W sobotnie przedpołudnie na boisku LKS Bestwina zameldowały się wszystkie jednostki OSP z terenu naszej gminy aby wziąć udział w gminnych zawodach sportowo – pożarniczych. Nie najlepsza pogoda pokrzyżowała nieco szyki strażakom – zawodnikom, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo wycofano niektóre elementy sztafety, ale i tak na starcie zameldowało się 6 drużyn męskich, 2 drużyny kobiece, 1 młodzieżowa drużyna pożarnicza oraz drużyna całkiem małych miłośników i adeptów pożarnictwa.
Komisję sędziowską powołał komendant miejski PSP w Bielsku – Białej, a sędzią głównym zawodów był bryg. Grzegorz Piestrak.
Rozegrano następujące konkurencje:
- sztafetę pożarniczą z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowe wg regulaminu CTIF dla młodzieżowych drużyn pożarniczych,
- sztafetę pożarniczą z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowe wg regulaminu 2006.
Wszystko jest bardzo widowiskowe i przebiega w niesamowitym tempie.
W gminnych zawodach’2010 bezkonkurencyjni byli strażacy z Bestwinki, w każdej kategorii zajęli pierwsze miejsca. W kategorii seniorów wystawili dwie drużyny i druga drużyna zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazła się OSP Kaniów, czwarte miejsce – OSP Bestwina, piąte – OSP Janowice.
W klasyfikacji generalnej kobiet pierwsze miejsce - OSP Bestwinka, II miejsce OSP Janowice.
Klasyfikacja dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – I miejsce OSP Bestwinka.
O tym, jak przebiegają takie zawody, jak również zdjęcia drużyn - w rozwinięciu: Poszczególne konkurencje:
1.Ćwiczenie bojowe obejmuje: 1. dobiegnięcie do miejsca ułożenia sprzętu (podestu), 2. zbudowanie linii ssawnej, 3. zbudowanie linii głównej z 2-ch odcinków W-75, 4.zbudowanie 2-ch linii gaśniczych (po 2 odcinki W-52 każda), 5.uchomienie motopompy i zassanie wody, 6.podanie 2-ch prądów wody ze stanowisk gaśniczych, 7. przewrócenie pachołków, obrócenie /złamanie tarczy prądem wody.
2. sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami.
Przebieg konkurencji.
Zawodnicy zajmują miejsca na torze biegu w następujący sposób:
pierwszy zawodnik z prądownicą przed linią startu, drugi w strefie zmiany pierwszej (45 - 55), trzeci w strefie zmiany drugiej (95-105m), czwarty w strefie zmiany trzeciej (145-155m), piąty w strefie zmiany czwartej (195-205m), szósty w strefie zmiany piątej (245-255m), siódmy w strefie zmiany szóstej (295-305m). Zawodników na poszczególne strefy zmian wyznacza dowódca. Pozycja startowa zawodników w strefach zmian jest dowolna. Po sygnale rozpoczynającym konkurencję, zawodnik pierwszej zmiany dobiega do ułożonego na torze węża W-75, chwyta jeden z łączników z zadaniem rozciągnięcia węża na całą długość i połączenia z nasadą wlotową rozdzielacza. Następnie dobiega do strefy zmian i w tej strefie przekazuje prądownicę (pałeczkę sztafetową) następnemu zawodnikowi. Prądownica musi być przekazana z ręki do ręki - nie wolno jej rzucać. Po przyjęciu prądownicy zawodnik na drugim odcinku przeskakuje nad płotkiem lekkoatletycznym. Następnie przekazuje (w strefie zmian) prądownicę kolejnemu zawodnikowi. Zadaniem zawodnika na trzecim odcinku toru jest przeskoczenie wyznaczonego "rowu", nie dotykając linii wyznaczających tę przeszkodę i strefy pomiędzy tymi liniami. Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Na czwartym odcinku zawodnik pokonuje slalomem ustawione w rzędzie tyczki. Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Zawodnik na piątym odcinku przebiega po równoważni, zeskakując z niej poza linię końcową zeskoku z równoważni. Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Zadaniem zawodnika na szóstym odcinku toru jest pokonanie ściany (ponad jej górną krawędzią) bez korzystania z podpór bocznych (zadaniem zawodniczki w biegu sztafetowym kobiet jest przeskoczenie nad płotkiem lekkoatletycznym). Po wykonaniu zadania przekazuje w strefie zmian prądownicę następnemu zawodnikowi. Zawodnik ostatniego, siódmego odcinka po dobiegnięciu do ułożonego węża W-52 i rozdzielacza, łączy ze sobą w dowolnej kolejności rozdzielacz z wężem a wąż z prądownicą i dobiega do mety. W momencie przekraczania linii mety prądownicą musi być połączona z wężem a przekraczający linię mety zawodnik nie może zasłaniać sędziemu miejsca połączenia (błędem jest trzymanie za łączniki).
