Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

19. 01. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5194
49343285 609231509543957 1000763612312109056 n49708703 2391305357550767 8752708058607517696 n49949539 355516035266894 8502148746119741440 nIMG 20190113 11131449795513 337122590227033 7973324232010498048 nB ka1B ka
 
 
 
 
 
 
Dzięki wolontariuszom Sztabu # 2861 zarejestrowanego przez Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi udało się wzbogacić konto WOŚP-u o 27 187, 76 zł i trochę waluty obcej (nie podaję szczegółów, ponieważ walutę obcą przelicza warszawska centrala). Jest to o prawie 7 tysiecy zł więcej niż w ubiegłym roku. W tym roku oprócz Dankowic zwiększyliśmy nasz obszar działania o Wilamowice. Na zdjęciach część z naszych wolontariuszy.
Tym razem nie podaję kwot zebranych w poszczególnych sołectwach, ponieważ niektórzy wolontariusze z tą samą puszką kwestowali w Bestwinie, Kaniowie, Dankowicach i Wilamowicach, więc w ich przypadku nie da się określić, ile zebrali w poszczególnych miejscowościach. Można tego dokonać jedynie w przypadku Bestwinki i Janowic. W Janowicach zebrano 4 532,39 zł, w Bestwince 3 207,17 zł.
13 stycznia 120 000 wolontariuszy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, kwestowało na ulicach w ramach 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miło mi poinformować, że w tej liczbie mieści się 35 wolontariuszy zarejestrowanych w Sztabie # 2861 powołanym przez Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. W sumie, łącznie z ekipą przeliczającą puszki wolontariuszy, swoje serce dla innych oddało 38 osób.
W tym roku kwestowaliśmy nie tylko w naszej gminie, ale również w Dankowicach i Wilamowicach. Mnie, jako szefa Sztabu, napawa dumą fakt, że byliśmy jednym z 5 Sztabów w powiecie bielskim (oprócz naszej gminy Sztaby powołano w Porąbce, Mazańcowicach, Czechowicach-Dziedzicach i Wilkowicach).
Jeszcze większą dumą i radością napawa fakt, że w tym roku do grania w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy włączyło się po raz pierwszy, jako samodzielni wolontariusze, pięć uczennic Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwince oraz dwie uczennice i jeden uczeń (w sumie już 4 uczniów) Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kaniowie. Wraz z kwestującymi nauczycielami ZSP w Bestwince, ZSP w Janowicach i ZSP w Kaniowie angażowało się jeszcze wielu innych uczniów, choćby rozdając WOŚP-owe serduszka.
Absolutną rekordzistką w 27. Finale WOŚP w naszej gminie jest Zuzanna Zużałek z Kaniowa, która kwestowała w Dankowicach, a w jej puszce Komisja doliczyła się 2 400, 10 zł. Brawo!!! Należy podkreślić, że wraz z Oliwią Pękala jest najmłodszą wolontariuszką, obie mają po 10 lat. 2 042,39 zł zebrała Ewelina Olejak w Janowicach, 1 784, 00 zł Elżbieta Żmij, również w Janowicach.
Czytaj więcej
19. 01. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5329
K BeskidzkiGminny Ośrodek Kultury w Bestwinie zaprasza na promocję Kalendarza Beskidzkiego w dniu 19 stycznia 2019 r. (sobota) o godz. 17.00 - sala widowiskowa GOK.
Kalendarz Beskidzki wydawany jest od 1960 r. - najpierw przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko - Bialskiej, a od 2011 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia pod kierunkiem Grażyny Staniszewskiej. Redaktorem rocznika jest od 2011 r. Jan Picheta. W 2016 r. redakcja Kalendarza Beskidzkiego została uhonorowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Nagrodą im. Aleksandra Milskiego.
Goście specjalni - autorzy tekstów (m.in. Waleria Owczarz, Agata Smalcerz).
Część artystyczna.
19. 01. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5216
Szampana na powitanie Nowego 2019 Roku w gminie Bestwina mogło wznieść 11 913 mieszkańców. No, może nie dosłownie, wszak w tej liczbie mieszczą się i noworodki i niepełnoletni, ale taką właśnie liczbą mieszkańców gminy Bestwina zamknął się rok 2018 i taki też stan Urząd Stanu Cywilnego Gminy Bestwina podaje na dzień 4 stycznia 2019 roku.
W stosunku do roku poprzedniego zameldowanych w naszej gminie jest o 113 osób więcej. Mężczyzn przybyło 76, a kobiet 37.
Jeśli chodzi o poszczególne sołectwa to statystyka przedstawia się następująco:
- Bestwina: liczba mieszkańców 4976, przybyło 27. Urodziło się 55 dzieci, zmarło 51 osób. Zawarto 39 małżeństw.
- Bestwinka: liczba mieszkańców 1694, wzrost o 15. Urodziło się 17 dzieci, zmarło 19, więc tutaj przyrost naturalny był ujemny. Mieszkańcy zawarli 16 małżeństw.
- Janowice: liczba mieszkańców 1845, przybyło 24. Urodziło się 32 dzieci, zmarło 12 mieszkańców. Zawarto 20 małżeństw.
- Kaniów: liczba mieszkańców 3398, przybyło 47. Urodziło się 42 dzieci, na wieczny odpoczynek odeszło 26 mieszkańców. Sakramentalne tak powiedziało sobie 31 par.
Jak z powyższego wynika w 2020 rok możemy wejść z liczbą przeszło 12 tysięcy mieszkańców. W ubiegłym roku największą dynamikę przyrostu zanotowano w Kaniowie.
Ogólnie kobiety dominują w naszej gminie, ponieważ ich liczba wynosi 6 084 i o 255 przewyższa liczbę mężczyzn.
Pełnoletność osiągnęły w 2018 roku 162 osoby, z kolei najstarszymi mieszkańcami gminy są: Bestwina – Kłoda Józef (1920), Kubik Konstancja (1922), Chmielniak Franciszek (1922)
- Bestwinka - Ślosarczyk Julianna (1920)
- Janowice -  Pokładnik Helena (1924)
- Kaniów -  Ochman Helena (1920)
Życzmy zdrowia wszystkim wyżej wymienionych, a jeśli ono dopisze to w przyszłym roku pan Józef Kłoda oraz panie Julianna Ślosarczyk i Helena Ochman będą obchodzić okrągłą rocznicę 100 lat!!!
Rodzice nowonarodzonych dzieci najczęściej swoim pociechom nadawali następujące imiona:
- dziewczynki: Lena, Maja, Lilianna, Zofia
- chłopcy: Adam, Antoni, Filip, Karol, Mikołaj, Nikodem, Stanisław.  
Opracowano dzięki uprzejmości Urzędu Stanu Cywilnego Gminy Bestwina.
19. 01. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5480
W niedzielę, w święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, w hali sportowej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kaniowie społeczność szkolno – przedszkolna wystawiła Jasełka.
Nie zawiedli rodzice, dziadkowie, rodziny uczniów, ale także mieszkańcy gminy Bestwina, m.in. można było dostrzec na widowni przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika. Sala zapełniła się tak bardzo, że zabrakło miejsc siedzących, co świadczy o dużym zainteresowaniu tego typu przedstawieniami.
Aktorami był nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice, w rolę Heroda wcielił się wójt, Artur Beniowski.
Zdjęcia z Jasełek można już teraz zobaczyć TUTAJ.
19. 01. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5271

