O 11.15 sołtys Bestwinki, Józef Gawęda przywitał gości, którymi byli: Wójt Gminy Bestwina - Stefan Wodniak, Zastępca Wójta - Artur Beniowski, Przewodniczący Rady Gminy Bestwina - Jerzy Zużałek, Komendant Komisariatu Policji w Czechowicach - Dziedzicach - Bogdan Ogrocki, Sekretarz Gminy Bestwina - Stanisław Wojtczak, Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego - Wiesława Ochman - Szeliga, Prezes OSP - Józef Distel, Kierownik Spółki Wodnej Melioracyjnej - Marian Firganek, radni powiatowi - Józef Maziarz oraz Bogusław Stolarczyk, a także radni gminni - Danuta Kubik i Jacek Łuszczak.
Przewodniczącym zebrania został Józef Ślósarczyk, protokolantem Iwona Furczyk - Kuczuk, natomiast w skład komisji uchwał i wniosków weszli: Wiesława Ochman - Szeliga, Franciszek Stawowczyk oraz Jacek Łuszczak.
Po odczytaniu przez Sołtysa uchwał z poprzedniego zebrania, wystąpił Wójt, który odniósł się do bieżących spraw, niedawno wykonanych na terenie sołectwa. Szczególną uwagę zwrócił na sprawy wodno – ściekowe, ponieważ Bestwinka jest pierwszym sołectwem w naszej gminie, które ma w pełni wykonaną instalację wodociągową. Jest to ważne, gdyż rozwiązanie to jest bezpieczne, ekologiczne i trwałe. Wójt wypowiedział się również na temat ulicy Braci Dudów, tłumacząc, że na razie wstrzymano jej remont z uwagi na to, że najpierw będzie tam dokończona kanalizacja. Remont ulicy przeprowadzony będzie zaraz po zakończeniu robót kanalizacyjnych. W zamian natomiast przeprowadzono remont części ulicy Sportowej (do mostku). Ponadto przy szkole w Bestwince, na terenach, gdzie dawniej miał powstać basen, będzie wykonana sala gimnastyczna. Środki na ten cel są już ujęte w budżecie. Stefan Wodniak przypomniał też o niedawnym remoncie ulicy Witosa i o ogromnym sukcesie naszej Gminy z tym związanym. Udało się nam bowiem pozyskać na ten cel z powiatu 2 mln 700 tys. złotych, podczas gdy cała pula pieniędzy dla wszystkich gmin wynosiła 18 mln. Łatwo więc obliczyć, że otrzymaliśmy więcej, niż przypadłoby nam, dzieląc pieniądze na równo dla wszystkich gmin.
Wójt odniósł się również do kwestii terenów dawnego kółka rolniczego. Tak, jak podkreślał na poprzednim zebraniu, przypomniał też i na tym, że w tej sprawie stroną sporu są mieszkańcy, a nie Gmina. W świetle prawa jest to teren prywatny, kupiony przez społeczność Bestwinki. Firma SCRAP wydzierżawiła ten teren, aby prowadzić tam punkt skupu złomu. Wystosowała też do starostwa powiatowego pismo z prośbą o zezwolenie na działalność. Obecnie w świetle prawa punkt skupu złomu nie ma jeszcze prawa działania. Mieszkańcy donoszą jednak, że już wjeżdżają samochody na teren kółka, a nie mają do tego prawa. Wiadomo, że powstały również fundamenty pod budowę wagi. Wójt zaproponował, by strona sporu, czyli mieszkańcy, zgłosili się w tej sprawie do prokuratury.
W tej sprawie wypowiedział się też Komendant Komisariatu Policji Bogdan Ogrocki, który potwierdził, że w tej materii wpłynęła już sprawa do policji, lecz brakuje podstawowych dokumentów. Podkreślił, że aby prokuratura się tym zajęła, musi mieć dokumentację, a nie samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jeśli spłyną odpowiednie dokumenty, to interwencja będzie podjęta. Komendant podziękował też Wójtowi za 10 tys. złotych, które przekazał na kupno nowych radiowozów.
Podczas dyskusji głos zabrał Edward Bizoń, który zaproponował, aby zwiększyć patrole policji w okolicy kółka rolniczego. Bogdan Ogrocki odpowiedział na to, że należy dzwonić w każdej chwili, kiedy tylko samochody będą wjeżdżały na teren kółka.
