Tradycyjnie, 3 maja , przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji, związków i stowarzyszeń działających w naszej gminie spotkali się pod Urzędem Gminy w Bestwinie aby złożyć kwiaty pod pomnikiem „Tym co życie oddali Polsce”(zdjęcia autorstwa Sławka Lewczaka w Galerii ).
Gospodarzem uroczystości był dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie Grzegorz Boboń. Oto treść wystąpienia, jakie z tej okazji przygotował:Panie Wójcie, zgromadzeni przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, delegacje organizacji, stowarzyszeń i związków działających na terenie naszej Gminy Bestwina, czcigodny księże proboszczu, szanowni Państwo!W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego -
tymi słowami rozpoczynała się Konstytucja 3 Maja, której kolejną rocznicę uchwalenia w dniu dzisiejszym obchodzimy.
Jesteśmy - piszą twórcy Ustawy - „wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, (...) cenimy drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą - egzystencją polityczną, niepodległość i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony", chcąc -jak piszą dalej - „na błogosławieństwo na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”.
Przytoczone fragmenty preambuły w sposób dobitny ukazują podstawowe zasady i wartości, na których zbudowana została Konstytucja 3 Maja. Suwerenność, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu- to wartości stanowiące fundament dzieła Sejmu Czteroletniego, a zarazem kanony dzisiejszych demokratycznych państw. Wówczas była to pierwsza europejska zasadnicza ustawa, zawierająca zbiór praw normujących funkcjonowanie Rzeczypospolitej. Była dokumentem, odzwierciedlającym najszlachetniejsze cechy Narodu. Konstytucja 3 Maja wywołała w kraju i zagranicą wiele przychylnych ocen. A reformy w Polsce spotkały się z uznaniem na Zachodzie Europy.
Idee patriotów nie weszły jednak na trwałe w życie. Nie stało się tak i zapewne stać się tak jeszcze wówczas nie mogło. Z przyczyn tyle zewnętrznych, ile wewnętrznych. W konkretnych historycznych warunkach, które panowały na ziemiach Rzeczypospolitej w ostatnich dziesiątkach lat osiemnastego wieku, ustawodawstwo Sejmu Czteroletniego i dalsze z nim związane dążenia były przełomem w politycznym ustroju państwa i zapoczątkowaniem reform społecznych. Dlatego przez wszystkie łata, które nadeszły po 1791,1792, i 1794 roku Konstytucję traktowano jako świętość narodową, jako dowód, że w najbardziej nawet niesprzyjających warunkach, zdrowe siły Narodu weszły na drogi rozwoju, z których zepchnąć już ich nie mogły usilne dążenia zaborców.
Szanowni Państwo.
„Witaj Majowa Jutrzenko, Świeć Naszej Polskiej Krainie!'" Uczcimy Ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie".
Słowa tej popularnej pieśni zwanej Mazurkiem 3 Maja dawały nadzieję na lepszą przyszłość kilku pokoleniom Polaków.
Na swojej aktualności nic nie straciły do dnia dzisiejszego.
Pamięć o Konstytucji 3 Maja, sprawia, że Polacy potrafią rozsądnie pokierować swoimi losami w najtrudniejszych nawet warunkach, w czasach zaborów, wojennych zawieruch, ale mam też nadzieję, że i w czasach obecnych, w czasach normalności
Zgromadziliśmy się dziś, podobnie jak w poprzednich latach, pod pomnikiem, aby uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja, pierwszej europejskiej konstytucji, która była przygotowana i opracowana przez najświatlejsze umysły doby oświecenia, przez ludzi, którym na sercu leżało dobro naszej ukochanej Ojczyzny.
Drodzy Państwo, przychodząc na tę uroczystość dajecie wyraz przywiązania do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja. Wartości te mają
charakter uniwersalny i ponadczasowy; wzorowały się na nich miliony Polaków w kraju i za
granicą.
Konstytucja 3 Maja była na ówczesne czasy przykładem dla całego świata; jej rozwiązania były prekursorskie, na których w późniejszych czasach wzorowały się inne państwa. Celem ustawy było wyzwolenie się z pod obcej zależności, a drogą do tego było stworzenie trwałego, sprawnego i praworządnego organizmu państwowego.
