Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Teresa Lewczak nową przewodniczącą TMZB

11. 03. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6929

12 marca w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka spotkali się na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Na zebranie to przybył Wójt Stefan Wodniak, przewodniczący Komicji Kultury, Zdrowia, Oświaty i Bezpieczeństwa Publicznego Benedykt Kohut, radna i sołtys Bestwiny Maria Maroszek, radny Andrzej Wojtyła, dyrektor CKSiR Grzegorz Boboń, honorowy obywatel gminy Bestwina dr n. med. Franciszek Maga oraz liczni goście.

Podsumowania działalności Towarzystwa dokonała odchodząca Przewodnicząca Waleria Owczarz, która obchodziła jubileusz 25 lat pracy najpierw w Kole Miłośników Ziemi Bestwińskiej, a następnie, po zawiązaniu się Towarzystwa, w jego szeregach. Waleria Owczarz nawiązała w swoim przemówieniu m.in. do wydarzeń związanych z powrotem do Bestwiny zabytkowego dzwonu z 1504 roku. Odznaczeniami „Kolberga Bestwiny” uhonorowała panie Karolinę Żurowską i Katarzynę Czanę. Podziękowania za długoletnią pracę Waleria Owczarz otrzymała m.in. od Wójta Stefana Wodniaka.
Obecni na zebraniu członkowie TMZB dokonali wyboru nowego zarządu. Przewodniczącą została Teresa Lewczak, zastępcami – Sławomir Ślósarczyk i Andrzej Wojtyła, sekretarzem – Anna Puczka, skarbnikiem – Stanisław Zieleźnik, członkami Zarządu – Zofia Gaździak i Adam Krywult.
Pani Teresa Lewczak urodziła się w 1955 r. w Czechowicach – Dziedzicach, jest absolwentką LO im. Marii Skłodowskiej – Curie. Ukończyła studia z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczęszczała także na kursy menedżerskie z zarządzania instytucjami kultury oraz tworzenia stron internetowych.
W latach 1978 – 1982 Teresa Lewczak pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach – Dziedzicach, a od r. 1982 w GBP w Bestwinie, gdzie w 2001 r. została dyrektorem placówki. W ciągu swojej pracy skomputeryzowała bibliotekę wraz z wszystkimi filiami, rozwinęła dział zbiorów multimedialnych (audiobooki, filmy, muzyka), zorganizowała szereg spotkań z ciekawymi ludźmi, różnorakie wystawy, cykliczne programy edukacyjno – kulturalne, akcje czytania bajek, konkursy, mi.in. rokrocznie Ogólnopolski Konkurs Poezji Religijnej „O Palmę Wielkanocną”, spotkania integracyjne wspólnie z ŚDS „Centrum”, Dyskusyjny Klub Książki, promuje czytelnictwo, organizuje warsztaty fotograficzne, kiermasze świąteczne, zajęcia wakacyjne, sesje naukowe, bierze udział w konkursie na najlepszą bibliotekę publiczną. Jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Jest inicjatorem i wydawcą następujących pozycji książkowych: „Z rybą i kłosem w herbie”, „...Byśmy tam wciąż dążyli...”, „Ufać”, „W cieniu skrzydeł mojego anioła”, „Nawrócenie”, „Święta Przydrożna”, „Z mojej litanii”, „Modlitwa majowa”. Artykuły Teresy Lewczak ukazywały się w „Poradniku Bibliotekarza” oraz w „Guliwerze”.
Odznaczenia: Dyplom za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu czytelnictwa nadany przez Ministra Kultury, odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1997), Srebrny Krzyż Zasługi (2005), nominacja do Nagrody Starostwa Bielskiego im. ks. Józefa Londzina (2006), Odznaka „Za zasługi dla łowiectwa” (2007), medal „W dowód uznania za zasługi dla bibliotekarstwa” (2009), odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2010).
Tekst:Sławek Lewczak, zdjęcia: Andrzej Wojtyła

Do góry