Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Protokół z Zebrania Wiejskiego w dniu 21.10.2012r. w Kaniowie

12. 10. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6863

Otwarcia Zebrania Wiejskiego dokonał Sołtys Sołectwa Kaniów pan Marek Pękala witając na wstępie przybyłych na zebranie gości w osobach: Wójt Gminy Bestwina pan Artur Beniowski, Przewodniczący Rady Gminy pan Jerzy Zużałek, Dyrektor CKSiR – radny powiatowy pan Grzegorz Boboń, Kierowników Referatów w Urzędzie Gminy – Referatu Budownictwa i Ochrony Środowiska panią Alicję Grygierzec oraz Referatu Służb Technicznych pana Mariusza Szlosarczyka, Prezesa Kombest pana Wacława Waliczka, radnego powiatowego pana Józefa Maziarza, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego panią Annę Okrutę, Prezes Koła Gospodyń Wiejskich panią Helenę Sowę, Sekretarza Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej pana Eugeniusza Furczyka i Redaktora Magazynu Gminnego pana Sławomira Lewczaka.

Następnie sołtys przedstawił porządek Zebrania Wiejskiego:
1.Otwarcie zebrania i przywitanie gości
2.Odczytanie propozycji porządku zebrania
3.Wybór sekretarza zebrania i Komisji Uchwał i Wniosków
4.Odczytanie protokołu z ostatniego zebrania (Uchwały i Wnioski)
5.Sprawozdanie sołtysa
6.Wybór delegatów na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie
7.Wystąpienie Wójta Gminy
8.Sprawy bieżące
9.Dyskusja i wolne wnioski
10.Odczytanie wniosków i podjęcie uchwał
11.Zakończenie zebrania
Porządek ten został przyjęty, poprzez przegłosowanie zebranych mieszkańców sołectwa.
Sekretarzem Zebrania Wiejskiego wybrano pana Mirosława Kołodziejczyka, natomiast do Komisji Uchwał i Wniosków wybrano panią Annę Okrutę, pana Łukasza Furczyka oraz pana Grzegorza Wieczorka.
Sołtys odczytał wnioski z poprzedniego Zebrania Wiejskiego oraz stopień ich realizacji.
Odwodnienie ul. Batalionów Chłopskich w rejonie posesji pana Jerzego Kóski jest w trakcie załatwiania, lustro dla wyjeżdżających z ul. Grobel Borowa na ul. Batalionów Chłopskich zostało zamontowane, w sprawie przekazywania pieniędzy za eksploatację przez PG Silesia na potrzeby Sołectwa Kaniów będą prowadzone rozmowy po rozpoczęciu eksploatacji pod Kaniowem, oświetlenie ulic Mirowskiej i Łabędziej będzie wykonane po pozyskaniu środków z Lokalnej Grupy Rybackiej, budynek przy
ul. Gawlików będzie rozebrany jedynie na wniosek właściciela, o czym został on powiadomiony, zjazd z ul. Czechowickiej na ul. Ludową będzie wykonany wraz z remontem ulic Krzywolaków i Czechowickiej, drenaż boisk na UKS Set został wykonany, naprawy dróg powiatowych zostały przekazane do Starostwa, czyszczeniem rowów melioracyjnych należących do ewidencji Spółki Wodnej Melioracyjnej zajmie się spółka zgodnie z przyjętym harmonogramem wykonywania robót wodno-melioracyjnych na terenie sołectwa.
Następnie sołtys przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej przypominając najpierw jej skład: przewodniczący – Marek Pękala, sekretarz – Mirosław Kołodziejczyk, członkowie – Jan Fajfer, Eugeniusz Furczyk, Edward Jonkisz, Grzegorz Owczarz, Grzegorz Wieczorek. Sołtys poinformował, że Rada Sołecka spotykała się przynajmniej raz w miesiącu na swoich posiedzeniach oraz wizjach lokalnych w terenie, zajmując się wnioskowaniem o remonty dróg gminnych i powiatowych w odpowiednich instytucjach, stanem rowów melioracyjnych, cieków wodnych i wód gruntowych, obwałowań rzek, odprowadzeń wód zalegających na terenach depresyjnych, sołtys uczestniczył w zjazdach sołtysów małopolskich i śląskich. Rada Sołecka współpracowała z policją w sprawie poprawy bezpieczeństwa na terenie sołectwa, opiniowała różnego rodzaju przedsięwzięcia na  terenie wsi, występowała z wieloma wnioskami do Urzędu Gminy w sprawach bieżących oraz złożyła propozycje do budżetu gminy na nadchodzący rok.
To między innymi ważniejsze działania Rady Sołeckiej.
Realizując następny punkt porządku zebrania zostali zgłoszeni następujący kandydaci na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie: Zbigniew Małysz, Marek Radzicki, Leszek Ochman, Mirosław Kołodziejczyk, Marek Pękala, Roman Kozak, Jerzy Zużałek, Eugeniusz Furczyk, Stefan Zbyl, Paweł Lach, Eugeniusz Kozak, Wiesław Drąg, Grzegorz Owczarz.
