Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Zebranie Wiejskie w Kaniowie - protokół

10. 11. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7124
 Protokół z Zebrania Wiejskiego w dniu 7.11.2010r. w Kaniowie:
Otwarcia Zebrania Wiejskiego dokonał sołtys Sołectwa Kaniów pan Marek Pękala. Na wstępie przywitał przybyłych gości w osobach: Starosta Bielski pan Andrzej Płonka, Wójt Gminy Bestwina pan Stefan Wodniak, Przewodniczący Rady Gminy pan Jerzy Zużałek, zastępca wójta pan Artur Beniowski, proboszcz parafii Kaniów ks. Janusz Tomaszek, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego pani Barbara Konarska- Węgrzyn, radni powiatowi: panowie Józef Maziarz i Bogusław Stolarczyk, radni Gminy Bestwina, sekretarz Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie pan Eugeniusz Furczyk, dyrektor CKSiR pan Grzegorz Boboń, redaktor naczelny Magazynu Gminnego pan Sławomir Lewczak, oraz przedstawicieli Komitetów Wyborczych.
Następnie sołtys zaproponował na przewodniczącego zebrania pana Jacka Jonkisza, poddając jego kandydaturę pod głosowanie, w wyniku którego pan Jacek Jonkisz został wybrany przewodniczącym zebrania, po czym przedstawił następujący porządek obrad:
Więcej w rozwinięciu:
1.Otwarcie zebrania oraz powitanie zaproszonych gości
2.Wybór przewodniczącego zebrania
3.Odczytanie propozycji porządku zebrania oraz jego przegłosowanie
4.Wybór sekretarza zebrania
5.Wybór Komisji Uchwał i Wniosków
6.Odczytanie uchwał i wniosków z ostatniego Zebrania Wiejskiego oraz stan ich realizacji
7.Wystąpienie Wójta Gminy Bestwina oraz informacja z wykonania budżetu za 2010r., dotyczące Sołectwa Kaniów
8.Prezentacja Komitetów Wyborczych
9.Dyskusja i wolne wnioski
10.Odczytanie zgłoszonych wniosków oraz podjęcie uchwał
11.Zakończenie zebrania

Porządek ten został poddany pod głosowanie i przyjęty przez zgromadzonych mieszkańców Kaniowa.
Realizując następne punkty programu obrad, przewodniczący poinformował, iż Rada Sołecka zaproponowała na sekretarza zebrania Mirosława Kołodziejczyka, natomiast do Komisji Uchwał i Wniosków panów Łukasza Furczyka, Leszka Kańczugę oraz Jacka Hańderka, kandydatury te zostały z osobna przegłosowane i przyjęte przez mieszkańców sołectwa uczestniczących w zebraniu.
Przewodniczący zebrania udzielił następnie głosu panu wice wójtowi Arturowi Beniowskiemu, który odczytując wnioski z poprzedniego Zebrania Wiejskiego ustosunkował się do stanu ich realizacji, a mianowicie o częściowym udrożnieniu rowów przy ulicach Grobel Borowa i Mirowska, o przeprowadzeniu remontu kanału „Ulgi”. Z kolei nie został przeprowadzony remont budynku komunalnego przy ul. Czechowickiej oraz nie będą wykonywane mury oporowe przy ul. Młyńskiej ze względu na duże koszty tej inwestycji, natomiast nawierzchnia na ul. Żwirowej jest zaplanowana na rok 2011.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy pan Stefan Wodniak, informując zebranych o wykonanych zadaniach na terenie sołectwa Kaniów w ostatnim okresie: asfaltowanie ulic: Witosa, Dankowickiej, części Myśliwskiej, Jagodowej, części Gawlików, Zgody, części Młyńskiej, części Nad Łękawką, asfaltowanie wjazdu do apteki przy domu gromadzkim; wykonanie chodnika wzdłuż ul. Batalionów Chłopskich; wymiana chodnika przy ul. Witosa obok stacji; czyszczenie rowów przy ul. Dankowickiej; kanalizacja rejonu ujęcia wody; wykonanie projektu wymiany sieci wodociągowej w rejonie ulic Jawiszowickiej, Torowej i Ochmanowca; przeprowadzenie remontu budynku OSP (przewidywane zakończenie – grudzień br.);  wyremontowanie przedszkola, placu zabaw oraz wykonanie salki gimnastycznej w przedszkolu; przeprowadzenie remontu dachu budynku klubu sportowego i zakup kosiarki dla klubu; zakup piły spalinowej i kosiarki dla sekcji wędkarskiej; remont dachu na budynku ośrodka zdrowia; założenie punktów świetlnych przy ulicach: Podpolec, Rybackiej, Grobel Borowa i Mirowskiej, przy czym pan wójt zasygnalizował, że oświetlenia ulic niosą za sobą skutki wysokich kosztów jego utrzymania; przeprowadzenie remontu kanału „Ulgi”, przepustu przy ul. Dębowej oraz wykonanie prac melioracyjnych na szkodach górniczych i statutowych przez Spółkę Wodną Melioracyjną.
