Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

24. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2716
NA3A2970NA3A2971NA3A2972NA3A2973NA3A2974NA3A2975Pierwsze z cyklu zebrań wiejskich mających na celu wybór sołtysa i rad sołeckich odbyło się w piątek, 21 czerwca w Bestwince. 24 obecnych na nim mieszkańców chyba niezbyt dobrze świadczy o zainteresowaniu sołeckimi sprawami.
Zgodnie z przepisami takie zebranie zwołuje wójt i to właśnie Grzegorz Boboń zwołał i otworzył zebranie, witając mieszkańców i przybyłych gości. W sali OSP Bestwinka obecni byli: przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, radny Sławomir Walczak, zastępca wójta, Mariusz Szlosarczyk, sekretarz Arkadiusz Maj, kierownik Referatu Zamówień Publicznych, Funduszy i Środowiska Dominik Puda, odpowiedzialny za gminne inwestycje Grzegorz Gajda, kierujący GOK Grzegorz Gawęda, dyrektor szkoły Renata Cichowska – Gaździak, prezes Spółki Wodnej Melioracyjnej Łukasz Greń, prezes KS Bestwinka Tadeusz Wróbel, prezeska Koła Gospodyń Wiejskich Maria Gawęda.
Grzegorz Boboń nawiązał do sytuacji, jaka panuje w gminie po środowej nawałnicy, wyraził wdzięczność za pracę i ofiarność strażakom i wszystkim służbom zaangażowanym w usuwanie jej skutków i prosił o cierpliwość, ponieważ takiego ogromu szkód nie da się opanować z dnia na dzień.
Czytaj więcej
24. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2632
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Bestwina ul. Ludowa nr 1, 2, Sokołów nr 2, Kościelna nr 10,
Rozpoczęcie: 26.06.2024 09:00
Zakończenie: 26.06.2024 11:00
Bestwina ul. Szkolna od nr 1 i 10 do nr 19 i 24, Witosa nr 6 i 10, Krakowska od nr 95 i 126 do nr 105 i 172, Sienkiewicza, Kościelna od nr 2 i 5 do nr 8 i 23, Konopnickiej do nr 19 i 24, Ogrodnicza,
Rozpoczęcie: 26.06.2024 09:00
Zakończenie: 26.06.2024 17:00
24. 06. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2418
Drodzy Czytelnicy!
Nawałnica spowodowała spore szkody na mojej ulicy. Do dzisiejszego wieczoru pozbawiony byłem zasilania w energię elektryczną, na dodatek zerwany został również światłowód, dzięki któremu posiadałem łączność ze światem :-) i mogłem zamieszczać informacje. Tym samym brak u mnie relacji o szkodach, jakie ona wyrządziła w naszej gminie.
Korzystanie z telefonu komórkowego i transmisji danych również było niemożliwe. Wraz z przywróceniem zasilania sytuacja trochę się poprawiła, stąd mogę zamieścić tę wiadomość.
Mam nadzieję, że powoli wszystko wróci do normalności.
Aha, meczu nie oglądałem, więc porażka to nie moja wina :-)
24. 06. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2622
V Sianokosy
24. 06. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3787
Bartek 1Bartek 2Bartek 0Bartek 3W Kaniowie nie było tradycji bokserskich, tutaj raczej królowało kajakarstwo a ostatnio kajak polo, w tych dyscyplinach kaniowianie z powodzeniem występowali w Mistrzostwach Świata, Europy, czy też Polski. Pamiętajmy, jednakże, że w Bestwince urodził się jeden z najsłynniejszych pięściarzy w historii polskiego boksu, Zbigniew Pietrzykowski, którego imię nadano niedawno Szkole Podstawowej w Bestwince.
Najpopularniejszym sportem niezmiennie jest piłka nożna. I to w tej dyscyplinie swoje pierwsze kroki stawiał Bartłomiej Stryczek, by w latach 2011 – 2013 stać na straży w seniorskiej drużynie LKS Kaniów.
Miał wówczas 16 lat, więc był świetnie zapowiadającym się bramkarzem.
W 2012 roku jednakże postanowił spróbować swoich sił w boksie i rozpoczął w wieku 17 lat treningi w Czechowicach-Dziedzicach.
Poproszony o kilka słów o sobie, tak mówi: „Z pewnością mistrzem świata nie jestem, to raczej przygoda z boksem niż kariera. Pierwsze treningi boksu zacząłem późno, bo w 2012 roku w wieku 17 lat w Czechowicach-Dziedzicach, na zajęciach odbywających się na terenie szkoły podstawowej obok targowiska, które zresztą trwają do dziś. Po drodze trenowałem w kilku klubach, ale już od długiego czasu moim trenerem jest Robert Foltarz, człowiek o ogromnej wiedzy i doświadczeniu.
Czytaj więcej
24. 06. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2451
LKS MistrzLKS Mistrz 1We wtorek na stadionie LKS Pasjonat Dankowice odbył się Wojewódzki Finał najstarszego organizowanego po dziś dzień młodzieżowego ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej pod nazwą "Duża piłkarska kadra czeka". Jego organizatorem byli: Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Samorząd Województwa Śląskiego i LKS Pasjonat Dankowice.
Z gminy Bestwina wystąpił w nim LKS Bestwina. Klub reprezentowali zawodnicy urodzeni w latach 2009 i 2010.
Podopieczni trenerów Wilczka i Rogali zdominowali turniej, wygrywając wszystkie mecze, nie tracąc w nich ani jednej bramki!
