Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Protokół z Zebrania Wiejskiego w Bestwinie

10. 11. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7187
 Zebranie otworzyła sołtys Maria Maroszek, która powitała przybyłych gości i mieszkańców sołectwa. Po przegłosowaniu porządku zebrania, na przewodniczącego wybrano jednogłośnie p. Jerzego Stasickiego. Sekretarzem zebrania została wybrana sołtys p. Maria Maroszek. W skład Komisji Uchwał i Wniosków zostali wybrani: p. Jerzy Stanclik, p. Jerzy Kijas, oraz p. Franciszek Owczarz. Sekretarz zebrania p. Maria Maroszek odczytała wnioski i odpowiedzi na wnioski z poprzedniego Zebrania Wiejskiego, które odbyło się w dniu 21 marca 2010.
Więcej w rozwinięciu:
Następnie zabrał głos Wójt Gminy Bestwina p. Stefan Wodniak, który podsumował mijającą kadencję, oraz omówił realizację budżetu Gminy Bestwina w bieżącym roku i przedstawił założenia projektu budżetu na rok 2011. W roku 2010 dochód Gminy Bestwina wyniósł ok. 22 mln PLN, natomiast wydatki wyniosły ok. 36 mln PLN. W mijającej kadencji największą inwestycją w Gminie była budowa oczyszczalni ścieków. Inwestycja ta została rozpoczęta za kadencji poprzedniego Wójta Gminy Bestwina, jednakże nie posiadała ona właściwego planu finansowego, oraz nie zaplanowano równoległej budowy kanalizacji. Spowodowało to nieuzyskanie wymaganego efektu ekologicznego (braku odpowiedniej ilości ścieków do poprawnego działania oczyszczalni). Sytuację zmieniło wybudowanie w trakcie bieżącej kadencji Wójta Gminy Bestwina kolektora ściekowego pomiędzy starą a nową oczyszczalnią. Uzyskano dzięki temu wymagany efekt ekologiczny, czego skutkiem było umorzenie przez WFOŚ 50% pożyczki zaciągniętej na budowę oczyszczalni ścieków (tj. 5 mln PLN). Wójt Gminy Bestwina poinformował zebranych także o zmniejszeniu się wpływów do budżetu Gminy Bestwina z podatków PIT i CIT, które na przestrzeni ostatnich 3 lat zmniejszyły się o ok. 3 mln PLN (z 10 mln PLN do 7 mln PLN). Pomimo wynikających z tego obniżenia dochodów Gminy Bestwina nie zrezygnowano z zaplanowanych inwestycji, gdyż zachowana została w pełni dyscyplina budżetowa. Dużym sukcesem obecnego Wójta Gminy Bestwina jest zmniejszenie się zadłużenia Gminy z 46% do 26,2%. Zebrani poinformowani zostali także, że priorytetem w obecnej kadencji była także gospodarka wodna. W ramach tego programu zostało wymienionych na terenie Gminy ok. 28 km sieci wodociągowej. Gmina aktywnie uczestniczy także w Lokalnej Grupie Działania „Ziemia Bielska” i Lokalnej Grupie Rybackiej „Bielska Kraina”, których celem jest pozyskanie dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na rozwój Gminy Bestwina. Część środków uzyskanych z LGR przeznaczonych zostanie na modernizację Stacji Uzdatniana i Poboru Wody wraz z budową zbiornika na wodę handlową o pojemności ok. 2000 m3. Większość środków uzyskanych LGD przeznaczono na budowę boiska „Orlik”, remont Ośrodka Zdrowia oraz na zakończoną niedawno budowę chodnika przy ul. Krakowskiej na „Magówkę”.
W ramach bieżącego budżetu Gminy zostały zrealizowane następujące inwestycje:
Remont ulic: Witosa, Podzamcze, Chabrowej, Jaworowej, Plebańskiej, Dolnej i Kościelnej,
Rozbudowa oświetlenia ulic: Podleskiej, Szkolnej i Dolnej,
Wymiana dachu sali gimnastycznej w SP w Bestwinie,
Odwodnienie ulic: Zaułek i Gospodarskiej,
Zakup wozu bojowego dla OSP Bestwina,
Rozbudowa infrastruktury terenów rekreacyjnych,
Remont chodnika na ul. Szkolnej przy Ośrodku Zdrowia,
Przeznaczenie środków finansowych w wysokości 600 tys. PLN na usuwanie skutków powodzi.
W projekcie budżetu na rok 2011 planowane są między innymi następujące zadania:
Zagospodarowanie otoczenia Ośrodka Zdrowia oraz przedszkola wraz z budową nowego chodnika,
Remont ul. Bialskiej (projekt zgłoszono do tzw. „Schetynówki” w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych),
Odwodnienie ul. Bialskiej w Bestwinie (w tym celu planuje się uzgodnienie z Miastem i Gminą Bielsko Biała pokrycia kosztów modernizacji kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Leśnej- pozwoli to na odwodnienie części ul. Bialskiej w Bestwinie oraz części ul. Bestwińskiej w Bielsku Białej),
Rozpoczęcie II etapu rozbudowy kanalizacji (północna strona sołectwa Bestwina do ul. Krakowskiej i części sołectwa Janowice),
Przedłużenie chodnika przy ul. Krakowskiej od szczytu „Magówki” do ul. Pod Magówką,
Przedłużenie chodnika w sołectwie Bestwinka wzdłuż ul. Witosa,
Rozbudowa oświetlenia ulic: Godynia, Kwiatowej, Chabrowej, Okrężnej, Krakowskiej, Pod Magówką, Buczyna,
Remont ulic: Polnej i Świerkowej,
Wymiana zniszczonych wiat przystankowych,
Przejęcie od Powiatu Bielskiego, po uprzednim remoncie, ulic: Szkolnej i Kościelnej,
Niezbędnych remontów w placówkach oświatowych.