Pan wójt poinformował, że w tym roku pozostały do wykonania następujące inwestycje: dokończenie remontu OSP, asfaltowanie ul. Batalionów Chłopskich, dokończenie remontu przepustu przy ul. Kóski w rejonie posesji pana Brosza, rozpoczęcie prac odwodnieniowych w rejonie ulic Dworskiej i Grobel Borowa, kanalizacja posesji pana Kóski przy ul. Batalionów Chłopskich.
Jako zadania do wykonania w roku 2011 i kolejnych latach wójt przedstawił: asfaltowanie ulic: Torowej, Parkowej, Malinowej, Żwirowej, Myśliwskiej, Malinowej i Hamerlaka; zagospodarowanie centrum Kaniowa w okolicach domu gromadzkiego i OSP; remont chodnika wzdłuż cmentarza przy ul. Kóski; budowa sali sportowej; modernizacja i rozbudowa ujęcia wody pitnej; wymiana sieci wodociągowej w rejonie ul. Jawiszowickiej, w rejonie ul. Torowej i na Ochmanowcu; oświetlenie ulic: Mirowskiej, Kóski, Łabędziej, Hamerlaka, Batalionów Chłopskich i Rybackiej; dalsze prace melioracyjne: ul. Kóski (przepust przy p. Szwed), rejon ul. Dworskiej, rów od ul. Zgody do ul. Grobel Borowa, odwodnienia w rejonie ul. Grobel Borowa, Park Wiejski, ul. Mirowska i wynikające z wizji i ustaleń w terenie.
Zgodnie z kolejnym punktem zebrania, przewodniczący udzielił głosu przedstawicielom Komitetów Wyborczych.
Komitet Wyborczy PiS zaprezentował pan Józef Maziarz, prezentując kandydatów do Rady Gminy w osobach: Grzegorz Kołodziejczyk, Piotr Semaniak, Grzegorz Wieczorek oraz do Rady Powiatu: Beata Kamela z Kaniowa, Franciszek Owczarz z Bestwiny, Józef Maziarz z Kaniowa, Witold Olszyk z Kaniowa, Katarzyna Stanclik z Janowic a także kandydata do Sejmiku Wojewódzkiego Andrzeja Kamińskiego z Dankowic.
Komitet Niezależnego Porozumienia Wyborców wraz z kandydatami do Rady Gminy panem Stanisławem Kłodą i Walerianem Olkiem oraz z kandydatem do Rady Powiatu panem Bogusławem Stolarczykiem przedstawił pan Andrzej Sieczkowski.
Komitet Porozumienie na Rzecz Rozwoju Gminy zaprezentował pan Andrzej Wojtyła przedstawiając dwóch kandydatów na radnych gminnych z Kaniowa pana Jerzego Zużałka oraz pana Krzysztofa Gałuszkę.
Komitet Rodzina Prawo Wspólnota z kandydatem do Rady Gminy panem Markiem Radzickim i kandydatami do Rady Powiatu panem Tadeuszem Rosnerem i panem Mariuszem Pasierbkiem przedstawił również kandydat do Rady Powiatu pan Wiesław Szypuła.
Komitet Wspólnota i Postęp zaprezentował pan Antoni Grygierzec przedstawiając kandydatów do Rady Gminy w osobach: pan Edward Jonkisz, pan Marek Pękala, pan Łukasz Furczyk, pan Antoni Grygierzec. Z komitetu tego jako kandydat na wójta został przedstawiony pan Stefan Wodniak.
Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej zaprezentował jego kandydat do Rady Powiatu pan Bogusław Stolarczyk przedstawiając pana Jana Fajfra jako drugiego kandydata tego ugrupowania do Rady Powiatu.
Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego z kandydatami do Rady Powiatu panem Arturem Beniowskim, panem Grzegorzem Boboniem, panią Bożeną Jaromin i panią Teresą Lewczak oraz kandydatką do Sejmiku Wojewódzkiego panią Joanną Badowską zaprezentował pan Grzegorz Boboń.
Kandydaci z poszczególnych Komitetów Wyborczych obecni na zebraniu dokonali autoprezentacji oraz w krótkiej wypowiedzi scharakteryzowali swój program wyborczy.
Następnie przewodniczący zebrania pan Jacek Jonkisz udzielił głosu Staroście Bielskiemu panu Andrzejowi Płonce, który w swojej wypowiedzi ustosunkował się do prac prowadzonych przez Starostwo Powiatowe na terenie Sołectwa Kaniów. Odniósł się do wykonania remontu ul. Witosa, którego jakość ograniczały fundusze, jakie zostały przeznaczone na tę inwestycję.
Starosta podjął temat drogi ekspresowej S-1, jej ewentualnego połączenia z drogą krajową
nr 1, oświadczył jednak, że konkrety w tej sprawie będą znane nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.
Przewodniczący zebrania przeszedł do realizację następnego punktu porządku, czyli dyskusji i wolnych wniosków.
Pan Stefan Zbyl zaproponował wykonanie wału przy kanale „Ulgi” oraz zgłosił problem uskoków w drogach spowodowanych prowadzeniem prac wodno – kanalizacyjnych przy ulicach Grobel Borowa i Łabędziej obok posesji pana Stefana Zbyl.
Pan Edward Jonkisz przedstawił potrzebę załatania dziur na ul. Czechowickiej oraz przywrócenia przygotowania posiłków w przedszkolu (otwarcie kuchni).
Pan Władysław Kóska, prezes OSP w Kaniowie, złożył podziękowanie wójtowi i Radzie Gminy za wykonany remont budynku OSP oraz wnioskuje o wyposażenie sali i kuchni w niezbędne przedmioty potrzebne do funkcjonowania obiektu, połączenie budynku z główną siecią kanalizacyjną, wykonanie nowych chodników oraz części oświetlenia wokół budynku, przeprowadzenie remontu placu gospodarczego wraz z podjazdami do garaży, a także doprowadzenie do stanu używalności schodów awaryjnych.
Pan Jerzy Tomaszczyk zaproponował przywrócenie Wydziału Komunikacji do Urzędu Gminy w Bestwinie.
Pan Starosta Bielski odpowiedział, że ze względu na zunifikowany program działania Wydziału Komunikacji jest to obecnie niemożliwe.
Pan Grzegorz Kołodziejczyk zapytał, czy przyłączenie Gminy Bestwina do Wydziału Komunikacji w Czechowicach- Dziedzicach jest do zrealizowania, pan Starosta odpowiedział, że po przeprowadzeniu stosownych rozmów i poczynieniu koniecznych przesunięć, być może personalnych, byłoby to możliwe do osiągnięcia.
Pan Józef Łuczkowski przypomniał potrzebę wykonania remontu budynku komunalnego w tzw. „Piekle” oraz wycince drzew w okolicy skrzyżowania ulic Czechowickiej i Modrej.
Pan Antoni Grygierzec zaapelował o rozsądnym pokierowaniu wodami biegnącymi z „Podkępia” i odprowadzeniu ich do rzek celem uniemożliwienia zalewania Kaniowa.
Pan Marek Pękala złożył wniosek o przywrócenie przejścia dla pieszych przez ul. Batalionów Chłopskich na wysokości budynku gromadzkiego oraz wniosek o zmobilizowanie firmy Bud – Tor oraz Starostwa Powiatowego w sprawie rozpoczęcia remontu ul. Krzywolaków.
Pani Kazimiera Simko wnioskowała o wyburzenie budynku po ubojni przy ul. Kóski.
Pan Bronisław Szyma zgłosił awarię załamanego rurociągu przy ul. Zgody.
