28 października 2012 roku w budynku OSP Bestwinka odbyło się zebranie wiejskie. Na początku minutą ciszy uczczono zmarłego prezesa KS Bestwinka Andrzeja Cichowskiego. Sołtys Grzegorz Gawęda przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: wójt Artur Beniowski, jego zastępca Stanisław Wojtczak, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Zużałek, radny powiatowy Józef Maziarz, prezes „Kombestu” Wacław Waliczek, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Grzegorz Boboń, kierownik referatu służb technicznych w Urzędzie Gminy Mariusz Szlosarczyk oraz Marian Firganek ze spółki wodnej.
Po przyjęciu planu zebrania, wybrano komisję uchwał i wniosków, w skład, której weszli: Józef Distel, Dominik Czernecki i Krzysztof Zelek.
Sołtys przeczytał wnioski i uchwały z poprzedniego zebrania:
1.Rozważyć budowę chodnika wzdłuż ul. św. Floriana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego od ul. Jarzębinowej do granicy z Bestwiną.
2.Rozważyć regulację rzeki Łękawka od posesji p. Jonkisz do p. Foksińskiego.
3.Wykonać remont ul. św. Floriana, Rzecznej, Ślosarczyka i Sportowej.
4.Zwołać zebranie wiejskie w innym terminie, np. w sobotę wieczorem.
5.Przeprowadzić kontrolę wysypywania popiołu nad Łękawką od ul. Akacjowej w stronę Kaniowa.
6.Wyczyścić rów i przepusty wzdłuż ul. Sportowej.
7.Rozważyć budowę parkingu wzdłuż ul. Dworkowej.
8.Uszczelnić studzienki kanalizacyjne na "Buzoniu" (zobowiązać odpowiednie firmy)
9.Przeprowadzić kontrolę oświetlenia ulic.
10.Zaprosić na najbliższe zebranie wiejskie przedstawiciela firmy Nicromet w celu przedstawienia jej działalności i najbliższych planów.
Następnie głos zabrał wójt. Poinformował, że w połowie listopada ukończone zastaną prace na stacji uzdatniania wody pitnej w Kaniowie. Powiedział, że gmina będzie kontynuowała prace związane z budową kanalizacji. Dodał, że w bieżącym roku udało się wykonać nową nakładkę asfaltową na kawałku ulicy św. Floriana łącznie z placem przed OSP Bestwinka. Powiedział, że gdyby gmina nie dołożyła się do tego zadania, powiat nie naprawiłby nakładki. Zakupiono także samochód bojowy, który, jak zaznaczył, ma służyć wszystkim mieszkańcom. Poinformował, że jest projektowany i będzie budowany chodnik przy ul. Witosa od posesji p. Kubik do skrzyżowania drogi z ul. Młyńską. Poinformował, że wczoraj (27.10.2012 r.) trzeba było interweniować na rzece Młynówce z powodu szczurów, które uszkodziły wały. Powiedział, że gmina nie ma pieniędzy na umocnienie tej rzeki, więc z uwagi na to, że Młynówka nie zasila żadnych stawów, rozważa puszczenie jej wzdłuż ul. Sportowej. Zwrócił uwagę na to, że w przyszłym roku będzie trzeba zabrać się na prace naprawcze dróg zniszczonych podczas robót związanych z kanalizacją i budowę chodnika wzdłuż ul. Witosa. Jeśli gmina otrzyma pieniądze, zamierza także postawić latarnie przy drogach tam, gdzie najbardziej są potrzebne. Poinformował, że w przyszłym roku w życie wejdzie t. zw. „ustawa śmieciowa”. Mieszkańcy będą płacili za wywóz śmieci, w zależności od ilości zadeklarowanych osób, które mieszkają na terenie danej posesji. Odpady najprawdopodobniej będzie się oddawało posegregowane w trzech rodzajach: mokre, suche i popiół.
Marian Firganek przypomniał zasady działania spółki wodnej.
Następnie wybrano delegatów na zebrania sprawozdawcze i sprawozdawczo-wyborcze Gminnej Spółki Wodno-Melioracyjnej w Bestwinie. Są nimi: Eugeniusz Kóska, Łukasz Greń, Dominik Czernecki, Grzegorz Gawęda, Krzysztof Zelek, Zofia Gaździak, Andrzej Czauderna, Stanisław Kóska, Grzegorz Gach.
