Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

O czym było na Zebraniu Wiejskim w Bestwince?

11. 11. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7714

Protokół z zebrania wiejskiego w Bestwince - 20.11.2011.
Zebranie rozpoczęto o 11.15 minutą ciszy, aby uczcić pamięć Tadeusza Kóski.

Sołtys przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Bestwina Stefan Wodniak, wice wójt Stanisław Wojtczak, pełnomocnik wójta Artur Beniowski, radni powiatowi Józef Maziarz i Bogusław Stolarczyk, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Zużałek, Marian Firganek kierownik - robót w spółce wodno-melioracyjnej, Wacław Waliczek - prezes Kombestu, Danuta Tekieli-Herman - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Józef Distel - prezes OSP oraz przedstawiciele firm wykonujących kanalizację w sołectwie.
Przewodniczącym zebrania został sołtys Grzegorz Gawęda, a protokolantem Wioleta Gandor. W skład komisji uchwał i wniosków weszli: Józef Distel, Teresa Paruch-Ryś i Krzysztof Zelek. Czytaj więcej w rozwinięciu:

Zdjęcia: Sławomir Lewczak

Zatwierdzono porządek obrad:
1.Otwarcie i przywitanie gości.
2.Wybór przewodniczącego zebrania.
3.Wybór protokolanta zebrania.
4.Wybór komisji uchwał i wniosków.
5.Odczytanie uchwał z poprzedniego zebrania.
6.Informacje Wójta Gminy Bestwina – podsumowanie 2011 roku, program na 2012 rok i kolejne.
7.Dyskusja i wolne wnioski.
8.Zatwierdzenie uchwał i wniosków.
9.Zakończenie zebrania.

