „Co Borowicz je na Śląsku?”

Współpracuję z http://www.czecho.pl,  http://www.beskidzka24.pl, Radiem Bielsko, gdzie zamieszczam informacje o przeprowadzanych akcjach krwiodawstwa w Czechowicach-Dziedzicach i gminie Bestwina oraz sukcesach kajak polistów.

Jestem założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z sercem na dłoni”, gdzie wraz z innymi członkami kontynuowałem Dni Radości oraz inne imprezy o charakterze charytatywnym pozyskując środki na pomoc dzieciom i młodzieży.

Jestem również jednym z założycieli, skarbnikiem i sekretarzem Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”. Zaangażowany w zdobywanie środków zewnętrznych, dzięki czemu udało się wybudować Rybaczówkę, położyć wokół niej bruki, przeprowadzić cykl ośmiu zawodów wędkarskich, w tym dla dzieci, a w ostatnim okresie zakupić ciągnik wraz z kosiarką, które ułatwią utrzymanie terenów wokół łowisk służących nie tylko do połowu ryb, ale również mieszkańcom do rekreacji.

Inicjator budowy wymienionego powyżej Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie, pełnowymiarowej hali sportowej i skateparku w Kaniowie oraz bieżni lekkoatletycznej w Bestwinie.

Członek Zarządu i sekretarz Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej.

W pracy zawodowej wraz z innymi przewodniczącymi organizacji związkowych powołaliśmy do życia Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA, dzięki czemu kopalnia Silesia nie została zlikwidowana, funkcjonuje kolejne 11 lat i daje zatrudnienie następnym pokoleniom górników oraz wielu firmom okołogórniczym.

Wraz z grupą honorowych dawców krwi 17 grudnia 2008 r. założyłem Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Bestwina, który co roku organizuje w gminie 6 akcji krwiodawstwa, pozyskuje rocznie kilkunastu nowych krwiodawców oraz kilku dawców szpiku kostnego, propaguje honorowe krwiodawstwo oraz oddawanie szpiku kostnego wśród mieszkańców, dzieci i młodzieży poprzez organizację konkursów. Członkowie Gminnego Klubu HDK PCK powierzyli mi funkcję prezesa na zebraniu założycielskim i pełnię ją nieprzerwanie do dzisiaj. Przez kilka lat byłem przewodniczącym Rejonowej Rady HDK PCK w Bielsku-Białej i sekretarzem Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej.

Od 2013 roku jestem wolontariuszem, a od 2014 założycielem i szefem Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowanym przy Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK obejmującym swym zasięgiem nie tylko gminę Bestwina, ale również gminę Wilamowice. Każdego roku udaje mi się angażować do wolontariatu przeszło 35 wolontariuszy współpracując ze szkołami podstawowymi w Kaniowie, Bestwince, Janowicach i Wilamowicach.

Oddałem 43 200 ml krwi, jestem honorowym dawcą krwi od 2001 roku.

Posiadam Odznakę Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznaki Zasłużonego HDK I, II i III stopnia, Odznakę Honorową PCK IV stopnia (nadana w 2003 roku) i III stopnia (nadana w 2018 roku), Srebrny Krzyż Zasługi (2018 rok), Brązowy Krzyż Zasługi, Złotą Honorową Odznaka LZS; Odznakę Honorową BOZPN Bielsko-Biała; Złotą Odznakę Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Odznaki Za 25 – i za 35 lat pracy w górnictwie, Zasłużony da Górnictwa RP.

 

Do góry