Wszyscy kandydaci zostali wybrani poprzez głosowanie uczestniczących w zebraniu mieszkańców Kaniowa.
W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Bestwina pan Artur Beniowski przedstawił najważniejsze działania Urzędu Gminy odnośnie Sołectwa Kaniów, a mianowicie: prowadzona jest rozbudowa i modernizacja ujęcia wody pitnej, co spowoduje zwiększenie zasobów wody, a jednocześnie pozwoli na częstsze przepłukiwanie sieci wodociągowej, poprawiając w ten sposób jakość wody, inwestycja ta powinna być zakończona w tym roku. Został oddany do użytku ośrodek sportów wodnych na terenie UKS Set Kaniów, trwają prace budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, zostanie przeprowadzony kompleksowy remont ul. Krzywolaków oraz  remont ul. Czechowickiej. Remonty te będą zakończone do końca przyszłego roku.
Wójt zapewnił , że Ośrodek Zdrowia w Kaniowie pozostanie, a budynek przewidziany jest do remontu, który rozpocznie wymiana okien oraz instalacji.
Pan wójt poinformował, że wszystkie gminy Powiatu Bielskiego złożyły wniosek o wymianę oświetlenia ulic na oświetlenie LED wraz z doposażeniem w nowe punkty świetlne. Inwestycja ta będzie dofinansowana w 85% z Lokalnej Grupy Rybackiej, więc wszystkie wnioski związane z oświetleniem ulic będą rozpatrywane i realizowane podczas trwania tej inwestycji.
Został również złożony, jak przedstawił wójt, wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na budowę obwodnicy lotniska w Kaniowie. Obwodnica ta będzie opasywała Park Techniki Lotniczej, łącząc się z DK-1 poprzez ul. Węglową w Czechowicach-Dziedzicach.
Planowane jest na tej obwodnicy wykonanie ronda, co pozwoliłoby w przyszłości na dołączenie poprzez rzekę Biała drogi umożliwiającej prowadzenie transportu ciężkiego z Kaniowa, omijając centrum sołectwa. Wójt poinformował, że w sprawie obwodnicy S1 Urząd Gminy przyjął stanowisko o preferowaniu wariantu D-obwodnicy, mając na uwadze deklaracje mieszkańców oraz dobro gminy.
Wójt powiadomił, że opiekę nad Parkiem Wiejskim w Kaniowie przejmie Rada Sołecka, a sprawy związane z jego doposażeniem, remontem i utrzymaniem będą finansowane przez CKSiR w Bestwinie. Do końca lipca przyszłego roku mają być zakończone procedury związane z wprowadzeniem ustawy śmieciowej. W naszej gminie opłata za śmieci będzie naliczana od ilości zamieszkałych osób na posesji. Odpady będą segregowane na trzy frakcje: mokre, suche i popiół. Gminny punkt odbioru odpadów będzie znajdował się najprawdopodobniej w rejonie Kombestu-oczyszczalni ścieków.
W dalszej części zebrania głos zabrał sołtys Marek Pękala, informując zebranych, że eksploatacja kopalni przez PG Silesia pod terenem Kaniowa rozpocznie się w połowie przyszłego roku. Szkody górnicze będą realizowane po wcześniejszym zgłoszeniu do działu szkód górniczych w PG Silesia, natomiast inwentaryzacja budynków na szkodach górniczych trwa. Rowy i cieki wodne na obszarze szkód górniczych zostały doprowadzone do stanu dobrego przez PG Silesia, wszystkie pompy przepompowni są sprawne. Firma Budtor rozpoczynając odkrywkę przy ul. Batalionów Chłopskich zapewni odprowadzenie wody przez budowę przepompowni.
W Bielskim Parku Techniki Lotniczej trwają prace nad przeprowadzeniem w gruncie linii wysokiego napięcia i likwidacją linii naziemnej, co pozwoli na przedłużenie pasa lotniska w kierunku rzeki Wisły. Zmniejszenie częstotliwości lotów nad posesjami w Kaniowie jest trudne do wyegzekwowania z władzami BPTL.
Sołtys odczytał przygotowaną przez Radę Sołecką uchwałę w sprawie wymiany przestarzałej sieci wodociągowej w sołectwie Kaniów, zobowiązującą władze gminne do podjęcia starań w celu zapewnienia środków finansowych na wymianę sieci wodociągowej.
Pan Marek Pękala ponowił wniosek o naprawę przepustu przy ul. Łabędziej na wysokości posesji państwa Olszyk.
Pan Eugeniusz Kozak wnioskował o zabudowę kilku punktów świetlnych w najbardziej niebezpiecznych miejscach ul. Łabędziej oraz o wykonanie mijanek na tejże ulicy.
