Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Święto Gminy i Zespołu Regionalnego

10. 06. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6995
 W dniach 19 i 20 czerwca 2010 roku obchodziliśmy XI Święto Gminy Bestwina oraz 40 – lecie  Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”(zapraszam do GALERII , gdzie znajduje się 176 zdjęć z tych uroczystości).
Święto Gminy Bestwina już na stałe wpisało się w kalendarz letnich imprez plenerowych, o zainteresowaniu nim świadczy duża liczba gości przybywających z wszystkich zakątków naszego powiatu, a także z dalszych okolic. Rok 2010 to już jedenaste spotkanie z muzyką i biesiadą, ale nie tylko to jest powodem wyjątkowości tegorocznego festynu. 40 – lecie istnienia obchodzi bowiem Zespół Regionalny „Bestwina”, założony w roku 1970 z inicjatywy ówczesnego Kierownika Świetlicy Gromadzkiej i  Klubu Rolnika, Andrzeja Żaczka, przy wsparciu Kazimiery Moś z Powiatowej Poradni Kulturalno -  Oświatowej w Bielsku-Białej (historia i współczesność Zespołu szerzej jest opisana na stronie http://kultura.avx.pl/ZESPOL)
Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że świętowano z wielkim „przytupem”. Przyznano Zespołowi liczne wysokie odznaczenia i wyróżnienia, które wręczali na ręce prezesa Ireneusza Stanclika, p. Andrzeja Żaczka i innych m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Marian Ormaniec, radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Kamiński, starosta bielski Andrzej Płonka, wicestarosta Mirosław Szemla, wójt Gminy Bestwina Stefan Wodniak wraz ze swoim zastępcą Arturem Beniowskim i przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Zużałkiem. Ale na tym nie koniec, bo z dalekiego Kraju Basków w Hiszpanii specjalnie dla przyjaciół „po fachu” przyjechała pani Burmistrz Maria Isabel Landa Gaubeka oraz prezes tamtejszego zespołu folklorystycznego Inaki Sanchez. Przybyły również delegacje z Czech i Austrii.

   Nasi folkloryści otrzymali z okazji rubinowego jubileuszu wyjątkowy prezent muzyczny – na zaproszenie władz gminy Bestwina przyjechał i wystąpił znany na całym świecie zespół „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wysłuchaliśmy największych przebojów kojarzonych właśnie ze „Śląskiem” – „Karolinki”, „Starzyka” albo „Kukułeczki”. Było to niezapomniane przeżycie i w oku zakręciła się niejedna łezka...
W pierwszym i drugim dniu imprezy usłyszeliśmy także wiele innych ciekawych zespołów i kapel zaproszonych przez CKSiR. Oprócz naszej „Bestwiny” nurt ludowy reprezentowały „Cepelia – Fil” z Wilamowic, Zespół Tańca i Pieśni „Sądeczanie” z Nowego Sącza, a także „Tyrolia Band” wykonująca muzykę z krajów alpejskich. Do wspólnego tańca zapraszały wieczorami „Puls” i „Uni-Dance”, ponadto zaprezentował się chór „Allegro’ pod kierownictwem Magdaleny Wodniak – Foksińskiej. Kto tylko zechciał, mógł ruszyć do tańca podczas biesiady włosko – hiszpańskiej.
   W przerwie między występami Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem” wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną przeprowadziły licytację obrazów namalowanych przez członków Stowarzyszenia Plastyków „Ondraszek”. Dochód z aukcji został przeznaczony na budowę domu dziennego pobytu osób niepełnosprawnych. Ten szlachetny cel wsparli hojni mieszkańcy, a wśród nich przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek.
Już czterdzieści lat zespół „Bestwina” rozsławia gminę w Polsce i Europie. Był laureatem prestiżowych nagród przyznawanych na przeglądach i festiwalach takich jak: „Złota kotewka” i „Złoty Kłosik” w Rybniku - Boguszowicach, oraz „Saga” w Bielsku-Białej. Odwiedził ponad 90 miejscowości, w tym kilkakrotnie poza granicami Polski w Austrii, Cechach, Słowacji, Chorwacji, Hiszpanii i na Węgrzech, dając około 700 koncertów.
 W 2002 roku został ufundowany i poświęcony sztandar, a zespół obrał za patrona Świętego Szczepana. Od roku 2006 istnieje również Dziecięcy Zespół Regionalny powstały z inicjatywy Jana Kędzierskiego oraz Sławomira Ślosarczyka. Chylimy czoła przed osobami prowadzącymi Zespół i występującymi w nim, gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Sławomir Lewczak

 

Do góry