W Bestwinie w „Centrum” Środowiskowym Domu Samopomocy 24 czerwca uroczyście zakończono rok pracy 2013/2014.
Spotkanie, które prowadziła dyrektor Rozetta Michnik zgromadziło licznie przybyłych wychowanków, ich rodziców, terapeutów i opiekunów.
Na uroczystość przybyli także wójt wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, prezes Towarzystwa im. Brata Alberta Tadeusz Cozac, prezes bielskiego PKS-u Marek Małacha, księża bestwińskiej parafii i dyrektorzy gminnych instytucji. Wicestarosta G.Szetyński pogratulował wychowankom sukcesów i efektów pracy podczas zajęć w pracowniach, terapeutom wyraził słowa uznania za ich cierpliwość, wytrwałość i przede wszystkim okazywane wielkie serce swoim wychowankom, bez którego nie byłoby tak znaczących efektów rehabilitacji.
Grupa Teatralna pn. ”Jestem” pod opieką Małgorzaty Borch – Mirochy i Marceliny Dziedzic przygotowała dla gości piękny – wzruszający i dowcipny spektakl „Wojna płci”.
Zakończenie pracy „Centrum”, które opieką obejmuje już 104 wychowanków było także okazją do wzajemnych podziękowań, wspomnień, rozmów o przyszłych planach i podróżach. Zorganizowano też kiermasz prac podopiecznych „Centrum”, który cieszył się dużym wzięciem.
Przypomnijmy „Centrum” jest powiatowym ośrodkiem wsparcia dziennego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które ukończyły obowiązek szkolny. Istnieje od 1990 roku i prowadzi działalność w 4 ośrodkach: na terenie Bielska-Białej oraz w Bestwinie. Celem jego działalności jest rehabilitacja społeczna osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Zajęcia prowadzone są w ramach terapii zajęciowej, w oparciu o programy indywidualne sporządzone przez wielospecjalistyczny zespół: psychologa, technika fizjoterapii i terapeutów prowadzących poszczególne pracownie. Programy te dostosowane są do potrzeb rozwojowych każdej osoby, a ich realizacja przebiega w małych grupach lub indywidualnie. W „Centrum” znajduje się 17 pracowni terapii zajęciowej, prowadzone są również zajęcia dodatkowe: rehabilitacyjne, taneczne, muzyczne, teatralne oraz hipoterapia. Organizowane są wycieczki i wakacyjne wyjazdy rehabilitacyjno - terapeutyczne, wyjścia do kina, kawiarni i na kręgle. Podopieczni poprzez korzystanie z różnorodnych usług "Centrum" pod okiem specjalistów rozwijają swoje talenty, doskonalą nabyte umiejętności i kształcą nowe zainteresowania.
Jednocześnie informujemy, że Środowiskowy Dom Samopomocy „Centrum” prowadzi akcję charytatywną – zbiera nakrętki dla niepełnosprawnego Jerzego Pudełko, któremu z zebranych pieniędzy za nakrętki od butelek zostanie zakupiony wózek elektryczny. Koszt takiego wózka to 24.000,zł dlatego zachęcamy wszystkich do zainteresowania się tą akcją, która pomoże w zakupie wózka inwalidzkiego dla Jurka Pudełko.
/Tekst i foto: Alina Macher/