Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej wchodzi w życie od czwartku 16 kwietnia. Do zakrycia twarzy można użyć maseczki ochronnej – można ją kupić lub zrobić samodzielnie. Warto wybierać maseczki wielorazowe – te chirurgiczne, jednorazowe są najbardziej potrzebne w placówkach ochrony zdrowia.
Noszenie maseczki na twarzy samo w sobie nie chroni przed zakażeniem koronawirusem. Pozwala jednak na znaczne ograniczenie ryzyka zakażania innych. Dlaczego?
- Możemy przechodzić zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Nie wiedząc, że jesteśmy zakażeni, nieświadomie zarażamy innych. Dzięki maseczkom – chronimy innych.
- Okres inkubacji koronawirusa może trwać do dwóch tygodni. Oznacza to, że w tym czasie możemy już zarażać innych, nie wiedząc o tym, że sami jesteśmy zarażeni. Ponownie maseczka na naszej twarzy ochroni innych. Obowiązek noszenia maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób jest nałożony na wszystkich przebywających w:
- środkach publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niemieszkające lub niegospodarujące wspólnie;
- na drogach i placach;
- w obiektach kultu religijnego;
- w obiektach handlowych;
- w placówkach handlowych;
- na targowiskach;
- na terenach zieleni, w tym w: parkach, bulwarach, ogrodach botanicznych i zoologicznych;
- na plażach;
- na terenach leśnych.
Z przepisów tych wynika, że maseczka w samochodzie nie jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy prywatnym pojazdem z innymi domownikami. Powinniśmy jednak mieć ją założoną, gdy jedziemy taksówką.
Maseczki nie muszą nosić:
- dzieci poniżej 2 lat;
- osoby, które z powodu trudności w oddychaniu nie są w stanie zakrywać ust lub nosa;
- osoby niezdolnego do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa;
- osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące, poruszające się pojazdem samochodowym przeznaczonym do przewozu max. 9 osób łącznie z kierowcą.