Eugeniusz Kóska porosił, aby odnieść się do wniosków z poprzedniego zebrania. Zrobił to wójt, który poinformował, że wybrano do budowy na przyszły rok chodnik wzdłuż ul. Witosa, rozpoczęto prace przy Łękawce, została wyremontowana ul. św. Floriana, a pozostałe będą naprawiane zgodnie z harmonogramem, wyczyszczono rów wzdłuż ul. Sportowej, sprawdzono, że studzienki na „Buzoniu” zaprojektowane są zgodnie z przepisami, skontrolowano wysypywanie popiołu i jest to już rzadszy proceder, przeprowadzono kontrolę oświetlenia ulic. Jan Ślosarczyk zapytał, kto w Urzędzie Gminy odpowiedzialny jest za przygotowanie realizacji t. zw. ustawy śmieciowej. Zgłosił ponownie wniosek z poprzedniego zebrania, tzn. rozważyć budowę chodnika wzdłuż ul. św. Floriana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego od ul. Jarzębinowej do granicy z Bestwiną. Dodał, że w interesie mieszkańców jest to, aby jak najwięcej gospodarstw zostało przyłączonych do sieci wodociągowej oraz aby rozważyć oświetlenie ulic za pomocą źródeł odnawialnych. Stanisław Furczyk poprosił, aby w rejonie jego posesji zrobić jakiś przepust i to jeszcze w tym roku. Poprosił, aby uwzględnić w planach na 2013 r. remont ulic Olchowej, Ludowej i Młyńskiej. Jeden z mieszkańców zapytał, kiedy będzie wymieniana sieć wodociągowa przy ul. Młyńskiej. Wacław Waliczek odpowiedział, że jeśli pojawią się środki na ten cel, będzie to wykonane. Zwrócono również uwagę na natężony ruch tirów przy ul. Olchowej i na nieświecącą latarnię na skrzyżowaniu ulic Olchowej i Witosa. Stanisław Kóska powiedział, że należy poszerzyć ul. Ślosarczyka. Przypomniał, że w tym roku strażacy wycinali drzewa przy ul. Ślosarczyka, ale już odrosły konary i należałoby je ponownie skrócić. Wójt odpowiedział, że można zrobić porządnie (poszerzenie, nowa nakładka, pobocze) jedną drogę lub wyasfaltować w istniejącym śladzie kilka. Powiedział, że na ul. Ślosarczyka można wykonać zatoczki, aby ułatwić mijanie się dwóch samochodów. Anna Kamieńska zapytała, co będzie robione przy Młynówce w rejonie jej posesji. Wójt odpowiedział, że prawdopodobnie teren będzie zasypany i wyrównany. Obiecał, że na pewno będzie coś zrobione, ale jaką metodą, jeszcze nie jest pewien. Zofia Gaździak poprosiła, aby rozważyć usunięcie znaku ograniczenia prędkości, jadąc od mostu na Białce do Czechowic-Dziedzic z uwagi na to, że nie ma tam domów, a mieszkańcy otrzymują mandaty za przekraczanie prędkości. Padło również pytanie o kolektory słoneczne i o to, czy w gminie można uzyskać dofinansowanie. Mieszkańcy proponowali dokończenie wykonania nowych nakładek asfaltowych przy ul. Sportowej i św. Floriana. Stanisław Kóska zapytał, czy już wiadomo coś w sprawie budowy S-1. Wójt poinformował, że Rada Gminy podjęła uchwałę sprzeciwiającą się budowie drogi S-1 wg wariantów A, B, C, a poparła realizację zadania według wariantu D. Dodał, że do 28.12.2012 r. mają zostać zakończone konsultacje społeczne w tej sprawie.
Marian Firganek powiedział, że puszczając Młynówkę innym torem, będzie trzeba oddalić się od terenu kolejowego, aby nie nastąpiło rozwodnienie. Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby centrum Bestwinki miało być skupem złomu. Dodał, że nie jest przeciwny temu działaniu, ale nie w centrum. Jego zdaniem rozbudowa tej inwestycji jest całkowicie wykluczona i uważa, że nie powinniśmy się na to zgodzić. Zofia Niemczyk powiedziała, że podczas opadów deszczu nie może wyjść z domu i poprosiła, aby w tym temacie powziąć jakieś działania. Jeden z mieszkańców poprosił o wycięcie drzewa przy granicy. Eugeniusz Kóska zaproponował, aby obniżyć dno Młynówki i zarurować teren przy ul. Dworkowej przy szkole, aby rozwiązać problem z parkowaniem przy szkole w Bestwince. Zapytał, gdzie będą wywożone posegregowane śmieci i zaproponował, aby wyłączać latarnie ok. godziny 22, 23. Jedna z mieszkanek poprosiła, aby wyrównać, utwardzić, a może i wykonać naprawę ulicy Ładnej. Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę na to, że wędkarze zaczynają stawiać samochody na wałach w Kaniowie. Zapytał, czy istnieje możliwość na forum gazety gminnej lub w Internecie napisać, kto może zaparkować na wałach i kiedy. Stanisław Kóska zapytał, czy Urząd Gminy wytyczy na terenie szkoły jakieś miejsca parkingowe. Józef Distel podziękował mieszkańcom i sponsorom za pieniądze przeznaczone na zakup nowego samochodu bojowego.
Przegłosowano następujące wnioski:
Przyjąć sprawozdanie wójta dot. inwestycji w Bestwince w 2012 r. oraz plany inwestycyjne na 2013 r.
Zaproponować wykonanie progu na rzece Łękawka na granicy Bestwinki i Bestwiny.
Przewidzieć budowę chodnika wzdłuż ul. św. Floriana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego od ul. Jarzębinowej do granicy z Bestwiną.
Wykonać przepust wzdłuż ul. Dworkowej obok posesji p. Furczyk.
Wymienić rury wodociągowe wzdłuż ul. Młyńskiej.
Rozważyć możliwość przeniesienia skupu złomu w inne miejsce i nie zezwalać na rozbudowę obecnego skupu złomu.
Poprawić nawierzchnię ul. Ładnej.
Rozważyć możliwość wykonania parkingu przy ul. Dworkowej obok szkoły.
W zebraniu wzięło udział 37 mieszkańców.
Protokołowała Wioleta Gandor