W ostatnim numerze „Magazynu Gminnego” zamieściłem artykuł o budującym się domu dziennego pobytu dla podopiecznych Stowarzyszenia „Razem”. 18 września nadarzyła się dobra okazja by dom ten zobaczyć z bliska, gdyż właśnie w minioną sobotę odbył się finał projektu „Aktywni Razem” dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Przypomnijmy, że projekt ten polegał na współpracy osób starszych z niepełnosprawnymi intelektualnie.
O godzinie 12.00 wszystkich gości przywitał prowadzący imprezę Damian Laszczak oraz Maria Sysak – Łyp, prezes Stowarzyszenia. Słoneczna pogoda sprzyjała, stąd na terenie ośrodka pojawiło się wielu przyjaciół i sympatyków tego wspaniałego dzieła. W ich gronie zobaczyliśmy między innymi: posłów na Sejm RP Stanisława Szweda i Adama Wykręta, byłą poseł do PE Grażynę Staniszewską, przedstawicieli poseł do PE Małgorzaty Handzlik i poseł na Sejm RP Mirosławy Nykiel, wicestarostę Bielskiego Mirosława Szemlę, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzeja Kamińskiego. Gminę Bestwina reprezentowali wójt Stefan Wodniak oraz zastępca Wójta Artur Beniowski.
Czytaj całość TUTAJ
Podczas części oficjalnej przedstawiono historię Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem”, podziękowano wszystkim jego członkom, darczyńcom oraz wręczono kwiaty i odznaczenia. Maria Sysak – Łyp otrzymała z rąk radnego A. Kamińskiego srebrną odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, przy czym zaznaczyła, że wyróżnienie to należy się całemu Stowarzyszeniu. Dzięki pracy i zaangażowaniu wielu dobrych serc „wieczne dzieci” wkrótce będą miały nie tylko dach nad głową, lecz również liczne pracownie i warsztaty terapii zajęciowej, gdzie będą mogły rozwijać swoje zdolności plastyczne, kulinarne lub ogrodnicze.
Gdy już zostały złożone życzenia i wręczone kwiaty, podopieczni „Razem” zaprezentowali przedstawienie o tematyce góralskiej. Muzykę zapewniła kapela „Ondraszki” ze Szczyrku. Przy okazji zlicytowano obrazy namalowane przez członków stowarzyszenia plastyków „Ondraszek”. Dochód z aukcji został przeznaczony na cele Stowarzyszenia. Wzruszający, pełen refleksji wiersz odczytał ponadto p. Tadeusz Sowiński.
Na koniec uczestnicy spotkania zostali oprowadzeni po terenie budowy, obejrzeli przyszłe pokoje oraz sale. Wewnątrz wyświetlana była prezentacja multimedialna, a na ścianach i stolikach rozmieszczono prace plastyczne oraz fotografie wykonane przez niepełnosprawnych. Dodatkowo na gości czekała loteria fantowa z każdym losem pełnym, a także poczęstunek.
S. Lewczak