Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

IV Bestwińskie Spotkania Socjologiczne

10. 10. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6138

ImageIV Bestwińskie Spotkania Socjologiczne już za nami. W tym roku poruszano podczas nich kwestie związane z funkcjonowaniem kobiet na rynku pracy, w życiu publicznym i rodzinnym. Konferencja „Współczesna Kobieta”, która odbyła się 15 października w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie zgromadziła wielu mieszkańców gminy. Organizatorem spotkania było Bestwińskie Koło Socjologów.

Wśród prelegentów, którzy przyjęli zaproszenie na spotkania znalazły się: dr Agata Zygmunt oraz dr Katarzyna Ponikowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mgr Anna Barabasz z Katedry Socjologii Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, dyrektor bielskiej galerii BWA Agata Smalcerz oraz Wioleta Gandor, członkini Bestwińskiego Koła Socjologów. Konferencję poprowadził przedstawiciel stowarzyszenia i radny Andrzej Wojtyła. 

W pierwszym referacie, wygłoszonym przez prelegentki z Uniwersytetu Śląskiego poruszona została kwestia różnic w procesie socjalizacji dziewczynek i chłopców. Przy pomocy zdjęć wyświetlanych na slajdach panie doktor pokazywały przykładowe umeblowanie pokoi dziewcząt czy ubrania dla małych chłopców. Zaznaczyły, że już od najwcześniejszych lat poszczególne płcie przygotowuje się do pełnienia odpowiednich ról społecznych. Ma to wpływ na samoświadomość jednostki i jej samoocenę swoich możliwości. A jest to istotne podczas rozstrzygania dylematów, które napotyka w dorosłym życiu, musząc niejednokrotnie wybierać między rodziną a pracą. Więcej w rozwinięciu artykułu.

ImageMgr Anna Barabasz z ATH w Bielsku-Białej przedstawiła wyniki badań, w których respondentki odpowiadały na szereg pytań, między innymi jakie cechy pragnęłyby widzieć u swojej córki. Pani magister zwróciła też uwagę na ciekawe postrzeganie zawodu nauczyciela. Z badań wynika, że respondenci najczęściej przypisują go jako typowo kobiecy, podczas gdy wykładowca akademicki jest w ich opinii typowo męskim.

ImageNastępnie głos zabrała pani Agata Smalcerz przybliżając zagadnienia kobiet w sztuce. Będąc dyrektorem Bielskiej Galerii BWA stara się promować również sztukę kobiet organizując m.in. wystawę „Kobieta o kobiecie", której ideą jest pokazywanie problematyki kobiecej w ujęciu artystek różnych pokoleń. W ostatniej edycji wzięło udział dwadzieścia artystek, m.in. Ewa Partum, Natalia LL, Anna Baumgart, Barbara Konopka, Elżbieta Jabłońska, Jadwiga Sawicka, Małgorzata Markiewicz. Wystawie towarzyszyły warsztaty i filmy poświęcone tematyce gender.

ImageWioleta Gandor z Koła Socjologów wygłosiła referat na temat aktywności społecznej i zawodowej kobiet w gminie Bestwina, przybliżając działalność KGW, Akcji Charytatywnej jak również sukcesy kobiet naszej gminy. Poruszane kwestie spotkały się z pełnym emocji odbiorem publiczności. Dyskutowano na temat dylematów współczesnych kobiet, zastanawiano się, czy istnieją „lepkie podłogi” i czy kobiety lgną do zawodów słabiej opłacanych. Próbowano też odpowiedzieć dlaczego zarobki kobiet są mniejsze, a także jak obalać stereotypy, związane z płcią. Głos w dyskusji zabierali radni, jak i mieszkańcy, nie zawsze zgadzający się z opiniami prelegentek.

ImageNa zakończenie wyrażając wdzięczność za przybycie Andrzej Wojtyła wręczył prelegentkom kwiaty w imieniu członków koła socjologów. W imieniu władz samorządowych Artur Beniowski przekazał pamiątkowe podziękowania. Nie zabrakło także ciepłych słów od naszych gości którzy pochwalili Bestwińskie Koło Socjologów za aktywność, pomysłowość i popularyzowanie wiedzy socjologicznej na gruncie lokalnym. Wyrazy uznania należą się także wielu aktywnym kobietom z naszej gminy, bez których to spotkanie nie odniosłoby takiego sukcesu. Cieszyć może również fakt, iż swoją obecnością na konferencji zaszczyciło organizatorów wielu panów, pokazując, że tematyka kobiet jest również i im bliska.

Do góry