Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Benefis Rozalii i Józefa Szypułów

08. 09. 19
Wpis dodał: Andrzej Wojtyła
Odsłony: 5597
ImageW piątek 12 września w galerii „Na prowincji” przy Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie odbył się benefis Rozalii i Józefa Szypułów. Na tą okoliczność przybyło wielu znakomitych gości: m.in.: Leszek Miłoszewski dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej, Kazimiera Koim - instruktor d/s folkloru Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Artur Beniowski – Zastępca Wójta Gminy Bestwina, Danuta Kubik – radna gminy Bestwina, Grzegorz Boboń dyrektor Centrum Kultury, Teresa Lewczak dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Jan Kędzierski - dotychczasowy Kierownik Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, Ewa Sierant - opiekunka drużyny harcerskiej wraz ze swoimi podopiecznymi oraz rodzina i przyjaciele bohaterów wieczoru.
 
ImagePaństwo Szypułowie to niezwykli artyści ludowi, pani Rozalia malarstwem na szkle zajmuje się od 1975 roku a od 1985 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 25 lat eksponuje swoje prace na wystawach i bierze udział w konkursach, podczas których otrzymała wiele nagród oraz wyróżnień zarówno w Polsce jak i za granicą. Tematem jej prac są głównie góralskie obrzędy ludowe, życie codzienne oraz obyczaje, sceny biblijne, madonny i kwiaty. Technika kompozycji i kolorystyki nawiązuje do tradycyjnego malarstwa ludowego na szkle. Rozalia Szypuła posiada własny warsztat twórczy, w którym prowadzi działalność edukacyjną, warsztaty oraz pokazy, aby młodzież poznała tą ciekawą technikę oraz wzbogacała wiedzę o obrzędach beskidzkich. 


Pan Józef natomiast jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1988 r., jednak rzeźbą pasjonował się od młodzieńczych lat. Tematem jego prac jest życie codzienne, wspomnienia z lat dzieciństwa spędzonego na wsi oraz tematyka sakralna. Wykonuje zarówno małe prace pamiątkarskie jak i te okazałe monumentalne. Józef Szypuła jest bardzo aktywnym twórcą. Bierze udział w wielu konkursach oraz wystawach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Do ważniejszych osiągnięć należy m.in.: w 1986 – nagroda publiczności w II Prezentacjach Twórczości Robotniczej woj. Bielskiego (jedna z rzeźb zakupiono do Muzeum w Toruniu), w 1988 – III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Diabły w sztuce ludowej” w Łęczycy, organizowanym pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 1989 – wspólna wystawa z żoną Rozalią w Hann Munden (Niemcy) na zaproszenie indywidualnego kolekcjonera, w 1990 – udział w wystawie w Kłajpedzie (Litwa), 1990 – udział w wystawie „Preludes de Noel” we Francji, 1995 – I miejsce w konkursie na szopkę bożonarodzeniową w Bielsku-Białej, 1996- wyróżnienie w konkursie „Współczesna Rzeźba Ludowa Polski Południowej”, 2000 – nagroda w II Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w Bielsku-Białej, 2001 – I miejsce w konkursie na rzeźbę i płaskorzeźbę „Święci i Patronowie” w Katowicach itd. Prace pana Józefa znajdują się w muzeach na terenie całego kraju m.in.: w Bielsku-Białej, Katowicach, Łęczycy czy Toruniu. Wrażliwość na tradycje stara się przekazać zarówno własnym dzieciom jak również młodzieży szkolnej organizując różne pokazy rękodzielnicze.
Tą niezwykła uroczystość rozpoczął Andrzej Wojtyła, który przywitał wszystkich gości oraz zapowiedział panią Walerię Owczarz, która w poetycki sposób przybliżyła twórczość artystów oraz podziękowała za wspaniałą współpracę z Towarzystwem Miłośników Ziemi Bestwińskiej oraz Muzeum Regionalnym w Bestwinie – „Pragniemy pochylić się nad Państwa talentem i wielkim artystycznym dorobkiem. Na swoich obrazach i rzeźbach zatrzymaliście tak wiele ulotnego piękna, które z łatwością wpada w oko i wyobraźnię waszej artystycznej duszy. Swoimi pracami wzbudzacie tęsknotę i niepokój, zarazem ucząc pokory wobec majestatu sztuki. Dzięki talentowi, znakomitej technice oraz tematyce wykonywanych dzieł potraficie sięgać poza świat realny, wymyślać historie właściwe tylko artystom o twórczej wyobraźni. Ogarnięci pasją w sztuce ludowej, w rodzimej tradycji, staliście się mistrzami bardzo różnorodnej malarskiej ekspresji, świetnie posługując się pedzlem i rzeźbiarskim dłutem. Prace Państwa są fascynujące, a zatrzymane w nich piękno na zawsze pozostanie w naszych oczach i sercach. Pragniemy więc gorąco podziękować Pani Rozalii i Józefowi Szypułom za przyjaźń, za piękno i za wszystko co najlepsze”.

Na panią Rozalie czekała również miła niespodzianka, gdyż od członków Towarzystwa i kierownictwa muzeum otrzymała „chustę swojany”. Malarka nie kryła wzruszenia dziękując za owocną współpracę – przekazując razem z mężem Muzeum Regionalnemu w Bestwinie piękną rzeźbę anioła oraz Matkę Boską namalowaną na szkle. 

„Był to niezwykły wieczór ze sztuką” – jak powiedział jeden z obecnych gości, gdyż oprócz możliwości zobaczenia prac można było poznać samych artystów oraz dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło… jak się w sobie zakochali i jak pokochali sztukę. Z niecierpliwością więc czekamy na kolejna wystawę oraz serdecznie zapraszamy do Muzeum Regionalnego oraz Galerii „Na prowincji” w Bestwinie.



Do góry