Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Tradycja na scenie i na talerzu

12. 05. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5780

Aż dwie duże imprezy połączone w jedną całość odbywały się w dniu 26 maja na terenach rekreacyjnych w Bestwinie. Był to powiatowy przegląd „Kulinarne Dziedzictwo” oraz X Bestwińskie Spotkania Folklorystyczne, noszące od tego roku nazwę „Laski uOzgraj”. Wydarzenie to przyciągnęło do Bestwiny przedstawicieli świata polityki, kultury, mediów, a przede wszystkim miłośników regionalizmu, szeroko rozumianej „swojskości”, wartej pielęgnowania bo przecież przypominającej o naszych korzeniach. Więcej zdjęć TUTAJ
Przegląd „Kulinarne dziedzictwo” organizuje corocznie Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej. Projekt ten współfinansowany jest ze środków zewnętrznych – Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, a także Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za każdym razem Przegląd odbywa się w innej gminie, tym razem honory gospodarza pełniła Bestwina.
Licznie stawili się politycy i samorządowcy – pełniący rolę gospodarzy starosta bielski Andrzej Płonka oraz wójt elekt Artur Beniowski serdecznie przywitali posłów na Sejm RP: Sławomira Kowalskiego, Stanisława Piętę i Stanisława Szweda. Ponadto przybyli m.in.: wicestarosta Grzegorz Szetyński, przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał wraz z wiceprzewodniczącym Bogusławem Stolarczykiem, członek zarządu powiatu Renata Franasik, radni powiatowi (z naszej gminy był to Józef Maziarz), wójtowie ościennych miejscowości, burmistrzowie i inni samorządowcy, radni gminy Bestwina i gmin ościennych, dziennikarze telewizyjni, radiowi i prasowi, oraz wiele innych znaczących osobistości – trudno wymienić każdego z imienia i nazwiska.

Pod dwoma dużymi namiotami zaprezentowało regionalne produkty 31 Kół Gospodyń Wiejskich i innych stowarzyszeń pochodzących z gmin naszego powiatu – Bestwiny, Porąbki, Wilkowic, Wilamowic, Jasienicy, Czechowic – Dziedzic, Jaworza i Buczkowic. Jury oceniające poszczególne potrawy miało więc naprawdę ciężko orzech do zgryzienia. Jurorom przewodniczyła pani etnograf Barbara Rosiek, a w tym szesnastoosobowym składzie gminę Bestwina godnie reprezentowali Bogusław Stolarczyk oraz Andrzej Wojtyła. Ostatecznie statuetki za najbardziej tradycyjną potrawę nawiązującą do kulinarnego dziedzictwa w każdej z konkursowych kategorii otrzymali: W kategorii zupy: KGW Jaworze nr 2 za szczawiową z jajkiem. W kategorii dania gorące KGW Meszna za bryję fasolową z kiszką. W kategorii produkt KGW Zasole Bielańskie za kiełbasę domową. W kategorii ciasta i desery KGW Janowice za placek drożdżowy z rabarbarem. W kategorii napoje i nalewki KGW Buczkowice za miętówkę.
Ponadto Komisja wyróżniła potrawy przygotowane przez uczestników konkursu, którym przyznano specjalne upominki od sponsorów oraz gadżety wydane w ramach projektu. Nagród tych było blisko 30, a z gminy Bestwina otrzymali je: KGW Bestwina za fasolę z grzybami i kapustą kiszoną z karczkiem wieprzowym od firmy Teleradiosat Bestwina. KGW Bestwinka za fasolkę z żeberkami wędzonymi od Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie. KGW Kaniów za kołacz drożdżowy z serem od Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku – Białej.  Poza tym Beskidzka Izba Turystyki ufundowała indywidualną nagrodę dla Pani Krystyny Handzlik za placek drożdżowy z rabarbarem. Nagrody wręczał starosta Andrzej Płonka, wicestarosta Grzegorz Szetyński, przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał oraz inni samorządowcy czy też przedstawiciele sponsorów.
Gdy goście „Kulinarnego Dziedzictwa” nasycili się już smakołykami, a laureaci nagrodami,  można było rozpocząć świętowanie X Beskidzkich Spotkań Folklorystycznych – cyklicznej imprezy organizowanej przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji wraz z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Bestwina”. To właśnie członek tego zespołu, Sławomir Ślósarczyk podjął się poprowadzenia „spotkań”. Na samym wstępie zaznaczył, że nosić będą one nazwę „Laski uOzgraj” (czyt. Łozgraj), jako że mieszkańcy gminy Bestwina należą do laskiej grupy etnicznej.
Impreza obfitowała we wspaniałe występy profesjonalnie przygotowanych zespołów. Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Polanka Wielka. Niedługo później z pieśnią na ustach na estradę wyszedł Zespół Regionalny „Jaworze”. Jeszcze nie umilkły brawa po ich programie, a już nastąpiła zmiana klimatów na góralskie. Zespół Regionalny „Polanka Makowska” z Makowa Podhalańskiego pokazał to co pod Tatrami najlepsze – żywiołowość, barwne stroje, skoczną muzykę. A gdy i górale zeszli ze sceny, gorąco powitano gości zza południowej granicy - Valassky soubor „Trojak” z Republiki Czeskiej. W stroju Czechów widoczne były wpływy węgierskie, choć pewne elementy, takie jak kapelusz, były wspólne ze strojem bestwińskim. Osobliwością instrumentarium „Trojaka” są bez wątpienia oryginalne cymbały strunowe o naprawdę sporych gabarytach.
Na koniec zatańczyła i zaśpiewała „Bestwina” prowadzona przez kierownika artystycznego i choreografa Jana Kędzierskiego. Najpierw pole do popisu miała dziecięca część Zespołu – nadzieja na to, że tradycje będą kultywowane w przyszłości. Później przyszedł czas na tańce, przyśpiewki oraz grę młodzieży i dorosłych. Jak zawsze wzbudziły aplauz publiczności, która zdążyła tłumnie zgromadzić się pod estradą.
Pamiątkowe nagrody dla występujących zespołów wręczał wójt elekt Artur Beniowski. Gratulował wysokiego poziomu „Laskiego uOzgraju” i umiejętności tancerzy, śpiewaków oraz muzykantów. Dodatkowo przed wejściem pierwszych uczestników, zabrali głos przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego – Danuta Kubik i Mirosław Szemla, składając rolnikom życzenia z okazji dnia Zesłania Duch Świętego - Zielonych Świąt i wręczając legitymacje nowemu członkowi ugrupowania. Rozegrano ponadto konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – Konkurs wiedzy o LGD „Ziemia Bielska”, a także konkurs zorganizowany przez firmę „Zepter”.

Całość zakończyła się zabawą taneczną, do której przygrywał zespół „Puls”. Piękna pogoda sprzyjała tańcom przeciągającym się do późnych godzin nocnych. Taki dzień zostanie w pamięci jeszcze na długie lata. Smak potraw zapewne zainspiruje do rozpoczęcia własnej przygody z kuchnią regionalną, natomiast występy zespołów – do wstąpienia w ich szeregi. Do tego zresztą zaprasza ZR „Bestwina”.
Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewczak

 

Do góry