Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

24. 10. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2315
Matylda! Jadymy!
W ubiegły piątek licznie zgromadzona publiczność czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie mogła usłyszeć wiele ciekawych historii o niezwykłych ludziach, przygodach i poznanych obyczajach podczas rowerowych wypraw Mieczysława Bieńka, czyli „Hajera”.
Pan Mieczysław po 27 latach pracy w kopalni uległ niebezpiecznemu wypadkowi, tym samym musiał zakończyć swoją przygodę w górnictwie. Nie miał jednak zamiaru ulegać wygodzie ciepłego fotela. Zawzięty Ślązak, odznaczony dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi, ze swoim hartem ducha nie poddał się i postanowił ruszyć w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. Odwiedził już ponad 120 krajów na 4 kontynentach.
Niezwykły dar snucia opowieści przepełnionych humorem i zwrotami akcji pomogły w powstaniu książek zawierających barwny opis jego podróży. Przed wyprawami Hajer przyznaje, że stara się oszczędnie czytać książki innych podróżników, aby dany kraj zobaczyć tylko z perspektywy własnych obserwacji i przeżyć, co niewątpliwie wpływa na kształtowanie się własnego stylu pisarskiego.
Czytaj więcej
24. 10. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1965
Po ubiegłotygodniowej porażce na wyjeździe z KKS Polonia Tychy LKS Bestwina Dziewczyna wygrały niedzielne spotkanie z KKS Górnik Zabrze II 5:1, a łupem bramkowym podzieliły się: Wiktoria Pieczka x 2, Paulina Gancarz, Ola Jonkisz (k) i Dorota Orszulik.
Skład: Garbocz P. - Orszulik, Urbanke, Garbocz J., Ochodek, Gancarz, Kołdon, Moćko, Jonkisz, Pieczka, Czukiewska oraz Wuwer, Jankowska, Orantek
Trener: Grzegorz Garbocz

24. 10. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1991
24. 10. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2602
Piękna, słoneczna pogoda no i derby, spowodowały, że na boisku KS Bestwinka zapełniły się trybuny, a piłkarze stworzyli ładne widowisko, mecz naprawdę mógł się podobać, pod każdą z bramek stworzono sporo okazji strzeleckich, cztery z nich zostały wykorzystane, wszystkie przez KS Bestwinka.
Trener Marcin Sztorc: Uważam, że dopóki zawodnicy Przełomu mogli liczyć, że uda im wywieźć jakieś punkty z Bestwinki walczyli ambitnie. Po stracie drugiej bramki ich gra całkowicie się posypała. Cieszę się, że nie zlekceważyliśmy rywala. W pierwszych 45 minutach za szybko chcieliśmy się przedostać pod pole karne rywala, stąd gra była rwana i w naszych poczynaniach było dużo niedokładności. Druga połowa w naszym wykonaniu była dużo lepsza. Potrafiliśmy sobie wykreować kilka sytuacji. Przy lepszej skuteczności wynik mógł być bardziej bolesny dla Kaniowa.
Trener LKS Kaniów Sebastian Komraus: Zagraliśmy dobre spotkanie, każdy zawodnik włożył swoje serducho do walki na boisku. Derby dla Bestwinki, walczymy dalej o ligowe punkty.
Relację z tego spotkania przedstawiam w telegraficznym skrócie: – pierwszy gwizdek i piłka ląduje pod bramką kaniowian.
W 2’ dalekim wybiegiem ratuje sytuację pod swoją bramką Dominik Chmielniak, piłka trafia na środek boiska, stąd następuje długie podanie na lewe skrzydło do niepilnowanego Grzegorza Sztorca, który w sytuacji sam na sam pokonuje Daniela Zuzałka – 1:0.
Czytaj więcej
24. 10. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2711
Informację z meczu LKS Bestwina z OKS JUWe Tychy rozpocznę od podziękowań dla trenera LKS Bestwina, Wojciecha Rogali, który mimo zmęczenia po meczu, emocji i późnej pory znalazł czas, aby podzielić się dosyć obszernie z kibicami informacjami z przebiegu meczu oraz wyrażeniem swojej opinii na temat tego spotkania. To zasługuje na ogromny szacunek!
