Zgodnie z biblijną opowieścią, budowa słynnej wieży Babel stała się przyczyną pomieszania języków i rozproszenia ludzkości po całej Ziemi. Językowa różnorodność nie musi wszakże oznaczać tylko podziałów - może równie dobrze sprzyjać integracji. 18 czerwca udowodniła to społeczność Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bestwince organizując Święto Muzyki czyli przegląd wokalny w którym akcent został położony na piosenki obcojęzyczne. Z racji tego, że koordynatorka imprezy, pani Anna Tomaszczyk jest nauczycielką języka Francuskiego, dominowały rytmy znad Sekwany i Loary. "Une langue pour une amitié" - czyż nie brzmi to intrygująco?
Mgr Anna Tomaszczyk tak podsumowuje całe przedsięwzięcie: Święto Muzyki stało się międzynarodowym wydarzeniem, obchodzonym w ponad 300 miastach, 100 krajach i na 5 kontynentach. Jego premiera miała miejsce we Francji, nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Od tej pory instytucje muzyczne organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Dzięki spontanicznym występom amatorów, jak i profesjonalistów publiczność zyskuje dostęp do muzyki każdego rodzaju i stylu. "Fete de la Musique" jest grą słów, homofonem wyrażenia "Faites de la musique!", czyli « Róbcie muzykę ». Odpowiadając na to wezwanie, mury naszej szkoły rozbrzmiały różnorodną muzyką, zarówno w j. angielskim, francuskim, hiszpańskim, jak i rosyjskim. Nasze święto ściśle łączy się z projektem eTwinning: "Une langue pour une amitié" "Język dla przyjaźni", który realizujemy z włoską szkołą. Dlatego motto przewodnie tegorocznego spotkania to przyjaźń - " L’amitié".
W "Święcie Muzyki" wzięły udział szkoły podstawowe i gimnazja z terenu gminy Bestwina i spoza jej granic: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Bestwince, Szkoła Podstawowa w Kaniowie, Gimnazjum Publiczne nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach - Dziedzicach, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Fundacji Królowej św. Jadwigi w Przyłękowie oraz Niepubliczne Gimnazjum Fundacji Królowej św. Jadwigi w Koszarawie - Bystrej. Ogółem było to 60 uczestników prezentujących 14 utworów. Zmagania uczniów placówek obserwowali m.in. wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Arkadiusz Maj, dyrektorzy szkół: Danuta Tekieli - Herman, Agata Rak, Urszula Kal, konsultant do spraw j. francuskiego z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej p. mgr Beata Honkisz.
W skład Jury konkursowego weszli: długoletnia dyrektor szkoły w Bestwince mgr Wiesława Ochman - Szeliga, mgr Izabela Bernacka oraz Lucie Erroelen - lektorka Wallonie - Bruxelles International. Po burzliwych obradach, nagroda Grand Prix Festiwalu "Fete de la musique 2014" w kategorii szkół podstawowych przypadła Wiktorii Olek, uczennicy klasy VI Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kaniowie. Dwie kolejne nagrody Grand Prix, w kategorii gimnazja, otrzymały uczennice Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach - Dziedzicach oraz uczniowie Gimnazjum Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Koszarawie - Bystrej.
Ponadto wyróżnienia " Złote Słowiki Fete de la musique 2014" otrzymali uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Królowej Świętej Jadwigi
w Przyłękowie, duet z Gimnazjum nr 2 w Czechowicach - Dziedzicach: Karolina Piątek i Lidia Le Thanh oraz Kornelia Hermann, uczennica Gimnazjum w Bestwince.
Zebrani widzowie podzielili zdanie Jury i w głosowaniu przyznali Nagrodę Publiczności Karolinie Piątek i Lidii Le Thanh z Czechowic - Dziedzic.
Punktem kulminacyjnym szkolnego festiwalu był koncert w wykonaniu Łukasza Jonkisza, (instrumenty klawiszowe, wokal), Patryka Tomaszka (gitara) oraz Tomasza Przesóra (beat boxer) wspomaganych przez uczniów grających na trąbkach. W całej sali rozbrzmiała piękna muzyka, nogi same rwały się do tańca.
Przygotowanie całej imprezy spoczywało w rękach grupy uczniów klas 2 i 3, którzy w ten sposób realizowali swój projekt edukacyjny "Jak zorganizować Święto Muzyki?" Możemy śmiało im pogratulować, gdyż spisali się na medal.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia wszystkim gościom, uczestnikom i osobom pomagającym przy przeprowadzeniu festiwalu. Wierząc, iż muzyka łączy, a przede wszystkim łagodzi obyczaje, mamy nadzieję na kolejne artystyczno - filologiczne spotkania.
Więcej zdjęć : Galeria
Anna Tomaszczyk, Sławomir Lewczak