Po przedstawieniu planów budżetowych przystąpiono do prezentacji Komitetów Wyborczych do wyborów samorządowych w roku 2010:
1.KWW Niezależne Porozumienie Wyborców.
a)Kandydaci- okręg wyborczy nr 1:
Anna Goryczko
Marcin Mańczyk
Jan Wróbel
b)Kandydaci- okręg wyborczy nr 2:
Anatol Faruga
Stanisław Pokusa
Andrzej Sieczkowski
2.KWW Porozumienie na Rzecz Rozwoju Gminy Bestwina
a)Kandydaci- okręg wyborczy nr 1:
Andrzej Wojtyła
b)Kandydaci- okręg wyborczy nr 2:
Mateusz Grygierzec
3.Prawo i Sprawiedliwość
a)Kandydaci- okręg wyborczy nr 1:
Kazimierz Adamaszek
b)Kandydaci- okręg wyborczy nr 2:
Józef Wróbel
Marcin Kowalczyk
4.KWW Wspólnota i Postęp
a)Kandydat na Wójta Gminy Bestwina:
Stefan Wodniak
b)Kandydaci- okręg wyborczy nr 1:
Maria Maroszek
Jerzy Stanclik
Marceli Kraus
c)Kandydaci- okręg wyborczy nr 2:
Jerzy Kijas
Benedykt Kohut
Zdzisław Pyka
Po przedstawieniu poszczególnych Komitetów Wyborczych wicestarosta Powiatu Bielskiego p. Mirosław Szemla zaprezentował kandydatów do Rady Powiatu Bielskiego z listy PSL:
Grzegorz Boboń
Bożena Jaromin
Teresa Lewczak
Artur Beniowski
Również zaprezentowali się pozostali kandydaci do Rady Powiatu Bielskiego:
Franciszek Owczarz (z listy PiS)
Józef Maziarz (z listy PiS)
Bogusław Stolarczyk (z listy PO)
Oraz kandydaci do Sejmiku województwa śląskiego:
Joanna Badowska (z listy PSL)
Andrzej Kamiński (z listy PiS)
Głos zabrał także Poseł na Sejm p. Jacek Falfus z PiS prosząc obecnych o głosowanie na kandydatów z list swojej partii.
W dalszej części Zebrania Wiejskiego rozpoczęła się dyskusja i zgłaszanie wniosków. Jako pierwszy głos zabrał p. Jacek Kosmaty, który w długim wywodzie przedstawił własne krytyczne spojrzenie na problemy Gminy Bestwina. Po nim głos zabrał p. Andrzej Sieczkowski pytając
o warunki finansowania wyjazdu Zespołu Regionalnego do Hiszpanii i udziału w tym wyjeździe zaproszonych gości. Prosił także o wyjaśnienie powodów czasowego zatrudnienia radnego Gminy Bestwina p. Antoniego Grygierca w spółce gminnej KOMBEST. W dalszej części dyskusji:
p.Franciszek Kozik podziękował Wójtowi i Radzie Gminy Bestwina za wybudowanie chodnika przy ul. Krakowskiej na „Magówkę”.
p.Janina Targosz wyraziła poparcie dla Wójta Gminy Bestwina i poprosiła o dopilnowanie przez Urząd Gminy wycięcia drzew i regulacji cieku podleśnego, tym bardziej, że planuje się odprowadzenie wody deszczowej z ul. Bestwińskiej do tegoż cieku.
p.Józef Wojtowicz wniósł o naprawienie dojazdu o posesji p. Krzyżanowskiego, jak również rozwiązania problemu wjazdów do posesji wzdłuż ul. Witosa (dotyczy korytek odwadniających).
p.Andrzej Maroszek złożył wniosek dotyczący wyremontowania chodnika na prywatnym gruncie od szkoły w stronę ul. Podzamcze.
p.Ludwik Markiel prosił o zabezpieczenie mapy Gminy Bestwina obok pawilonu handlowego.
p.M.Krężel zaproponował powołanie społecznego komitetu doradztwa technicznego przy Wójcie lub Radzie Gminy Bestwina.
p.M.Markiel prosiła o wyrównanie pobocza przy ul. Krakowskiej od posesji p. Danek do granicy ze Starą Wsią.
Po zakończeniu dyskusji Komisja Uchwał i Wniosków odczytała i poddała głosowaniu zgłoszone wnioski. Wszystkie wnioski zostały przyjęte jednogłośnie.
Przewodniczący Zebrania Wiejskiego podziękował wszystkim zebranym za udział, przypominając jednocześnie, że 21 listopada odbędą się wybory samorządowe w których powinnyśmy uczestniczyć.
Na tym zebranie zakończono
Do góry