Mecz w początkowych minutach toczył się w dość chaotycznym tempie, ataki obu drużyn były mało zorganizowane i nie dochodziło do klarownej sytuacji bramkowych.
Zespół z Tychów zagrażał bramce gospodarzy głównie po stałych fragmentach, w tym niebezpiecznie egzekwowanych rzutach rożnych, jednak czujny w bramce był Maciej Wielgus. Bestwinianie odpowiadali groźnymi odbiorami na połowie przeciwnika, z których stwarzali zagrożenie pod bramką. W pierwszej połowie dwukrotnie w dogodnej sytuacji mylił się Rafał Nalepa, swoje okazje zmarnował również Patryk Gibas. Ostatecznie zawodnicy z Bestwiny dopięli swego i po jednym z wysokich odbiorów akcję bramkową strzałem tuż za pola karnego precyzyjnie wykończył Piotr Czerwik w 35 minucie. Niestety prowadzenia nie udało dowieźć się do przerwy, tuż przed gwizdkiem sędziego JUWE wyrównało stan meczu, celną główką po egzekwowanym rzucie wolnym (41’).
Czytaj więcej
24. 10. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2220
W piątek, 18 października br. przy bardzo niskiej frekwencji odbyło się drugie w naszej gminie zebranie wiejskie, tym razem w sołectwie Bestwina.
Pani sołtys Maria Maroszek dokonała otwarcia posiedzenia, witając przybyłych mieszkańców oraz zaproszonych gości: wicewójta Mariusza Szlosarczyka, zajmującego się inwestycjami i stanem wody na gruncie w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji Grzegorza Gajdę, kierownika Referatu Zamówień Publicznych, Funduszy i Środowiska Dominika Pudę, p.o. dyrektora GOK Grzegorza Gawędę, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika, radnych: Małgorzatę Łukoś, Wiesławę Ochman - Szeligę, Ewę Slezak, Marcina Gaca, Ireneusza Stanclika, prezesa OSP Bestwina Dariusza Orłowskiego, naczelnika OSP Bestwina Mateusza Kubika i prezesa PK Kombest Marcina Kanika oraz członków rady sołeckiej.
Po zatwierdzeniu porządku zebrania i przyjęciu protokołu z poprzedniego dokonano wyboru przewodniczącego zebrania, którym został Grzegorz Gawęda.
Przystępując do realizacji porządku obrad, dokonał wyboru sekretarza zebrania, została nim Agata Markiel, następnie powołano komisję uchwał i wniosków w składzie: Małgorzata Łukoś, Marcin Gac, Marceli Kraus. Zastępca wójta Mariusz Szlosarczyk przedstawił najważniejsze sprawy, którymi zajmował się wójt oraz urząd gminy w okresie od ostatniego zebrania oraz założenia do budżetu gminy na 2025 rok.
Czytaj więcej
24. 10. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2099
Ostatnie derby KS Bestwinka z LKS Kaniów odbyły się w Bestwince 28 maja 2023 roku i zakończyły zwycięstwem gospodarzy 2:0 po dwóch golach Grzegorza Sztorca. Dzisiejsze składy obu zespołów różnią się w znacznym stopniu od tych, które wówczas wystąpiły na boisku. Również miejsca w tabeli są zupełnie inne. Ciekawostką wówczas było, że na liniach sędziowały dwie młode sędziny, w tym bramkarka LKS Bestwina Dziewczyny, Paulina Garbocz, co zapewne miało też wpływ na bardzo dobrą atmosferę na trybunach. Jak będzie tym razem?
Marcin Sztorc: Przed nami prestiżowe spotkanie, jakim niewątpliwie jest pojedynek z Kaniowem. Staniemy przed szansą kontynuowania zwycięskiej passy. Moim zadaniem będzie uczulić zawodników, aby nie zlekceważyli przeciwnika. Jestem przekonany, że na taki mecz nie będę musiał nikogo motywować do walki i zaangażowania. Wiemy z jakimi problemami boryka się rywal, ale przede wszystkim musimy skupić się nad swoimi założeniami i pomysłem na ten mecz.
