Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Świeto Niepodległości raz jeszcze

10. 11. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4654

 Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. (zdjęcia w GALERII )

11 listopada w wielu państwach świętowano zakończenie I wojny światowej. Wojna ta  spowodowała na kontynencie europejskim głębokie przeobrażenia, a nowy jego kształt został ustalony na konferencji pokojowej w Paryżu. Szczególne powody do zadowolenia mieli Polacy. Żadne z państw zaborczych na dobrą sprawę już nie istniało (Cesarstwo Niemieckie zostały przekształcone w Republikę Weimarską, w Rosji wybuchła rewolucja, nastąpił rozpad Austro – Węgier). Sytuacja geopolityczna pozwoliła więc na odrodzenie się niepodległego państwa polskiego.

Na fakt odzyskania i utrzymania niepodległości Rzeczypospolitej złożyło się zatem wiele czynników. To wojna i wola wielkich mocarstw, ale także geniusz polityczny i wojskowy Józefa Piłsudskiego, działalność Dmowskiego i Paderewskiego na konferencji paryskiej, zbrojna walka o granice, powstania śląskie i wyniki plebiscytów, wreszcie wojna z bolszewikami w roku 1920. Datą symboliczną, w której staramy się te wszystkie prowadzące do niezawisłości wydarzenia przypomnieć i upamiętnić jest właśnie 11 listopad, dzień powrotu Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu i przekazania mu przez Radę Regencyjną władzy wojskowej.
Chociaż Święto Niepodległości formalnie ustanowiono dopiero w roku 1937, a w czasach PRL-u nie obchodzono go ze znanych względów w ogóle, dziś nie można sobie wyobrazić, by zabrakło go w kalendarzu świąt państwowych. Uroczystą oprawę nadano mu również w gminie Bestwina. We wszystkich kościołach odbyły się Msze święte za ojczyznę z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i delegacji. Bestwiński proboszcz Cezary Dulka przypomniał podczas liturgii o konieczności zachowania narodowej tożsamości idącej czasem pod prąd kulturze masowej.
Pod pomnik „Tym, co życie oddali Polsce” przemaszerował uroczyście pochód, któremu akompaniowała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina i towarzyszyły bojowe wozy strażackie. W składaniu kwiatów brały udział władze gminy: wójt Stefan Wodniak, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek, Sekretarz Stanisław Wojtczak, Skarbnik Stanisława Grzywa, reprezentacja radnych, a później wszystkie działające tu grupy, organizacje, stowarzyszenia i szkoły. Zwracała uwagę obecność pododdziałów Ochotniczej Straży Pożarnej i licznych pocztów sztandarowych. Wartę honorową wystawiły druhny z 7 ŚDH „Ogień”.
Tekst: Sławek Lewczak
Do góry