W najbliższą niedzielę odbędzie się Zebranie Wiejskie w Bestwinie, poniżej zamieszczam, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, szerszą relację z Zebrania Wiejskiego w Bestwince, sporządzoną przez Wioletę Gandor:
Takiej frekwencji na zebraniu sołeckim nie było już dawno – uczestniczyło w nim 45 mieszkańców i 32 gości. Oprócz spraw bieżących zaprezentowano na nim część kandydatów, którzy 21 listopada ubiegać się będą o mandat radnego (szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w odrębnym wpisie).
Zebranie poprowadził sołtys Józef Gawęda, protokołował go Józef Distel, a w skład komisji uchwał i wniosków weszli: Jacek Łuszczak, Eugeniusz Kóska oraz Józef Ślosarczyk. Wójt Stefan Wodniak podsumował swoją kadencję, przypominając, że budżet na ten rok opiewał na kwotę 24 mln, a wykonanie wyniosło 36 mln. Powiedział, że gmina pozyskała dużo środków z zewnątrz, a znaczna część kwoty przeznaczona została na usuwanie skutków powodzi i wymianę sieci wodociągowej. Pochwalił się, że wykonano remont klubu sportowego w Bestwince, zmodernizowano drogi, wyczyszczono rowy melioracyjne i oświetlono ulice. Podkreślił potrzebę zakończenia budowy kanalizacji, wykonania chodnika przy ul. Witosa oraz oświetlenie ulicy Ślosarczyka pięcioma punktami świetlnymi oraz ulicy Pastwiskowej – czterema.
Więcej w rozwinięciu:
Podczas dyskusji głos zabrało wielu mieszkańców. Wiesława Ochman-Szeliga poprosiła o poszerzenie przyszkolnego chodnika oraz o remont dachu w placówce. Eugeniusz Kóska powiedział, że przy ulicy Witosa jest brak rowów odwadniających. Z kolei Edward Bizoń poruszył problem skupu złomu i zasygnalizował, że dla bezpieczeństwa dzieci należy poszerzyć parking przy szkole. Wójt odniósł się do sprawy kółka rolniczego, mówiąc, że jego właścicielem są udziałowcy i on nie ma do niego żadnych praw. Danuta Kubik powiedziała, że do dziś nie wiadomo kto należy do zarządu kółka. I w związku z tym nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za jego działalność. Radna powiedziała też, że przy ulicy Witosa są złe rozwiązania dojścia do budynków. Marian Ślosarczyk również zwrócił na to uwagę. Leon Kóska zaproponował wykonanie rejestru wszystkich przepustów i rowów melioracyjnych, ponieważ część z nich jest zasypana i zaniedbana, co powoduje brak drożności i odpływu wody deszczowej.
Wśród gości, oprócz wójta, znaleźli się: ks. Władyslaw Piekarski, wicewójt Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Zużałek, radni powiatowi Bogusław Stolarczyk, Józef Maziarz oraz radni gminy Bestwina ze wszystkich czterech sołectw.
Mieszkańcy przegłosowali następujące wnioski:
1. Ująć w planie budowę miejsc parkingowych w okolicach szkoły lub rozważyć możliwość wykorzystania terenu przyszkolnego na ten cel.
2. Potraktować jako priorytetową sprawę termomodernizacji budynku szkolnego oraz naprawę przeciekającego dachu.
3. Podczas wykonywania projektu termomodernizacji budynku uwzględnić możliwość rozdzielenia segmentowo ogrzewania w budynku.
4. Wybudować chodnik wzdłuż ulicy Św. Floriana po prawej stronie wzdłuż ulicy Jarzębinowej do granicy z Bestwiną. Jan Ślosarczyk udostępni grunt na ten cel.
5. Nie zezwolić firmie SCRAP na prowadzenie punktu skupu złomu na terenie kółka rolniczego w Bestwince.
6. Udrożnić studzienkę przy ulicy Św. Floriana 23.
7. Wykonać progi zwalniające na ulicy Dworkowej przy ZSP.
8. Rozważyć problem zbyt głębokich korytek odprowadzających wodę przy dojazdach do posesji wzdłuż ulicy Witosa.
9. Opracować plany cieków wodnych wraz z umieszczeniem na mapie studzienek odpływowych.
tekst: Wioleta Gandor