Niedziela Palmowa to dzień tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W naszych kościołach na pamiątkę tego wydarzenia święcimy dzisiaj palmy. Jest to znamienne wydarzenie, zachwycające w szczególności najmłodszych, którzy uczestniczą w parafialnych konkursach na największe i najładniejsze palmy.
Jak wygląda jednak tradycyjna palma wykonywana przez naszych dziadków i pradziadków? Na to pytanie starało się udzielić odpowiedzi Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie, które wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Bestwińskiej zorganizowało lekcję „Jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną”.
Na zaproszenie Andrzeja Wojtyły - pracownika placówki, muzeum odwiedzili czwartoklasiści wraz z panią wychowawczynią Marleną Niemczyk - Handzlik ze Szkoły Podstawowej w Janowicach.
Na początku spotkania dzieci poznały zarys historyczny i zwyczaje wielkanocne, które przedstawiła przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej pani Waleria Owczarz. Następnie każdy z uczestników miał okazję wykonać tradycyjną palmę wielkanocną, która składała się ze śliby, graniatego drzewa, lyski, kokocza, kaliny a także z oliwnego drzewa, jałowca, bazi, trzciny, jemioły i sosny angielskiej.
Było to niezapomniane spotkanie, którego efekty janowicka młodzież prezentuje podczas dzisiejszych uroczystości kościelnych.