Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

"Na Zielną" w Galerii na prowincji w Bestwinie

08. 08. 18
Wpis dodał: Andrzej Wojtyła
Odsłony: 4583

ImageW minioną sobotę, Galeria na prowincji w Bestwinie pełna była znakomitych gości, postanowiono bowiem, uczcić przypadające na 15 sierpnia  święto Matki Boskiej Zielnej. W obchodach uczestniczyli: przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej p. Waleria Owczarz, dr Franciszek Maga, dyrektor CKSiR dr Grzegorz Boboń, proboszcz parafii w Bestwinie ks. Cezary Dulka,  dotychczasowy kierownik Zespołu Regionalnego w Bestwinie Jan Kędzierski, dyrektor Gminnej Bibiloteki Publicznej p. Teresa Lewczak, kierownik  Zespołu Regionalnego "TRADYCJA" ze Starej Wsi p. Renata Nycz oraz członkowie TMZB.

ImageGościem specjalnym uroczystości był pan Jan Gąsiorek, instruktor tańca ludowego, folklorysta z Żywca, konsultant, choreograf wielu zespołów na Żywiecczyźnie. Od 1954 r. zajmuje się zbieractwem i dokumentacją pieśni i tańców ludowych. Opracował wiele programów artystycznych, widowisk, jasełek opartych na rodzimym folklorze. Autor wielu skryptów,  a także książki „Stroje ludowe na Żywiecczyźnie”, której to  promocję połączono właśnie z obchodami święta  „Na Zielną”. Pan Jan w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o tym co skłoniło go do  napisania  książki o tej tematyce oraz jak zbierał potrzebne mu materiały. Sporo uwagi poświęcił także strojowi pochodzącemu z naszych ziem, a więc strojowi laskiemu. Pan Jan jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, otrzymał min. prestiżową nagrodą im. Oscara Kolberga, także podczas wizyty w Muzeum Regionalnym w Bestwinie  pan Jan został uhonorowany odznaką Kolberga Bestwiny. 

ImageKolejnym miłym akcentem było pasowanie na swojoka choreografa Jana Kędzierskiego, który otrzymał symboliczny „kapelusz swojoka”. Nie zabrakło także części artystycznej, Sławomir Ślósarczyk opowiedział "Jak to w odpust na farze bestwińskiej bywało", pani Waleria Owczarz przedstawiła swoją najnowszą publikację „Odpust na Zielną”. Książkę tą można nabyć w Muzeum Regionalnym w Bestwinie.  

Podczas uroczystości dokonano także otwarcia kącika szewskiego, dzięki któremu zwiedzający będą mogli poznać tajniki pracy szewców. Warto także podkreślić, iż od 16 sierpnia w Muzeum można obejrzeć wystawę rzeźby artysty ludowego pana Józefa Szypuły oraz prac Walerii Owczarz.  Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Bestwinie!

Do góry