Wstrząs ł rozbioru uświadomił Polakom potrzebę reform.. Zasadnicze reformy przestarzałego już ustroju nie bez przyczyny rozpoczęto od oświaty, a myślą przewodnią było: „Takie będą Rzeczpospolite, jak młodzieży chowanie".
Wychowanie dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów działania Wójta i Rady Goliny Bestwina od wielu kadencji. Dlatego duże środki finansowe przeznaczają na rozwój szkolnictwa, na rozwój placówek oświatowych, rozwój kultury fizycznej i prowadzenie polityki prorodzinnej. Efektem tych działań jest rozbudowa i modernizacja szkół, czy budowa nowych sal gimnastycznych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych, które będą służyć pokoleniom. O tych sprawach mówili twórcy Konstytucji, my chociaż już w innych czasach, też musimy głośno i dobitnie mówić o problemach oświaty. Ze względu na nowe potrzeby edukacyjne, dzieci i młodzieży XXI wieku, potrzebne są coraz większe środki, dlatego samorządy oczekują, że budżet państwa i programy unijne muszą w większym stopniu współfinansować zadania oświatowe.
Nasza młodzież musi być doskonale wykształcona, aby w Unii Europejskiej zajmować odpowiednie miejsca.
W naprawie Rzeczpospolitej króla Stanisława Poniatowskiego wspierali wielcy myśliciele doby Oświecenia; Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Stanisław Konarski, czy też przyszły Naczelnik Insurekcji Tadeusz Kościuszko. To oni domagali się reformy systemu społecznego, reformy organów państwa i uwzględnienia aspiracji mieszczaństwa i chłopstwa.
W tych warunkach doszło do zwołania Sejmu, nazwanego później Czteroletnim, który stał się polem starć między obozem reformatorskim a konserwatywnym. Nastroje patriotyczne były tak radykalne, że reformatorzy przeforsowali uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.
Przeprowadzono reformy, które miały dokonać ostatecznego przeobrażenia Rzeczypospolitej szlacheckiej w Rzeczypospolitej Oświeconą.
Szanowni Państwo!
Dzień 3 Maja ogłoszono świętem narodowym już 5 maja 1791 roku i obchodzono go do utraty-' przez Polskę niepodległości. W okresie II Rzeczpospolitej 3 Maja obchodzony był jako oficjalne święto narodowe. Po drugiej wojnie światowej władze zakazały publicznego obchodzenia uroczystości. W 3990 roku przywrócono tę datę jako święto narodowe Rzeczypospolitej.
Czy dzisiaj po wielu latach od uchwalenia, polityczna i patriotyczna myśl Konstytucji 3 Maja obecna jest w świadomości Polaków?
Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie: czy warto obchodzić rocznicę Konstytucji, która nie tylko nie zmieniła losu kraju, ale nawet nie weszła na trwałe w życie? Myślę, że warto i nie tylko dlatego, że historia jest najlepszą nauczycielką kolejnych pokoleń.
Konstytucja 3 Maja jest wspaniałym przykładem myślenia o państwie polskim i troski o jego przyszłość. Jest przykładem właściwie rozumianej demokracji w walce przeciwko anarchii. Jest lekcją, że o państwie polskim, należy myśleć zawsze, a nie tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia jego bytu. Jest także lekcją, że nigdy nic nie jest dane na zawsze -a w szczególności niepodległość i suwerenność państwa. Jest lekcją zarówno dla obywateli jak i dla rządzących.
Z tej lekcji historii, jaką jest Konstytucja 3 Maja możemy i powinniśmy wyciągać wnioski i czerpać nauki także w dniu dzisiejszym.
Jako państwo i jego obywatele Jesteśmy w Unii Europejskiej, do której wstąpiliśmy z wielkimi nadziejami na poprawę naszego bytu. Nie miejmy jednak złudzeń. Nikt nam nie da niczego za darmo. Tylko ciężką pracą możemy zapewnić sobie lepsze warunki życia. Unia stwarza nam pewne szanse i możliwości. Stwarza również szansę dla. naszej Gminy. Samorząd Gminy Bestwina powinien jednak dołożyć wszelkich starań, aby tę szansę wykorzystać.
Z okazji Święta 3 Maja pragnę życzyć wszystkim Państwu wzajemnej życzliwości, wytrwałości w dążeniu, do celu i spełnienia marzeń.