Pan Mirosław Kołodziejczyk wnioskował o przeprowadzenie rozmów z panem Leszkiem Kosmatym w celu przesunięcia ziemi z obwałowania wyrobiska żwiru do ulicy Łabędziej, od wysokości posesji państwa Stanoszek do nieczynnego przepustu (mostek) pod tą ulicą, w wyniku czego, droga w najbardziej niebezpiecznym miejscu zostanie poszerzona, wnioskował również o wysypanie poboczy przy ul. Łabędziej po obu stronach drogi od posesji państwa Grygierzec do skrzyżowania z ul. Nad Łękawką.
Pan Paweł Pasierbek wnioskował o wykonanie mijanki na ul. Myśliwskiej od strony ul. Czechowickiej, a także o ustawienie tablicy informacyjnej z numeracją domów dla
ul. Myśliwskiej na skrzyżowaniu ul. Myśliwskiej z ul. Krzywolaków, jak również wnioskował o remont chodnika przy ul. Kóski.
Pan Kazimierz Łątka wnioskował o zrewidowanie oznakowania skrzyżowania ulic Myśliwskiej z Krzywolaków oraz o zabudowanie barierek ochronnych na ul. Myśliwskiej przy odcinku dojazdowym do ul. Krzywolaków oraz o wykonanie progów zwalniających na ul. Myśliwskiej.
Pan Stefan Zbyl wnioskował o wykonanie kanalizacji ulicy Łabędziej od skrzyżowania z ul. Dankowicką do skrzyżowania z ul. Głębokie.
Pan Grzegorz Wieczorek wnioskował o niezwłoczną wymianę instalacji wodnej i elektrycznej w budynku klubu sportowego LKS Przełom Kaniów.
Pan Marek Radzicki wnioskował o uzupełnienie oznakowania skrzyżowania ulic Batalionów Chłopskich-Krzywolaków-Dankowickiej-Witosa o znak informujący, że odcinek drogi między ul. Batalionów Chłopskich a Krzywolaków jest drogą nie posiadającą pierwszeństwa przejazdu, wnioskował również o remont kortów tenisowych, w szczególności naprawy nawierzchni kortów.  
Pan Łukasz Furczyk wnioskował o wymianę sieci wodociągowej przy ul. Jawiszowickiej, o modernizację i połączenia ślepych odcinków wodociągowych przy ul. Torowej
i ul. Sosnowickiej, wnioskował również o przycięcie gałęzi drzew zasłaniających oświetlenia uliczne, o pielęgnację drzewek wzdłuż ul. Batalionów Chłopskich i ul. Kóski, o naprawę schodów w budynku gromadzkim.
Pani Helena Sowa wnioskowała o załatanie dziur na ul. Furczyka.
Pan Eugeniusz Kozak wnioskował o załatanie dziur na ul. Głębokie oraz złożył wniosek, aby informować na Zebraniach Wiejskich o przychodach budżetu gminy z poszczególnych sołectw.
Pan Zbigniew Małysz wnioskował o wyczyszczenie rowu biegnącego od ul. Torowej w kierunku ul. Dankowickiej oraz dokonania połączenia tego rowu z rowem przy
ul. Dankowickiej.
Pan Wiesław Drąg wnioskował o remont przepustu przy ul. Grobel Borowa, w rejonie Parku Wiejskiego.
Pan Stanisław Kóska wnioskował o wycinkę zarośli rosnących między wałami rzeki Wisły.
Pan Leszek Ochman wnioskował o zobligowanie właścicieli zaniedbanych pól i działek do koszenia i usuwania chwastów.
Sekretarz Zarządu Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie dostarczył sekretarzowi zebrania dokumentację sprawozdania z wykonania robót statutowych przez Gminną Spółkę Wodną Melioracyjną za okres od 1.01.2012 do 6.11.2012 wraz z protokołem odbioru. Z dokumentacji wynika, że na terenie Kaniowa wykonano konserwację następujących rowów melioracyjnych:
Rów R-3 |R-39| od rzeki Wisły ul. Jawiszowicka – 170m
Rów R-A-1 |R-7| od ul. Łabędziej do posesji państwa Raszka – 360m
Rów R-15 |R-Z| od ul. Torowej obok posesji państwa Małysz – 187m
Rów R-8 |R-8| od rzeki Łękawka do ul. Łabędziej – 800m
Rów RE-2 ul. Myśliwska przez ul. Czechowicką – 900m
Rów RB |R-26| od Kanału Ulgi – Młynówka – 1660m
Rów RG od torów PKP ul. Żwirowa do ul. Czechowickiej – 440m
Razem na terenie sołectwa wykonano 4517 metrów czyszczenia i konserwacji rowów na planowane do końca roku 4899 metrów.
Za ten okres naprawiono w Kaniowie 15 wybić drenarki. Szczegółowe dane rozliczeniowe dostępne są w siedzibie Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie.
Następnie przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków pan Łukasz Furczyk odczytał uchwałę i wnioski złożone na Zebraniu Wiejskim. Uchwała i wnioski zostały przyjęte poprzez głosowanie obecnych na zebraniu mieszkańców sołectwa.
Sołtys dziękując wszystkim za udział w zebraniu zakończył Zebranie Wiejskie.
Protokołował: Mirosław Kołodziejczyk

Do góry