Faza grupowa:
1. LKS Bestwina - Tajfun Harbutowice 5:0 (bramki: Michalak x3, Nicpoń, Dziugan)
2. LKS Bestwina - Orzeł Moszczenica 3:0 (Pietraszko, Michalak x2)
3. LKS Bestwina - Olza Pogwizdów 4:0 (Dziugan, Michalak x2, Pisowicz)
Finał: LKS Bestwina - Orzeł Kozy 2:0 (Droździk, Bomba)
Skład: Kajetan Kopeć (bramkarz i kapitan) - Patryk Kramarczyk, Gordey Golubev, Tomasz Pietraszko, Hubert Nicpoń, Miłosz Maga, Wiktor Droździk, Antoni Szpyra, Dawid Bomba, Marcin Michalak, Dawid Dziugan, Daniel Pisowicz, Kornel Bieniek, Tymoteusz Dąbrowski.
Trenerzy: Wojciech Wilczek i Wojciech Rogala
W dniach 12-14 lipca odbędą się finały ogólnopolskie, a LKS Bestwina reprezentował będzie województwo śląskie w finale centralnym w Słubicach.
W grupie drugiej rywalizowały: LKS Orzeł Kozy, LKS Pasjonat Dankowice, UKS Orlik Blachownia, KS Grom Miedźno.
24. 06. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3043
Wójt Gminy Bestwina
zwołuje Zebranie Wiejskie Mieszkańców
Sołectwa Bestwinka
w dniu 21 czerwca 2024 r.
o godzinie 18.00
w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bestwince.
Celem Zebrania jest wybór sołtysa i rady sołeckiej na kolejną kadencję.
24. 06. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2541
Staszek NyczStaszek Nycz 1Kowalik RyszardNa terenie Stadionu Śląskiego odbyła się gala, podczas której mieszkańcy naszej gminy zostali odznaczeni odznaką Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Ministerialne odznaczenia są podziękowaniami za wytrwałość w pomaganiu innym.
W ubiegłym tygodniu na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla najbardziej zasłużonych krwiodawców, którzy zostali odznaczeni przyznanymi przez Ministra Zdrowia odznakami Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. To niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenie, nadawane jest honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni, honorowi dawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej innych składników.
Wśród wyróżnionych znaleźli się mieszkańcy naszej gminy: Stanisław Nycz z Janowic i Ryszard Kowalik z Kaniowa.
O tym, jak dużą rolę odgrywa krew w życiu każdego z nas, nie trzeba nikomu tłumaczyć. To bezcenna substancja, której nie da się wyprodukować, ani kupić, dlatego rzadko kiedy jest jej pod dostatkiem.
Każdy z nas może pomóc innym, oddając krew. Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.
Najbliższa akcja krwiodawstwa w naszej gminie odbędzie się w niedzielę, 7 lipca przy kościele w Kaniowie od godziny 9.00 do 13.00.
24. 06. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3035
Czym wyróżnia się Święto Gminy Bestwina wśród dziesiątek festynowych propozycji na czerwiec? W porównaniu do miejscowości ościennych ma niewątpliwe charakter bardziej lokalny, a także w pewien sposób edukacyjny. Oglądając występujące zespoły folklorystyczne, gość usłyszy kilka ciekawych informacji o regionie, zapozna się ze strojami, z tańcami, ze specyfiką bestwińskiej – i nie tylko - kultury ludowej. Niewiele obszarów naszego kraju może się poszczycić takim bogactwem opisanych przez specjalistów wytworów tradycyjnej obrzędowości – ich prezentacja szerszemu gronu to w dużej mierze zasługa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”.
Zanim 15 czerwca rozpoczęła się główna część imprezy, boisko treningowe LKS Bestwina opanowali młodzi sportowcy z rodzinami - zawodniczki i zawodnicy razem z Master Sport i Rekreacja wzięli udział w kolejnym już Dniu Sportu. Organizatorzy na boisku treningowym przygotowali wiele konkurencji – gry zespołowe, przeciąganie liny, rzuty do kosza, tory przeszkód… za wykonane zadania uczestnicy otrzymywali pieczątki i oczywiście atrakcyjne nagrody.
Organizator Święta Gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie prowadzi liczne sekcje czy też grupy artystyczne, w których można rozwijać rozmaite talenty. Jedną z nich jest formacja taneczna prowadzona przez instruktorkę Patrycję Rąbę-Goryczko. Energetyczny występ być może stanie się zachętą dla tych, którzy odkryją w sobie przyszłych mistrzów parkietu. Nie mniejszy aplauz wywołały dzieciaki z klubiku „DobEdu”, wyjątkowej inicjatywy edukacyjnej dla najmłodszych założonej przez Elizę Szeligę-Kraus.
Czytaj więcej
24. 06. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2791
Dziś odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rady Gminy Bestwina.
Kilka istotnych informacji: końcem czerwca zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie remontu ulic Konopnickiej oraz Prusa w Bestwinie, na które otrzymaliśmy dofinansowanie. W lipcu natomiast zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie boiska ze sztuczną nawierzchnią w Kaniowie, boiska wraz z bieżnią poliuretanową przy szkole w Bestwince, boiska na terenach rekreacyjnych w Janowicach, placu zabaw obok przedszkola w Bestwinie, placu zabaw w Janowicach oraz rewitalizację parku w Kaniowie (tzw. Świńskiego Parku). Na te inwestycje również mamy dofinansowanie z programu Polski Ład. Przesunęliśmy w budżecie środki w wysokości 2mln zł na pierwszy etap wymiany wodociągów w Janowicach. Przygotowywane są projekty na kolejne etapy tej wymiany, aby móc zabiegać o środki zewnętrzne. Będziemy się starać wykonywać tę inwestycję w ramach zamówienia publicznego in-house, tzn. zamówienia z wolnej ręki. Oznacza to przedsięwzięcia realizowane własnymi siłami i we własnym zakresie oraz w ramach własnego przedsiębiorstwa czy spółki (Kombest).
Czytaj więcej