Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z Zebrania Wiejskiego w Bestwinie

09. 11. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6653
Zebranie otworzyła i przywitała mieszkańców oraz zaproszonych gości Pani sołtys Maria Maroszek. W zebraniu uczestniczyło około 45 mieszkańców, a wśród gości obecni byli: wójt Stefan Wodniak, zastępca wójta Artur Beniowski, przewodniczący rady Gminy Jerzy Zużałek, radni powiatowi – Bogusław Stolarczyk i Józef Maziarz, Honorowy Obywatel Gminy Bestwina dr Franciszek Maga, prezes i naczelnik OSP Bestwina (Jan Ozimina i Marceli Kraus), dyrektor CKSiR Grzegorz Boboń, przewodnicząca KGW.
Porządek obrad przyjęto jednogłośnie, jednogłośnie również wybrano przewodniczącym zebrania Jerzego Stasickiego, sekretarzem Barbarę Pacholską oraz Komisję Uchwał i Wniosków w składzie: Wiesława Szeliga, Jerzy Kijas, Franciszek Owczarz.
Przypomniano uchwały i wnioski z poprzedniego Zebrania oraz stopień ich realizacji: - ulica Witosa – będzie dokończone asfaltowanie i odwodnienie na pozostałym odcinku do skrzyżowania z ulica Krakowską,
- ulica Jaworowa – remont wykonany, punkty świetlne zostaną wykonane w 2010,
- projekty na likwidację osuwisk wykonane, roboty zostaną wykonane w 2010 roku,
- Akacjowa i Polna wyremontowane,
 - projekt chodnika na Magówkę wykonany, inwestycja wejdzie do budżetu w 2010.
Ponadto Pani sołtys odczytała odpowiedzi na wnioski kierowane do Urzędu przez nią samą, jak i przez Radę Sołecką.
W obszernym wystąpieniu wójt Stefan Wodniak przybliżył problemy z jakimi borykał się wraz z Radą Gminy w związku z mniejszymi niż zakładano wpływami do budżetu w I połowie roku. Skutkowało to koniecznością wstrzymania wszystkich inwestycji oraz dokonywaniem wielu przesunięć w budżecie. II połowa roku była już lepsza i wszystkie zaplanowane dla sołectwa Bestwina zadania zostały wykonane lub są w trakcie wykonywania:
wykonywana jest wymiana wodociągów wzdłuż ulicy Witosa, biegnie remont Ośrodka Zdrowia (przeszło 2 mln zł z zewnątrz), wykonano remont ulicy Witosa (2,7 mln z zewnątrz), na ulicy Chabrowej położono nową nakładkę asfaltową oraz wymieniono sieć wodociągową, wykonano projekt chodnika na Magówkę, kosztorys opiewa na 2,5 mln złotych, więc konieczne będzie rozłożenie jego wykonania na dłuższy okres, postawiono trzy nowe przystanki autobusowe, oświetlono część ulicy Podleskiej, reszta będzie wykonywana niebawem, na ulicy Dolnej postawiono pojedyncze punkty świetlne, na ulicy Szkolnej i Podzamcze wykonano chodniki oraz pojedyncze punkty świetlne, na terenach rekreacyjnych wykonano asfaltowanie i chodniki, zinwentaryzowano wszystkie cieki wodne i wykonano mapy z dokładnym ich naniesieniem, na bieżąco realizowane są wnioski zgłaszane przez mieszkańców.
W 2010 roku kontynuowane będą inwestycje związane z gospodarką wodno – ściekową. Na ten cel przeznaczone zostaną największe środki. Planuje się, że budżet po stronie dochodów bieżących wyniesie 22,38 mln złotych, a wydatki opiewać będą na  40,3 mln. Będzie to więc pod tym względem budżet historyczny.
Przy Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Bestwinie planowane jest wybudowanie boiska wielofunkcyjnego Orlik 2012 o wymiarach 30 x 60 metrów. Być może jeszcze w tym roku zostaną rozpoczęte prace nad dokończeniem asfaltowania i odwodnienia ulicy Witosa do skrzyżowania z ulicą Krakowską, jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą to w przyszłym roku.
Planuje się położenie nakładki asfaltowej na ulicy Bestwińskiej(Miasto Czechowice – Dziedzice) i Krakowskiej (do Tartaku) oraz wykonanie chodnika od cegielni do Tartaku.
Remont ulicy Bialskiej ujęty jest w budżecie 2010, ale warunkiem rozpoczęcia remontu jest pozyskanie środków z zewnątrz.
