Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Z kaniowskiej ziemi…

12. 04. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5987

- Kto z nas, tak z ręką na sercu, wiedział wcześniej, że istniał ktoś taki jak Mieczysław Brożek? – zapytał przybyłych do Muzeum Regionalnego w Bestwinie Sławomir Lewczak, autor książki o życiu i pracy profesora. Zapewne bardzo niewielu albo zgoła nikt. Wkrótce jednak okazało się, że jest szansa na nadrobienie luki w wiedzy. Pan Sławomir przybliżył gościom sylwetkę i dorobek bohatera swojej książki, który urodził się… w Kaniowie.
25 kwietnia muzealna Galeria na Prowincji wypełniła się osobami pragnącymi dowiedzieć się więcej o rodowitym kaniowianinie. Spotkanie miało na celu promocję książki Sławomira Lewczaka pt. „Z Kaniowa rodem. Życie i praca profesora Mieczysława Brożka”. Bohater publikacji był jednym z najwybitniejszych polskich filologów klasycznych, postacią znaną i cenioną w świecie polskiej nauki.

Sławomir Lewczak, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej i redaktor „Magazynu Gminnego” przybliżył życie profesora, opowiedział o trudach, jakie Brożek musiał znosić w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau, by później skupić się na jego znakomitym dorobku i przyznanych mu nagrodach. Swoją opowieść zilustrował slajdami, a także ubarwił anegdotami, co uczyniło ją jeszcze atrakcyjniejszą.
Nie obyło się bez dyskusji na temat związków profesora z Kaniowem. Goście zastanawiali się, w którym miejscu mieszkał urodzony ponad sto lat temu Brożek, czy istnieje ślad po jego domu i czy po wyprowadzce odwiedzał jeszcze swe rodzinne strony. Kończąc spotkanie, pan Sławomir podarował każdemu egzemplarz lektury.  Za swoje wystąpienie i ogrom pracy, jaką włożył w publikację, został nagrodzony brawami. Wśród publiczności zasiedli księża proboszczowie z parafii Kaniów i Bestwina, honorowy obywatel gminy dr Franciszek Maga, radni gminni, radny powiatowy, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Kół Gospodyń Wiejskich, pracownicy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Gminnej Biblioteki Publicznej, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dziennikarze i osoby zainteresowane naszą wspólną historią. Wszystkim autor złożył gorące podziękowania za przybycie.
Książkę o Mieczysławie Brożku można nabyć w Gminnej Bibliotece Publicznej.

 

Tekst: Wioleta Gandor

Do góry