Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Znamy laureta Nagrody im. ks Londzina

07. 11. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7539

 15 listopada w Bielskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. To już IX edycja tej prestiżowej Nagrody, do której kandydatów nominują samorządy gmin powiatu bielskiego, a laureata wybiera Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Aliny Świeży – Sobel.

Osoby nominowane to ludzie wyjątkowi, o nieposzlakowanej opinii, niekwestionowane autorytety moralne, wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka i bezinteresownie pracujący dla dobra naszych Małych Ojczyzn .

Uroczystość ta, to nadzwyczajne powiatowe święto, wielkie wydarzenie, które dzięki osobom nominowanym nabiera szczególnego wymiaru. Jak dobrze, że tacy ludzie są wśród nas. Powyższe słowa zostały wypowiedziane przez gospodarza uroczystości starostę bielskiego Andrzeja Płonkę, a jej rangę podkreślił występ chóru Akademii Techniczno – Humanistycznej pod dyrekcją Jana Borowskiego, który rozpoczął ją pieśnią Gaude Mater Polonia a następnie wykonał kilka innych pieśni.

 

Na widowni obecni byli: przedstawiciel księdza ordynariusza diecezji bielsko – żywieckiej Krzysztof Ryszka, prezydent Bielska – Białej Jacek Krywult, radni rady powiatu z przewodniczącym Romanem Migdałem, wójtowie i burmistrzowie gmin i miast powiatu bielskiego, przewodniczący rad gminnych i miejskich powiatu bielskiego, przedstawiciele instytucji, placówek i stowarzyszeń kultury oraz lokalnych mediów.

Witając przybyłych gości starosta bielski szczególnie serdecznie powitał wszystkich nominowanych do Nagrody oraz Kapitułę Nagrody, przypomniał również sylwetkę księdza Józefa Londzina. Następnie zaprezentowano sylwetki i dokonania nominowanych w tegorocznej , dziewiątej już edycji. Gmina Bestwina nominowała „człowieka – instytucję”, niezwykle zasłużonego dla gminy dr Franciszka Magę.

Z Jego życiorysem można zapoznać się w zakładce „Osoby” na WWW.gminabestwina.info  . Po prezentacji nominowanych głos zabrała przewodnicząca Kapituły Alina Świeży - Sobel i ogłosiła, że laureatem Nagrody został nominowany przez gminę Kozy Jan Wolnicki. Niestety, od wielu miesięcy chorujący, nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości.

W przerwie z kwiatami oraz gratulacjami dla doktora Franciszka Magi pośpieszyli obecni na uroczystości samorządowcy gminy Bestwina oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Gminnej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, znajomi i przyjaciele Pana doktora.

Na zakończenie z recitalem wystąpiła Edyta Geppert.

Skład Kapituły Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina w II Kadencji:

1.  Alina Świeży-Sobel - przewodnicząca Kapituły Nagrody, krewna Patrona Nagrody, radna Rady Powiatu Bielskiego

2.  Ks. prof. Tadeusz Borutka - dyrektor Instytutu Teologicznego

3.  Bogdan Kocurek - dyrektor Książnicy Beskidzkiej, sekretarz Kapituły

4.  Wiesław Gąsiorek - radny Rady Gminy Porąbka

5.  Janusz Pierzyna - Wójt Gminy Jasienica

6.  Stanisława Siuda - radna Rady Gminy w Wilkowicach, nominowana do Nagrody Londzina w poprzednich latach

7.  Jerzy Zużałek - przewodniczący Rady Gminy Bestwina

8.  Renata Semla - przedstawicielka Gminy Kozy

9.  Ryszard Stanclik - działacz społeczny z Jaworza - Towarzystwo Miłośników Jaworza 

10. Józefa Szemla - nominowana do Nagrody Londzina w 2003 roku

11.   Barbara Tomanek - nominowana do Nagrody Londzina w poprzednich latach i członek Kapituły w I Kadencji

12.   Barbara Kuzdrowska - przedstawicielka miasta Szczyrk

Członek honorowy Kapituły - Jacek Falfus - poseł na Sejm RP, pierwszy Starosta Bielski.

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody zostali:

1999 rok - dr Henryk Pysz (gm. Kozy)

2000 rok - Erwin Woźniak (gm. Czechowice - Dziedzice)

2001rok - Ksiądz Ignacy Czader (gm. Jaworze)

2002 rok - Ksiądz Prałat Michał Boguta (gm. Wilamowice)

2003 rok - Ksiądz Jan Lech Klima (gm. Jasienica)

2004 rok - Juliusz Wątroba (gm. Jasienica)

2005rok - Waleria Owczarz (gm. Bestwina)

2006 rok - Jadwiga Kolarczyk (gm. Wilkowice)

Do góry