"Nie myślę o wzmocnieniach"

Pod wodzą nowego szkoleniowca, Tomasza Duleby, rozpoczną przygotowania do rundy wiosennej zawodnicy z Bestwinki. 
Drużyna z Bestwinki ma za sobą udaną jesień. Beniaminek Bielskiej Ligi Okręgowej w 16 meczach zdobył 22 punkty. Obecny stan kadry zadowala nowego szkoleniowca KS Bestwinka, który zapowiada, iż na ten moment nie planuje transferów. – Nie dostałem żadnych sygnałów, aby ktoś miał opuścić nasz zespół. Nie myślę także o wzmocnieniach. Co prawda, mieliśmy tylko 3 spotkania, ale mam już jakiś pogląd na obecną kadrę – stwierdza Tomasz Duleba. 

Nasz rozmówca podkreśla również fakt, że drużyna została dobrze przygotowana przez poprzedniego trenera Tomasza Zużałka.Na pewno jest to zespół ciekawy i perspektywiczny. Myślę, że drużyna jest dobrze przygotowana i będę chciał kontynuować dobrą pracę wykonaną przez Tomka Zużałka – mówi nowy szkoleniowiec KS Bestwinka.
Źródło: www.sportowebeskidy.pl
19. 01. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6280
W nawiązaniu do artykułu z dnia 31 grudnia dotyczącego uchwalonego przez Radę Gminy budżetu na 2019 rok zamieszczam poniżej informacje uzupełniające o wybranych rodzajach wydatków budżetowych:
- W latach 2019-2026 na podstawie przyjętych założeń w zakresie gospodarki finansowej gminy i jej sytuacji gospodarczej następuje stopniowy spadek zadłużenia z uwagi na spłatę długu w poszczególnych latach, brak prognozy przychodów z tytułu pożyczek i kredytów oraz przyjęty poziom kosztów zadań bieżących i inwestycyjnych. W latach 2020 - 2026 prognozowaną nadwyżkę budżetową przeznacza się na spłatę kredytów i pożyczek.
- Wydatki na wynagrodzenia i składki od nich naliczane:
- w 2019 roku zaplanowane są wydatki według stanu zatrudnienia na dzień 30 września 2018 roku oraz przewidywanego zatrudnienia na rok 2019, z uwzględnieniem wzrostu płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzenia nauczycieli, dodatku stażowego, awansu zawodowego nauczycieli, zwiększonych zadań edukacyjnych,
- Wydatki związane z funkcjonowaniem organów jst - w roku 2019 za podstawę przyjęto poziom wydatków w roku 2018 skorygowany o zakończoną realizację zadania związaną z wprowadzeniem cyfrowych usług publicznych administracji samorządowej, wzrost kosztów wynagrodzeń i innych wydatków rzeczowych związanych z funkcjonowaniem jst,
- Wydatki na programy, projekty lub zadania związane z programami realizowanymi z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust I pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych:
1. Umiem więcej i mogę więcej. Podniesienie kompetencji kluczowych uczniów w Gminie Bestwina. Zadanie realizowane jest ze środków EFS w ramach RPO Województwa Śląskiego - plan dotacji w roku 2019 wynosi 245 000,00 zł. Zadanie realizowane jest w trzech placówkach oświatowych na terenie Gminy Bestwina - ZSP Janowice, ZSP Kaniów, ZSP Bestwinka. Limit wydatków w roku 2019 wyniesie 250 000,00 zł. Środki zostaną przeznaczone na zakupy materiałów dydaktycznych oraz wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli realizujących program.
Czytaj więcej
19. 01. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5623
Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy w Bestwinie informuje, że w 2019 roku planuje zorganizować 7 akcji krwiodawstwa w naszej gminie.