Wójt poinformował, że do tej pory gmina pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego około 25 mln złotych oraz 1,8 mln z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z 8 mln pożyczki pozyskanej na oczyszczalnię umorzonych zostało 4,3 mln.
W dyskusji mieszkańcy zwracali przede wszystkim uwagę na uciążliwości związane ze złym stanem ulicy Bialskiej oraz zagrożeniem bezpieczeństwa przy poruszaniu się tą ulicą związanym z brakiem poboczy, ale także z nieprzestrzeganiem przez kierowców znaków ograniczających prędkość i tonaż.
Wyrażano żal, że nie przybył na zebranie starosta bielski, ponieważ główne ciągi komunikacyjne to drogi powiatowe.
Kolejnymi tematami były: ochrona środowiska – nagminne spalanie śmieci przez mieszkańców oraz zła jakość wody. Zadawano pytanie co gmina robi w zakresie walki ze spalaniem śmieci w piecach i w ogrodach oraz w przekonywaniu mieszkańców i ułatwianiu im prowadzenia segregacji odpadów?
Wiele głosów dotyczyło odwodnienie (m.in. ul. Witosa, Zaułek, Polna), złego stanu mostków na ulicy Godynia i Gospodarskiej, zgłaszano pretensje co do wykonanego remontu ulicy Witosa, żądano kontroli podpisanych umów na wywóz śmieci i egzekwowania kar, upominano się o remont placu zabaw za CKSiR, o dokończenie asfaltowania i oświetlenia ulicy Podleskiej, wykonanie odwodnienia, skontrolowanie mieszkańców pod kątem odprowadzania ścieków, obcinanie krzaków i gałęzi przy drogach, oznakowanie przejścia dla pieszych na Magówce, postawienie przy ul. Kościelnej znaku zakazu zatrzymywania się i postoju (od starej strażnicy do kółka rolniczego), oznakowanie poziome głównych dróg, właściwe ustawienie czujników zmierzchowych, przystąpienia do budowy hali sportowej, uruchomienie komunikacji autobusowej w weekendy do Czechowic – Dziedzic.
Zastępca wójta – Artur Beniowski odpowiedział, że 90 procent zgłoszonych wniosków dotyczy powiatu, więc przede wszystkim tam muszą zostać skierowane, ale gmina i tak w wielu sprawach wyręcza powiat i wykonuje sama konieczne prace. Niebawem będzie przetarg na czyszczenie rowów, udrożnianie i naprawę przepustów, tak aby robiła to w całej gminie jedna firma, jest szansa, że będzie to w takim wypadku pod większą kontrolą. Gmina robi dosyć dużo w zakresie obniżania niskiej emisji, zostało wymienionych 300 pieców centralnego ogrzewania, ale mieszkańcy nie są zainteresowani dalszą wymianą, mimo ze możliwości jeszcze są.
30 listopada zostanie rozstrzygnięty przetarg na dokończenie asfaltowania i odwodnienia ulicy Witosa. Zaznaczył jednak, że projekt nie przewiduje nowych chodników, pozostaną stare. Na ulicy Godynia zostanie położona nakładka asfaltowa i wyremontowany mostek. Kiedy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą będą malowane pasy na ulicy Krakowskiej i Witosa.
Wójt Stefan Wodniak udzielił wyjaśnień dotyczących remontu ulicy Witosa. Gmina kierowała wiele uwag do inwestora i wykonawców, ale niestety, nie były one uwzględniane ze względu na określone finanse, którymi dysponował inwestor.
Jeśli chodzi o jakość wody, to konieczne jest wybudowanie nowego zbiornika na wodę, ponieważ obecny ma pojemność 670 metrów sześciennych, a mieszkańcy zużywają na dobę przeszło 2,5 tysiąca. Brak jest więc możliwości płukania sieci, stąd zdarza się brudna woda w kranach a także spada ciśnienie, zwłaszcza w weekendy. Przystąpienie gminy do Grupy Rybackiej stwarza możliwość na zdobycie kolejnych środków finansowych i wybudowanie nowego, większego zbiornika na wodę uzdatnioną. Potrzebne na ten cel jest około 4 – 5 mln złotych.
Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców w trakcie zebrania wnioski zostały odczytane przez Panią Wiesławę Szeliga i poddane pod głosowanie – przyjęto je jednogłośnie.
Pani sołtys zgłosiła konieczność podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia Planu Odnowy Wsi Bestwina. Projekt tego Planu był dostępny do wglądu dla mieszkańców, nie wniesiono do niego uwag i przy jednym głosie wstrzymującym się uchwała została przyjęta

Do góry