Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Literacko i malarsko

07. 10. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5929

 W środę 10 października w gościnnych progach Gminnej Biblioteki Publicznej przebywał Kazimierz Szymeczko. Z wykształcenia nauczyciel języka polskiego po filologii na Uniwersytecie Śląskim, humanista, bibliotekarz, miłośnik gier fabularnych, gitarzysta, szachista, a przede wszystkim pisarz o ogromnym poczuciu humoru, zwłaszcza w stosunku do samego siebie. Opowiadając o sobie robi to w taki sposób, że każdy zamienia się w słuch a z biegiem czasu wyraża coraz większe zainteresowania mówcą i zadaje pytania, chcąc dowiedzieć się coraz więcej.

Swoją pisarską przygodę rozpoczynał od pisania esejów, współpracował z czasopismami i periodykami dziecięcymi i młodzieżowymi. Współpracuje z pismem dla dzieci "Świerszczyk", "Płomyczek", publikuje w "Twoim Dziecku", "Guliwerze", "Nowych Książkach”, "Bibliotece w Szkole". Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego "Uwierz w siłę wyobraźni".

Napisał sześć książek: Historia Polski w opowieściach - Najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski, adresowana do młodszych czytelników -  PoMOLowana Historia - opowieści Moli Książkowych, Zemsta budzika Opowiastki domowe - bajki dla dzieci młodszych, opowiadające o kłopotach i radościach przedmiotów domowych, Pościg za Czarną Hondą,  jak napisano na brzegu okładki,  książka spod znaku "Miłość, Przygoda, Historia". Pan Kazimierz nazywa ją kryminalno - przygodowo - historyczno - obyczajowo - regionalną powieścią dla dzieci i młodzieży, Fałszerze w sieci - kolejna powieść z tymi samymi bohaterami, co w "Pościgu za czarną hondą", Kłopoty komendanta Roka - książka w zabawny i niekonwencjonalny sposób przybliża czytelnikom cykl 4 pór roku, wskazuje charakterystyczne cechy kolejnych miesięcy, opisuje święta i obrzędy dyktowane od wieków przez tradycję i... pogodę, Święty w Kapeluszu - trzecia książka z "Trójką z Rudy".

Pisarz uczestniczył w około tysiącu spotkań z czytelnikami. Równolegle do "indywidualnych" spotkań autorskich zaangażował się w akcję "Z książką na walizkach". Ma za sobą tourne po Dolnym Śląsku, woj. opolskim,  Wielkopolsce  i Lubuskim (także w doborowym towarzystwie pisarzy z kręgu "Literatury" i "Ossolineum"). Jego książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem na Zaolziu.

W bibliotecznym spotkaniu uczestniczyły trzy klasy bestw ińskiego gimnazjum. Na pewno od środy krąg osób pochłaniających książki pana Kazimierza znacznie się zwiększy.

 W następnym dniu ze swoim wernisażem odwiedziła Biblioteką mieszkanka Kaniowa Olga Tomanek, malarka na szkle. Olga ma dopiero 21 lat, a zdobyła już wiele cennych nagród i wyróżnień. Po ukończeniu LO im. M. Skłodowskiej – Curie rozpoczęła w 2005 roku studia na Uniwersytecie Śląskim na kierunku pedagogika ze specjalnością animacja społeczno – kulturalna.

Przygodę z malarstwem na szkle rozpoczęła  w 1997 roku, kiedy to zaczęła uczęszczać na zajęcia w DK „WALCOWNIA”. W tym właśnie roku zdobyła już pierwszą nagrodę w V Wojewódzkim Konkursie Malarstwa na Szkle. Później były kolejne konkursy i nagrody. Malarstwo na szkle to jej życiowa pasja, ale oprócz tego, jej drugim życiem jest wolontariat. Praca wolontariuszki w Świetlicy Środowiskowej działającej przy Towarzystwie Charytatywnym im. Ojca Pio w Czechowicach-Dziedzicach – od 2002 roku dawała jej wiele radości i poczucie spełnienia. Pracowała także w Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie a obecnie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Chciała zostać ratownikiem medycznym, ale skoro to się nie udało realizuje się jako wolontariuszka w „imprezach”m.in.  imprezy integracyjnych dla dzieci, dzień dziecka, wigilie dla osób samotnych i ubogich, spotkania wielkanocne oraz organizacja Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Znajduje oczywiście jeszcze czas na malowanie, piękne malowanie. Prace Olgi przedstawiają przede wszystkim osoby święte zgodnie z kanonem sztuki ludowej – przeważnie Madonny, jednak nie brakuje również współczesności w pracach przedstawiających martwą naturę. Można je podziwiać w dalszym ciągu w GBP w Bestwinie w godzinach otwarcia.

ASC07375.JPG

ASC07382.JPG

DSC07362.JPG

DSC07364.JPG

DSC07365.JPG

GSC07350.JPG

GSC07360.JPG

Do góry