Trener LKS Kaniów, Sebastian Komraus: W niedziele gramy z KS Bestwinka duże derby! Dobrze przygotujemy się do tego spotkania, liczymy na przełomie i zwycięstwo.
KS Bestwinka – LKS Kaniów, niedziela, 20 październik, godz. 15.00
LKS Bestwina nie ma ostatnio dobrej passy, ale nie zamierza odpuszczać, wręcz przeciwnie jest mocno zmotywowany do tego, by punktować. W meczu 11. kolejki Klasy Okręgowej "III Liga Śląska Tychy - Bielsko-Biała" Grupa 5 na swoim stadionie zmierzy się z OKS JUWe Tychy - Jaroszowice.
Czytaj więcej
24. 10. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2137
Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie zaprasza na wernisaż malarstwa Iriny Rezik, który odbędzie się 22 października (wtorek) o godz. 17:00.
Irina Rezik pochodzi z Białorusi. Od 15 lat związana z Polską. Artystyczna dusza, pasjonuje się malarstwem od dzieciństwa. Od 2019 roku rozwija swój talent w grupie plastyków Jaskółka. Maluje głównie pejzaże. Wykorzystuje akryl, lubi strukturę farby na swojej pracy. Maluje na płótnie, kamieniach, tworzy decoupage oraz eksperymentuje z żywicą. Pełna energii i zapału realizuje swoje artystyczne cele również w szeregach Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Bestwina”. Jej prace wcześniej mogliśmy podziwiać na wspólnej wystawie grupy Jaskółka. Obecnie prezentuje swoją pierwszą kompletną i samodzielną wystawę, która czynna będzie do 8 listopada 2024 r.

 

24. 10. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2372
Stanisław Nycz- sołtys Janowic, pełniący tę funkcję od dwóch kadencji. Oprócz tego już piątą kadencję zasiada w Radzie Gminy Bestwina, będąc do roku 2024 jej wiceprzewodniczącym. Jest wieloletnim członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach, uczestniczącym w pracach zarządu OSP jako wiceprezes. Włącza się w działalność Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi, gdzie również jest wiceprezesem, Posiada tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Stanisław Nycz jest członkiem Rady Parafialnej przy parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach, aktywnie współpracuje z Kołem Gospodyń Wiejskich w Janowicach, uczestnicząc we wszystkich zebraniach walnych i w pracach KGW oraz przeglądach kulinarnych o różnej randze. Wspólnie z innymi sołtysami wyjeżdża na konferencje i fora sołtysów.
Aktywnie działa na rzecz rozwoju sołectwa Janowice. Przez wiele lat czynił starania o rozbudowę janowickiej szkoły podstawowej, co zaowocowało budową pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Także remont przedszkola i Domu Strażaka są m.in. pokłosiem wysiłku sołtysa i Rady Sołeckiej. Materialnym rezultatem działalności Stanisława Nycza jako członka zarządu OSP są poza tym samochody bojowe dla OSP Janowice – średni i lekki, a także pojazd typu quad. Atrakcyjny wygląd janowickich terenów rekreacyjnych, nowoczesny plac zabaw, estetyka poboczy, rowów, przepustów, punkty świetlne – to kolejne obszary zainteresowania janowickiego sołtysa.
Czytaj więcej
24. 10. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2241
W poniedziałkowy poranek Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie wystąpiła w popularnym Kanale Zero! To kanał, który stworzył Krzysztof Stanowski. Muzycy mówili o swoim wyjeździe do Meksyku na Międzynarodowy Festiwal Dia de Muertos i apelowali o wsparcie tej eskapady. Można tego dokonać >>> TUTAJ
To również kolejny sposób na promocję Orkiestry, sołectwa Kaniów i gminy Bestwina. O Orkiestrze opowiadali: Urszula Szkucik - Jagiełka, Małgorzata Jagiełka i Paweł Borkowski.