Drużyny młodzieżowe:
Rozwinięcie bojowe.
Drużyna składająca się z 9 zawodników staje w dwuszeregu przed linią startu. Po zameldowaniu przez dowódcę drużyny "Drużyna gotowa do zawodów", sędzia toru daje rozkaz "Zaczynać". Dowódca drużyny wydaje rozkaz "w prawo zwrot" i drużyna staje twarzą do linii startu. Zespół nie przyjmuje pozycji stanowej. Dowódca drużyny daje rozkaz "Do ataku", po czym daje sygnał stanu gwizdkiem.
Od tej chwili następuje pomiar czasu.
Gdy dowódca drużyny wydał sygnał gwizdkiem, biegnie jako pierwszy przez przeszkody pierwszego odcinka tom do ściany nalewowej. Z tego miejsca obserwuje, pracę hydronetek wodnych.
Zawodnicy o numerach 2,3,4,5 pokonują w dowolnej kolejności przeszkody pierwszego odcinka toru, do przygotowanych hydronetek na drugim odcinku.
Zawodnicy o numerach 6,7,8,9 układają linie gaśniczą poprzez przeszkody pierwszego odcinka toru. Zaczyna zawodnik nr 6. Chwyta on jeden z czterech odstawionych węży tłocznych W-52 otwiera noszak i łączy jeden koniec węża z zamontowanym na stałe (na linii startu) łącznikiem C 52 mm. Zawodnik nr 7 chwyta kolejny wąż W-52, a od zawodnika nr 6 przejmuje końcówkę jego węża, który rozwija przez rów wodny w kierunku biegu. Podczas pokonywania rowu wodnego nie jest dozwolony kontakt z linią (dotyczy wszystkich zawodników). Po rozwinięciu l odcinka węża otwiera noszak niesionego węża i łączy oba końce. Zawodnik nr 8 chwyta kolejny odcinek węża W-52 i biegnie przez rów wodny do zawodnika nr 7, od którego przejmuje końcówkę jego węża, który rozwija w kierunku biegu. Rozwijany wąż przeciąga pod płotkiem (23 m. toru) sam pokonując plotek z niesionym wężem, którego nie wolno przerzucać. Gdy zawodnik zakończy rozwijanie drugiego odcinka węża otwiera noszak węża tłocznego W-52 i łączy dwa końce ze sobą (rozwinięty zniesionym). Zawodnik nr 9, chwyta również wąż W-52 i biegnie pokonując przeszkody do zawodnika nr 8. Tam przejmuje końcówkę węża niesionego przez zawodnika nr 8. Przeciąga wąż przez tunel w kierunku biegu. Po jego rozwinięciu otwiera noszak i łączy wąż rozwinięty z końcówką niesionego przez siebie. Zawodnik nr 6 biegnie z noszakiem przez przeszkody do zawodnika nr 9, od którego przejmuje końcówkę węża, rozwija go w kierunku biegu i kładzie drugi koniec na 60 metrze toru z prawej strony kładki. Wszyscy zawodnicy budujący linię wężowa; po pokonaniu przeszkód muszą odłożyć noszaki do wnętrza przygotowanej skrzynki. Nie jest błędem, jeśli zawodnicy łączą wspólnie końcówki węży w następujących parach: nr 7 z nr 8, nr 8 z nr 9 oraz nr 9 z nr 6.
Zawodnicy nr 2 i nr 3 biegną po pokonaniu pierwszego odcinka (om do hydronetki ustawionej na lewej stronie toru. Zawodnik nr 2 chwyta prądownicę i idzie do listwy. Zawodnik nr 3 obsługuje hydronetkę do momentu napełnienia nalewaka. Zadanie uważane jest za wykonane, gdy w zbiorniku pomiarowym znajdzie się 5 l wody. Po napełnieniu zbiornika, dowódca drużyny biegnie z zawodnikami nr 2 i nr 3 do przodu. Te same czynności, co zawodnicy nr 2 i nr 3, muszą wykonać odpowiednio zawodnicy nr 4 (jak nr 2) i nr 5 (jak nr 3), ale posługując się hydronetką ustawioną na prawej stronie.
Sędzia przed startem umieszcza na stanowisku sprzętu i armatur 4 z 8 rysunków i sygnalizuje to sędziemu toru, uniesieniem ręki.
Zawodnicy nr 2, 3, 4 i 5 muszą po wykonaniu nalewania dobiec do stanowiska sprzętu i armatur i położyć właściwy sprzęt zgodnie z pokazanym na rysunkach i numerem stanowiska przypisanym do numeru zawodnika. Następnie udają się na miejsce zbiórki (70 m - 75 m).