Pan Marek Radzicki wnioskował o zmianę oznakowania na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich, Witosa, Krzywolaków i Dankowickiej celem zachowania bezpieczeństwa ruchu pojazdów, mówił również o zaniedbaniu terenów rekreacyjnych. Pan Antoni Grygierzec stwierdził, że w Kaniowie zostało dużo zrobione dla sportu i rekreacji, natomiast korty należałoby wykorzystać tworząc sekcję tenisa ziemnego.
Pan Eugeniusz Kozak zapytał, czy konieczne jest remontowanie w tym samym czasie dwóch mostów na rzece Łękawka, co utrudnia połączenie w kierunku Dankowic.
Pan starosta odpowiedział, że pieniądze na remont tych mostów zostały pozyskane ze skutków powodziowych i muszą być rozliczone w odpowiednim, stosunkowo krótkim terminie, dlatego remont mostów prowadzony jest jednocześnie.
Pan Wiesław Drąg wnioskował o udrożnienie przepustu przez Park Wiejski.
Pan Zbigniew Bloch stwierdził, że remont rowu przy ul. Dankowickiej nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, ponieważ podtopienia zdarzają się nadal.
Pan starosta odpowiedział, że anomalia pogodowe, które dotykają nas coraz częściej, każą myśleć jak żyć z zagrożeniami, które stwarzają, lecz mimo wszystko będą poczynione starania jak problemom tym zaradzić.
Pan Marek Kobiela wnioskował o udrożnienie zasypanego rowu melioracyjnego obok posesji pana Ramendy oraz wyrównanie nawierzchni po robotach kanalizacyjnych przy ul. Olchowej i ul. Ludowej.
Pan Piotr Semaniak wnioskował o remont ul. Mirowskiej w całości oraz odcinka w stronę firmy Bud – Tor.
Wobec nie zgłaszania chęci w dalszej dyskusji, przewodniczący zebrania poprosił Komisję Uchwał i Wniosków o odczytanie wniosków z dzisiejszego Zebrania Wiejskiego, czego dokonał członek tej komisji pan Łukasz Furczyk.
Przewodniczący zebrania pan Jacek Jonkisz dziękując wszystkim za przybycie zakończył Zebranie Wiejskie.
Protokołował: Mirosław Kołodziejczyk

Protokół Komisji Uchwał i Wniosków z Zebrania wiejskiego w Kaniowie.

Po wysłuchaniu informacji przedstawicieli zaproszonych instytucji, propozycji Rady Sołeckiej oraz dyskusji zebranych – po głosowaniu – podjęto następujące wnioski:

1.Wykonać wał na kanale Ulgi i dokończyć prace melioracyjne na kanale
2.Naprawić uszkodzony odcinek ul. Grobel Borowa
3.Wykonać oświetlenie na ul. Łabędziej przy posesji pana Niemca oraz w innych newralgicznych miejscach
4.Rozwiązać problem zwężenia ul. Łabędziej
5.Naprawić przepust  przy posesjach państwa Olczyk i Paszek
6.Wykonać remont cząstkowy ul. Czechowickiej oraz zjazd z ul. Czechowickiej w ul. Ludową
7.Uruchomić kuchnię w przedszkolu w Kaniowie
8.Zrealizować wnioski OSP w Kaniowie zgodnie z załączonym pismem
9.Wyremontować budynek komunalny  przy ul. Czechowickiej
10.Usunąć topole przy ulicach Modrej i Czechowickiej
11.Przyłączyć obszar Gminy Bestwina do Wydziału Komunikacji w Czechowicach-Dziedzicach
12.Wykonać oświetlenie centrum Kaniowa
13.Odtworzyć przejście dla pieszych na ul. Batalionów Chłopskich na wysokości budynku OSP i Domu Gromadzkiego
14.Wyremontować ul. Krzywolaków przy udziale Starostwa Powiatowego i firmy BUD-TOR
15.Wyburzyć budynek po fermie drobiu na ul. Kóski
16.Naprawić przepust przy zjeździe z ul. Dankowickiej w ul. Zgody
17.Zweryfikować oznakowanie drogowe na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich, Krzywolaków, Dankowickiej i Witosa
18.Wyremontować i udostępnić korty tenisowe
19.Udrożnić przepusty na ul. Dankowickiej
20.Wyremontować uszkodzenia ul. Ludowej
21.Wyremontować ul. Mirowską, dokonać asfaltowania ul. Mirowskiej bocznej

Do góry