Sołtys przeczytał wnioski i uchwały z poprzedniego zebrania. Były to:
1.Odwodnić ulicę św. Floriana w miejscu gdzie powstają nowe budynki w okolicy posesji Zofii Gaździak.
2.Wycięcie gałęzi nad linią energetyczną w rejonie posesji Zofii Niemczyk przy ulicy św. Floriana.
3.Przeznaczyć środki na wykonanie estrady w Bestwince.
4.Przewidzieć środki w budżecie gminy w 2012 roku na zakup strażackiego samochodu bojowego.
I uchwały:
1.Podjąć starania w sprawie wykonania systemu informacyjnego sms, który dla ochrony życia lub zdrowia mieszkańców gminy Bestwina będzie zapewniał porządek, spokój i bezpieczeństwo publiczne w zależności od sytuacji. System będzie informował mieszkańców o zaistniałych zagrożeniach przez informacje na telefon komórkowy sms-em.
2.Przeprowadzić analizę problemów zdrowotnych występujących w gminie Bestwina, przygotowanie własnego programu zdrowotnego niezależnie od tych finansowanych przez NFZ. Dzięki programowi gmina może znaleźć przyczyny zachorowalności, a także dać możliwość mieszkańcom np. na bezpłatny dostęp do szczepień, za które fundusz nie płaci.
Głos zabrał wójt Stefan Wodniak. Przypomniał, że niewiele pieniędzy zostaje w budżecie na bieżące oczekiwania, ponieważ ogromną część pochłaniają wydatki związane z oświatą. Podkreślił potrzebę kontynuowania budowy kanalizacji, dodając, że inwestycja w Bestwince dobiega końca. Poinformował, że w przyszłym roku wybudowany będzie zbiornik wody. Powiedział, że w przyszłym roku zostanie zaasfaltowany odcinek ulicy Sportowej przy boisku, a w przyszłości wyasfaltowana ulica ks. Cz. Adamaszka. Poinformował, że z tegorocznego budżetu usunięto asfaltowanie ulic w całej gminie oraz wykonanie parkingu przy szkole w Bestwince. Wyraził przekonanie, że należy wykonać termomodernizację placówki, dodając, że jest w niej największe zużycie mediów, szczególnie ogrzewania. Kończąc powiedział, że przyszły rok będzie bardzo trudny.
Stanisław Kóska zwrócił uwagę, że między płotami jest odcinek, w którym kanalizacja była kopana w drodze. Zaproponował, że warto byłoby obniżyć wał, aby powiększyć plac manewru. W jego opinii w ten sposób zyska się co najmniej metr drogi.
Eugeniusz Kóska nawiązał do uchwały Rady Gminy Bestwina, w której odrzucono jego skargę na opieszałość Wójta Gminy Bestwina. Uważa, że wyjaśnienie uchwały jest zmanipulowane, a Rada Gminy podjęła uchwałę, aby obalić jego skargę. Powiedział też, że Jerzy Zużałek „zrobił sąd w konia”, tuszując swoim pismem prawdę. Wyraził przekonanie, że kłamstwo zostało obalone kłamstwem.
Dodał, że pod szkołą w Bestwince jest zbudowany bunkier, a gen. Wojciech Jaruzelski wyraził zgodę na przeznaczenie tego obiektu na cele wojskowe, stąd są tam takie szerokie korytarze.
Dominik Przemyk zapytał, czy przewidywana jest opłata za podłączenie kanalizacji i jaka będzie cena za odprowadzenie ścieków oraz jak będzie wyglądała sprawa z wywozem śmieci.
Jadwiga Poźniak zapytała, kiedy będzie utwardzona ulica Ładna. Dodała, że przez wiele lat o to wnioskowano.
Antoni Senecki poprosił, żeby ktoś przyszedł i zobaczył, jak firmy wykonują kolektory przy ulicy Rzecznej. Dodał, że boki drogi są poodrywane, a drogi zniszczone.
Marian Ślosarczyk powiedział, że korytka przy ul. W. Witosa są źle wykonane. Poprosił o dalszą budowę chodnika wzdłuż ulicy Witosa.
Wójt wyjaśnił, że ustawa śmieciowa zobowiązuje samorządy do tego, aby w połowie 2013 roku każdy z nich rozwiązał problem śmieci. Dodał, że na razie samorządy mają do czynienia z suchą ustawą, a to, kto ma tworzyć system egzekwowania, będzie opracowane. Być może taki system powstanie wspólnie dla gmin Bestwina i Czechowice-Dziedzice.
Odnośnie ulicy Ładnej powiedział, że jeśli pojawią się środki, będzie ona wyasfaltowana. Przypomniał, że ten rok był trudny i wszystkie zadania związane z asfaltowaniem zostały wykreślone z budżetu gminy. Poprosił też Eugeniusza Kóskę, aby szanować się nawzajem, a on odparł, że dostanie odpowiednią odpowiedź na piśmie.
Artur Beniowski zagwarantował, że te szkody, które powstały poprzez prace kanalizacyjne m.in. na ulicach Rzecznej i Ślosarczyka zostaną na wiosnę naprawione. Poinformował, że w budżecie była zapisana kwota na zaprojektowanie chodnika przy ul. Witosa, ale z powodu braku środków, zdjęto to zadanie. Obiecał, że jeśli pojawią się możliwości finansowe, zadanie to powróci do budżetu.
Wacław Waliczek poinformował, że będą dwie opłaty – jedna za odprowadzanie ścieków, druga - wody. Artur Beniowski poinformował, że opłata za podłączenie do kanalizacji wynosić będzie około 400-500 złotych.   
Józef Distel powiedział, że zaobserwował, iż po Bestwince chodzą kominiarze i poprosił, aby wpuszczać ich do środka, aby przeczyścili kominy. Poprosił też gospodarzy, aby nie stawiać palników w miejscach, gdzie mogą spowodować pożary. Zapowiedział także wizyty strażaków z kalendarzami i poprosił o dotacje na zakup nowego samochodu bojowego dla OSP Bestwinka, aby można go było zakupić na okoliczność 100-lecia straży, która odbędzie się w przyszłym roku.
Jerzy Zużałek zapytał, czy ma się odnosić do słów Eugeniusza Kóski, skierowanych pod swoim adresem, ale mieszkańcy stwierdzili, że nie jest to konieczne.
Wnioski:
1.Zarurować rów przy ulicy Dworkowej i wykonać tam parking.
2.Remont ulic Rzecznej i Ślosarczyka po pracach kanalizacyjnych.
3.Dalsza budowa chodnika przy ulicy Witosa.
4.Zabezpieczyć środki w przyszłorocznym budżecie gminy na zakup nowego samochodu bojowego dla OSP Bestwinka.
Wnioski zostały przyjęte jednogłośnie.

Protokołowała: Wioleta Gandor

Do góry