W książeczce pt. „Przepisy polsko – słowackiej kuchni regionalnej” zaprezentowano regionalne potrawy, takie jak zupy, dania gorące, ciasta, desery, nalewki i napoje przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Emerytów i Rencistów i Inwalidów z terenu całego powiatu, a także „Szykowne Gospodynie z Námestova”. Nie mogło oczywiście zabraknąć pań z Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa, stworzone przez nie smakołyki także znajdują się na kartach tego folderu.
Oto przepisy gospodyń z gminy Bestwina: - czytaj w rozwinięciu
KGW Bestwinka
Grochówka:
Składniki: 0,5 kg grochu łupanego,2 szt.marchewki – zetrzeć,0,5 kg boczku – usmażyć, 0,8 kg kiełbasy –usmażyć, majeranek, sól, pieprz, liść laurowy.
Sposób przygotowania:
Groch ugotować, dodać boczek, kiełbasę, marchew i przyprawy. Posolić do smaku.
KGW Janowice
Gulasz z dzika
Składniki: Porcja 1 kg mięsa – dziczyzna.
Składniki bajcy: Marchew, pietruszka, seler,cebula, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziarnisty, jałowiec, 1 łyżka octu, olej, cukier do smaku.
Sposób przygotowania:
Umtytą dziczyznę zabajcować na 24 godziny.Później pokroić na kostki, usmażyć na maśle, podlać wodą, przyprawić, dodać zakłótkę z wody i mąki. Podlewać wywarem z mięsa.
KGW Kaniów
Żurek kiszony z kiełbasą, jajkiem i chlebem:
Składniki zakwasu: 20 dag mąki żytniej, 20 dag mąki wrocławskiej, 3-4 ząbki czosnku, kromka chleba.
Składniki zupy: Kość wieprzowa lub z kurczaka, śmietana, pieprz, sól, jarzynka, kiełbasa.
Sposób przygotowania:
Zakwas zrobić 3 lub 4 dni wcześniej. Ugotować wywar z kości rosołowej (drobiowa lub wieprzowa) z jarzynką. Następnie wyjąć mięso (kości) i dodać zakwas wraz ze śmietaną. Wszystko zagotować, doprawić do smaku jarzynką oraz solą i pieprzem. Następnie dodać pokrojoną kiełbasę i jeszcze raz wszystko zagotować. Podawać z jajkiem na twardo, chlebem lub ziemniakami.
KGW Bestwinka
Żeberka na miodzie z kapustą kiszoną i grzybami
Składniki na żeberka: 1 kg żeberek, 10 dag smalcu, 2 cebule, 1 duża łyżka miodu, pieprz, sól, kminek, papryka, liść laurowy.
Składniki na kapustę z grzybami: 1 kg kapusty kiszonej, 0,5 kg boczku świeżego, 0,5 dag grzybów suszonych, mleko, sól, pieprz, papryka, 1 cebula.
Sposób przygotowania:
Cebulę pokroić i usmażyć, dodać pokrojone żeberka i dusić do miękkości. Dodać miód, przyprawy, podlać wodą i gotować do jej odparowania. Doprawić do smaku.
Świeży boczek usmażyć, suszone grzyby namoczyć w mleku. Kapustę ugotować, dodać boczek, grzyby i resztę składników. Dusić na małym ogniu, przyprawić do smaku.
Folder został wydany w dwóch językach i jest częścią projektu „Promocja kultury, sportu i turystyki – podstawą polsko – słowackiej współpracy transgranicznej” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Sławomir Lewczak