Danuta Kubik wyraziła radość z budowy kanalizacji i podziękowała za czyszczenie Młynówki. Zwróciła jednak uwagę, że niezbędna jest regulacja Łękawki oraz ustalenie czy tzw. „jaz” jest sprawny. Zdaniem Radnej powinien być ktoś, kto będzie potrafił obsługiwać „jaz”. W razie potrzeby należy taką osobę przeszkolić. Odpowiedzi udzielił Zastępca Wójta Artur Beniowski, który powiedział, że Łękawka jest regulowana i nadal będzie to czynione. Początkiem roku będzie ogłoszony przetarg na czyszczenie rowów i przepustów. Marian Firganek natomiast przypomniał, że w zarządzie spółki jest w sumie dwunastu przedstawicieli, po kilku z każdego sołectwa i to zarząd ustala zakres robót. Spółka ma plan oczyszczania, ponieważ nie można naraz oczyścić 61 km rowów.
W toku dyskusji padało wiele wniosków poszczególnych mieszkańców, które są ujęte poniżej. Eugeniusz Kóska zgłosił także uchwałę do realizacji, w której domagał się wyjaśnienia sprawy własności kółka rolniczego, jednak nie została ona przyjęta podczas głosowania. Sekretarz Gminy Stanisław Wojtczak zwrócił uwagę, że nawet gdyby przyjęto uchwałę, nie miałaby ona mocy prawnej.
Po wysłuchaniu wniosków, Wójt zabrał ponownie głos mówiąc, że jest świadomy wielu koniecznych wydatków, jednak nie może naruszyć dyscypliny finansowej. Zachęcił do dyskusji na temat zalewania pól, które ma miejsce w naszym sołectwie, na spotkaniu Spółki Wodnej Melioracyjnej. Wyraził też przekonanie, że ul. Ślosarczyka powinna być oświetlona. Jeśli chodzi natomiast o gaszenie oświetlenia w nocy na terenie Gminy, to na razie nie będzie to uczynione, ponieważ w nocy korzystamy z tańszej taryfy, więc większym wydatkiem byłoby przeprogramowanie lamp, by gasły o określonej godzinie. Wójt zaprosił też do uczestnictwa w konsultacjach na temat drogi S1, ponieważ wariant 5, w którym droga przechodziłaby przez naszą Gminę jest nadal dyskutowany. Opowiedział się przeciwko tej opcji, jednak gdyby miało do niej dojść, to Gmina będzie zabiegała o węzeł.
Przyjęte wnioski są następujące:
Zwiększyć częstotliwość patroli nocnych policji w okolicy kółka rolniczego w celu kontroli czy jest tam prowadzona działalność.
Dokonać kontroli przepustowości studzienki kanalizacyjnej na ul. Św. Floriana przy posesji państwa Szweda.
Udrożnić i przeczyścić rowy w okolicy ul. Magi.
Przeszkolić osobę do obsługi przepustu, tzw. Jazu na Łękawce.
Ująć w planie budżetu oświetlenie ul. Ślosarczyka.
Ująć w planach na najbliższe lata termoizolację dachu budynku szkoły.
Wykonać remont w okolicy przejazdu kolejowego na ul. Św. Floriana od strony Kaniowa z uwagi na oberwaną drogę i podmyte skarpy.
Dokończyć linię kanalizacyjną do oczyszczalni ścieków.
Zarurować rów przy ul. Dworkowej na odcinku od ul. Sportowej do ul. Św. Floriana w celu poszerzenia ul. Dworkowej i poprawienia bezpieczeństwa dzieci szkolnych.
Rozważyć możliwość przebudowy skrzyżowania ul. Dworkowej, Św. Floriana i Św. Sebastiana.
Obsadzić drzewami brzegi rzeki Łękawki od centrum do jej źródła.
Doprowadzić do uporządkowania wykończenie poboczy i korytek w okolicy ul. Witosa.
Ująć w planach budowę chodnika na ul. Witosa od p. Kapeli do p. Kubik z powodu braku poboczy.
Zobligować Wójta Gminy do wygospodarowania środków na budowę dróg lokalnych w ramach działalności Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina”.
Wykonać chodnik i pobocze na ul. Sportowej.
Dokonać weryfikacji konieczności ustawienia znaku ograniczającego prędkość 40 km/h na ul. Witosa.
Po ponad trzech godzinach sołtys zamknął zebranie, odnotowując frekwencję wynoszącą 51 osób.
Autorka relacji:Wioleta Gandor