Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

15. 05. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3358

Gminne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się w tym roku w Kaniowie.
Uroczystość, w której wzięły udział władze samorządowe z przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Stanclikiem i wójtem Arturem Beniowskim na czele, stowarzyszenia, organizacje, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy gminy oraz Orkiestra Dęta Gminy Bestwina, składała się z mszy świętej odprawionej przez proboszcza Janusza Tomaszka oraz przemarszu na kaniowski cmentarz i złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem poświęconym Ofiarom Wojen i Nienawiści. Zdjęcia TUTAJ
Ksiądz proboszcz Janusz Tomaszek swoje płomienne kazanie podzielił na dwa główne wątki: jedna część poświęcona została Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski, druga Konstytucji 3 maja. Święto Maryi Królowej Polski wyraża wiarę Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej.
3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie, doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia. Oba wątki związane były troską o naszą Ojczyznę. Często z ust księdza proboszcza padało pytanie: ”Quo vadis, Polonia?”

Z kolei na cmentarzu, pod pomnikiem, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji,  Grzegorz Boboń, w swoim wystąpieniu znaczną uwagę poświęcił naszej Małej Ojczyźnie – Gminie Bestwina i nam, jej mieszkańcom. A oto treść jego wystąpienia:Czcigodny księże proboszczu, Panie wójcie, Panie przewodniczący, zgromadzeni przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, delegacje organizacji, stowarzyszeń i związków działających na terenie naszej gminy, Szanowni Państwo!
Dzień 3 Maja ogłoszono świętem narodowym 5 maja 1791 roku i obchodzono go do utraty przez Polskę niepodległości. W okresie II Rzeczpospolitej 3 Maja obchodzony był jako oficjalne święto narodowe. Po drugiej wojnie światowej władze zakazały publicznego obchodzenia uroczystości. W 1990 roku przywrócono tę datę jako święto narodowe Rzeczypospolitej.
Czy dzisiaj po wielu latach od uchwalenia, polityczna i patriotyczna myśl Konstytucji 3 Maja obecna jest w świadomości Polaków?
Każdy z nas – Polaków, musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zależy mu na ojczystym kraju, na tradycji, dokonaniach naszych przodków, kulturze i patriotyzmie? Czy w głębi serca każdego z nas tkwi miłość do ojczyzny bez względu na jej trudności i problemy?
Czy wykazujemy determinację w tym, aby przekazać młodemu pokoleniu należytą wiedzę i prawdę o naszej ojczyźnie?
Jednym z podstawowych warunków powstania społeczeństwa obywatelskiego są wspólne korzenie, wspólna historia. To pobudza patriotyzm. Bez dbałości o patriotyzm nie można stworzyć społeczeństwa obywatelskiego, bo działania obywatelskie i patriotyczne są sobie bliskie. W obu przypadkach celem naszym jest działanie na rzecz dobra wspólnego, a nie interesu prywatnego.
Dziś jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki, jeśli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski, na rozwoju naszej „małej Ojczyzny”. Na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy się jednoczyć w siłę oraz „powstawać ze zgliszczy”. Każdy dzień naszego życia to nowe wyzwania i pokonywanie trudności życia codziennego. Kryzys światowy nie bez znaczenia odbija się także na naszej gminie, W państwowej kasie brakuje środków na działania w niemalże każdej dziedzinie życia publicznego przez co na samorządy przerzucanych jest coraz więcej zadań bez zapewnienia środków na ich realizację. Wzrastające ceny powodują, że mieszkańcom brakuje pieniędzy na godne życie. Nasze władze starają się temu przeciwdziałać - właściwie i rozsądnie gospodarując chociażby mieniem oraz środkami gminnym, ale … w znacznym również stopniu od nas - mieszkańców zależy to, czy nasza gmina będzie wyglądała godnie i będzie naszym wspólnym domem, do którego będzie zawsze nam miło wracać i gdzie będziemy mogli podejmować naszych gości. Starajmy się wszyscy jako mieszkańcy gminy dbać o wspólne mienie społeczne i reagować na wszelkie przejawy dewastacji lub niszczenia dobra publicznego. To od nas zależy w jakim otoczeniu będziemy mieszkać, żyć i pracować. Pamiętajmy więc o tym nie tylko w dniu wielkiego święta polskich patriotów oraz myśli konstytucyjnej, ale również podczas każdego codziennego dnia pracy.
Korzystając z okazji w przeddzień dnia patrona wszystkich strażaków Świętego Floriana, pragnę złożyć wszystkim druhom podziękowania i najlepsze życzenia. To wam strażacy winniśmy szczególną wdzięczność. Jesteście symbolem naszej Gminy. Tworzycie jej historię. W imieniu całej naszej społeczności jeszcze raz dziękuję Wam za Wasze poświęcenie i oddaną służbę na rzecz dobra społecznego.
Kończąc, w imieniu Wójta Gminy Bestwina chciałbym podziękować księdzu proboszczowi Parafii w Kaniowie za odprawiona eucharystię oraz wygłoszoną homilię, wszystkim przedstawicielom organizacji społecznych (jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej Gminy, Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Bestwina”, Gminnemu Kołu Pszczelarzy, Kołu Łowieckiemu „Bażant”, Gminnemu Kołu Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kołom Emerytów i Rencistów, Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bestwina, Orkiestrze Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, samorządowcom, harcerzom, młodzieży szkolnej oraz mieszkańcom biorącym udział w dzisiejszym jakże radosnym dla wszystkich Polaków Narodowym Święcie 3 Maja.
Bądźmy wierni, odpowiedzialni, energiczni i pracowici dla dobra Ojczyzny i nigdy nie zapominajmy o naszych wartościach nadrzędnych „BÓG HONOR OJCZYZNA” oraz o przesłaniu Naszego Wielkiego Papieża, Świętego Jana Pawła II który mówił do nas – „Jesteście świadkami historii. …Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana.”

 

Do góry