Zbiórki krwi planuje się przeprowadzić w następujących terminach:
- Janowice - 20 stycznia
- Kaniów - 24 marca
- Bestwina – 7 kwietnia
- Bestwinka - 25 maja boisko KS Bestwinka(sobota)
- Kaniów – 7 lipca
- Bestwinka – 25 sierpnia
- Kaniów – 13 października
19. 01. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6126
Dni wolne w 2019 roku układają się w dogodny dla pracowników sposób. Czeka nas aż siedem długich weekendów! Jeśli dobrze zaplanujemy swoje urlopy, będziemy mogli cieszyć się kilkoma dłuższymi przerwami.
Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy (z późniejszymi zmianami), pracownik ma zagwarantowane w każdym roku kalendarzowym 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele. W 2019 r. 3 z 13 świąt przypadają w niedzielę. Biorąc pojedyncze wolne dni możemy zyskać siedem długich weekendów.
Przedstawiam ich listę:
Ten pierwszy jest już za nami - Nowy Rok wypadł we wtorek – żeby odpoczywać 4 dni wystarczyło wziąć wolne w poniedziałek 31 grudnia.
Święto Pracy, 1 maja, wypada w środę, święto Konstytucji 3 maja w piątek. Wystarczy wziąć w czwartek 2 maja wolne, żeby odpoczywać 5 dni bez przerwy.
Ze względu na bliskość Wielkanocy i majówki warto rozważyć wzięcie urlopu w dniach 23 kwietnia – 30 kwietnia i 2 maja można w ten sposób zyskać 16 dni wolnego.
Wystarczy wziąć wolny piątek 21 czerwca, żeby cieszyć się 4-dniowym długim weekendem ze względu na Boże Ciało.
Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia przypada na czwartek. Wystarczy wziąć urlop w piątek, żeby mieć 4 dni wolnego.
1 listopada wypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek.
Ciekawie zapowiadają się też święta Bożego Narodzenia. Wigilia wypada we wtorek – można więc wziąć trzy dni urlopu (w poniedziałek, wtorek i piątek), żeby mieć cały tydzień wolnego.
Lista dni ustawowo wolnych od pracy:
Czytaj więcej
18. 12. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7768
III sesja Rady Gminy Bestwina w dniu 20 grudnia 2018 roku upłynęła pod znakiem przyjęcia uchwał, które determinować będą działalność gminy w 2019 roku (również później), tj. uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Bestwina oraz uchwały w sprawie budżetu gminy Bestwina na rok 2019.
Przyjęty budżet jest najwyższy w historii gminy, ale też należy mieć na uwadze, że dzieje się tak dzięki subwencji oświatowej oraz środkom na wypłatę 500+.
Dochody budżetu Gminy Bestwina w 2019 roku planuje się wykonać w wysokości 52 417 392,00 złotych, w tym:
1. dochody bieżące w wysokości 46 926 171,00 zł.,
2. dochody majątkowe w wysokości 5 491 221,00 zł.
Ustala się plan wydatków budżetu Gminy Bestwina w wysokości 57 547 392,00 zł., w tym:
Czytaj więcej
18. 12. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4972
W Wigilię Bożego Narodzenia Gwiazda Pokoju niech nam drogę wskaże.
Zapomnijmy o uprzedzeniach, otwórzmy pudła słodkich marzeń.
Niechaj Aniołki z Panem Bogiem, jak Trzej Królowie z darami swymi,
staną cicho za Waszym progiem, by spełnić to, co dotąd było snami.
Ciepłem otulmy naszych bliskich i uśmiechnijmy się do siebie.
Magia Świąt niechaj zjedna wszystkich, niech w domach będzie Wam jak w niebie...
Tego wszystkiego oraz tradycyjnie zdrowia, zdrówka, zdróweczka
                                   życzy czytelnikom www.gminabestwina.info administrator
Do góry