Sędzia przed startem zmienia na stanowisku węzłów układ rysunkowy, po czym sygnalizuje to toru podniesieniem ręki. Po zgłoszeniu gotowości nie wolno dokonywać żadnych zmian na stanowisku węzłów oraz stanowisku przyrządów i armatur.
Zawodnicy nr 6, 7, 8 i 9, po rozwinięciu linii gaśniczej, wykonują zadanie na stanowisku węzłów. Zawodnicy wiążą węzły zgodnie z podanymi na rysunkach i numerami stanowisk przypisanymi do numerów zawodników. Następnie udają się na miejsce zbiórki (70 m - 75 m).
Po wykonaniu czynności przewidzianych regulaminem, cała drużyna wraz z dowódcą ustawia się w dwuszeregu. Wtedy dowódca podnosi prawą rękę do góry dając znak sędziemu toru "zawody skończone". Sędziowie mierzący czas zatrzymują pomiar w momencie, kiedy drużyna zakończyła pracę, ustawiła się w komplecie w pozycji "baczność", a dowódca podniósł rękę.
Dowódca drużyny ma obowiązek nadzorować przebieg konkurencji i nie może on udzielać żadnych rad. Podczas wykonywania zadań nie wolno rozmawiać. Drużyna może opuścić tor po zezwoleniu sędziego.
Bieg sztafetowy na 400 m z przeszkodami:
Odcinek pierwszy. Bieg rozpoczyna zawodnik nr 1 (na sygnał sędziego startowego), który pokonuje ścianę drabiniastą (20 m) wchodząc tak, jak po drabinie - rękami chwytając kolejno za 3 i 4 szczebel, a nogi stawiając kolejno na l i 2 szczeblu oraz tak samo schodząc tj. chwytając rękami za 4 i 3 szczebel, a nogami opierając się na 2 i l szczeblu. Po zejściu ze ściany, zawodnik chwyta prądownicę (leżącą po lewej stronie za ścianą) i przekazuje ją zawodnikowi nr 2.
Odcinek drugi. Zawodnik nr 2 przebiega odcinek (bez przeszkód) i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 3.
Odcinek trzeci. Zawodnik nr 3 dobiega do węża W-52 (70 m), chwyta go i po przeniesieniu go, kładzie na drewnianej płycie (75 m) tak, aby wąż nie wystawał poza krawędź płyty. Następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 4.
Odcinek czwarty. Zawodnik nr 4 pokonuje dystans (bez przeszkód) i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 5.
Odcinek piąty. Zawodnik nr 5 przebiega pod ułożoną poprzeczką (175 m) tak, aby jej nie strącić i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 6. W przypadku, gdy zawodnik strąci poprzeczkę, może zawrócić, położyć ją na urządzeniu i ponownie pokonać przeszkodę.
Odcinek, szósty. Zawodnik nr 6 biegnie przeskakując nad płotkiem (225 m), a następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 7. W przypadku, gdy zawodnik przewróci płotek, może zawrócić, postawić plotek i prawidłowo pokonać przeszkodę.
Odcinek 7. Zawodnik nr 7 biegnie do gaśnicy (275 m), którą przenosi i ustawia na drewnianej płycie (280 m), a następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 8. W przypadku przewrócenia gaśnicy, zawodnik może wrócić j postawić ją.
Odcinek ósmy. Zawodnik nr 8 pokonuje odcinek (bez przeszkód) i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 9.
Odcinek dziewiąty. Zawodnik nr 9 dobiega do węży (380 m), które łączy ze sobą. Następnie jeden z wolnych łączników przypina do rozdzielacza, a drugi łączy z prądownicą i biegnąc z nią (rozwijając linię gaśniczą), przekracza linię mety. Połączona linia gaśnicza nie może w czasie konkurencji ulec rozłączeniu, a prądownica musi całą długością przekroczyć linię mety. Po zakończeniu biegu zawodnik musi położyć prądownicę na swoim torze za linią mety, w taki sposób, by sędziowie mogli ocenić prawidłowe połączenie linii gaśniczej.
Bieg sztafetowy jest zakończony, gdy zawodnik nr 9 przekroczy linię mety.
Każdy zawodnik musi na swoim odcinku prawidłowo pokonać przeszkodę i dopiero wtedy może przekazać prądownicę następnemu zawodnikowi. Gaśnica (odcinek 7), i wąż (odcinek 3 i 9), mogą być dotknięte dopiero po przejęciu prądownicy przez zawodnika wykonującego czynności odpowiednio na odcinkach 3, 7 i 9.