Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2976
AntosWaliczekWaliczek 2WirekWirek 3GrzegorzsztorcW piątek, 28 czerwca br., w Centrum Konferencyjnym Widok odbyła się uroczysta IV Gala Podokręgu Bielsko-Biała Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Podsumowano miniony sezon i wręczono wyróżnienia, dyplomy oraz puchary najlepszym drużynom, zawodnikom oraz działaczom.
Podsumowanie piłkarskiego bilansu za sezon 2023/24, począwszy od rozgrywek z udziałem najmłodszych adeptów piłki nożnej, aż po rywalizację seniorów, od małych klubów, aż po te rozpoznawalne w całej Polsce, wypadło niezwykle okazale. Organizatorem przedsięwzięcia był Marek Kubica, prezes Podokręgu Bielsko-Biała, który honorował triumfatorów poszczególnych rozgrywek oraz pozostałych wyróżnionych.
Za zajęcie I miejsca w rozgrywkach bielskiej B klasy i awans do klasy A wyróżnienie odebrał członek Zarządu KS Bestwinka, Wirginiusz Tomaszczyk.
Nie zabrakło też wyróżnień dla najlepszych strzelców lig seniorskich. Najwięcej goli do bramek rywali w rozgrywkach o mistrzostwo klas B wpakował Grzegorz Sztorc - KS Bestwinka, 43 bramki.
Na scenie można było zobaczyć jeszcze inne osoby z naszej gminy. Marian Antos (Przewodniczący Komisji ds. Rozgrywek BOZPN) i Wacław Waliczek (Przewodniczący Komisji ds. Dyscypliny BOZPN) - odebrali specjalne wyróżnienia.
Zdjęcia: BOZPN i https://beskidzka24.pl
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2836
Rekonstrukcja głowy św. Katarzyny Aleksandryjskiej na doszczętnie zniszczonym malowidle to efekt prac konserwatorów, którzy odtwarzają późnorenesansową polichromię z początku XVIII wieku w prezbiterium kościoła parafialnego w Bestwinie. Zakończył się kolejny etap tych działań. Zdaniem specjalistów, bestwińskie polichromie należą do najlepszych tego rodzaju dekoracji malarskich zachowanych na południu Polski.

Jak poinformował konserwator zabytków i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz, po żmudnych badaniach artystyczno-stylistycznych zrekonstruowano głowę św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz krajobraz w północnej blendzie okiennej.
„Malowidło to było doszczętnie zniszczone przez wybicie otworu okiennego nad zakrystię. Rekonstrukcja była konieczna dla estetycznego połączenia dekoracji malarskiej na północnej ścianie prezbiterium. Odsłonięta postać św. Katarzyny jest wyjątkowo dobrze namalowana pod względem artystycznym. Ciekawym elementem jest także monochromatyczne zdobienie parapetu okiennego z motywem uskrzydlonej główki anielskiej” – wyjaśnił.
Konserwatorzy również odnowili postacie św. Stanisława biskupa i św. Kazimierza królewicza, znajdujące się po obu stronach blendy. „Wizerunek św. Kazimierza jest jednym z pierwszych świadectw ikonograficznych po jego kanonizacji w 1602 roku. Jeśli przyjmiemy, że polichromia powstała około 1608 roku, stanowi ona dowód bardzo wczesnego kultu św. Kazimierza na Podbeskidziu” – zauważył historyk sztuki. Wcześniej zrekonstruowano także postać św. Grzegorza Wielkiego przy sklepieniu tej części ściany.

Czytaj więcej
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2772
W gminie Bestwina od trzech miesięcy wójtem jest Grzegorz Boboń, który przez kilkanaście lat był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury.
W dzisiejszej rozmowie w Radio Bielsko redaktorzy tej rozgłośni poruszyli w rozmowie z wójtem problem awarii sieci wodociągowych w gminie. Rozmawiali również o licznych inwestycjach w infrastrukturę sportową oraz o stanie dróg gminnych.
Całą rozmowę można posłuchać TUTAJ
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2486
KGW B 1KGW BKGW B 2KGW B 330 czerwca 2024 r. podczas Śląskiego Święta Karpia w Pawłowicach odbył się I etap Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. "Bitwa Regionów" dla powiatów pszczyńskiego, bielskiego i rybnickiego.
Komisja w składzie: Grzegorz Bien – przewodniczący, Maja Klejnot – zastępca przewodniczącego i Katarzyna Dziedzic wyłoniła trzy najlepsze potrawy z uwzględnieniem kryteriów określonych w Regulaminie Konkursu. Znakomicie wypadło Koło Gospodyń Wiejskich „Bestwinianki” zajmując I miejsce za potrawę „Pipki gęsie z puree chrzanowo – ziemniaczanym z dodatkiem buraków i żurawiny.”
II miejsce: KGW Porąbka – Tłusty bachor na oskubkach z kapustą;
III miejsce: KGW w Jejkowicach – Ozór wołowy z sosem chrzanowym.
Oprócz walorów smakowych ocenie podlegał również sposób podania i wrażenia estetyczne. Nasze Panie wykazały się tutaj ogromnym kunsztem smakowym, jak i kreatywnością. Brawa i gratulacje!
Zwycięskie KGW otrzymały nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Nagrody wręczali: Bogusław Wijatyk - Dyrektor Generalny MRiRW, Joanna Śmieja - wójt Gminy Pawłowice oraz Tomasz Pucek - zastępca dyrektora OT KOWR w Częstochowie.
Czytaj więcej
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2525
T K 2024T K 2024 1W weekend 29/30 czerwca na stawie Maroko na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach odbyła się II runda Pucharu Polski oraz Międzynarodowy Turniej Kajak Polo z udziałem 36 drużyn w czterech kategoriach wiekowych.
Dla wyłonienia zwycięzców konieczne było rozegranie 103 meczów.
Bardzo dobrze wypadły drużyny UKS Set Kaniów. Seniorzy z UKS Set A zajęli 2 miejsce, ulegając w finale Powiślu Warszawa 4:9. Drużyna Set B zajęła 7 miejsce.
W Dywizji II doszło do kaniowskiego finału. Spotkała się w nim drużyna juniorów z zespołem kobiet. Chłopacy nie byli dżentelmenami i pokonali swoje koleżanki 4:3. Jak widać po wyniku, dziewczyny tanio skóry nie sprzedały. Brawo!
W III Dywizji w meczu o 3 miejsce nasza drużyna Set E uległ swoim kolegom z Kwisy Leśna 1:7 i musiał zadowolić się 4 miejscem.
Kapitalnie spisali się nasi najmłodsi zawodnicy, zajmując 2 miejsce po finałowej porażce z MOSW Panda 8:3. Należy, jednakże podkreślić, że byli młodsi o 2 – 3 lata od swoich przeciwników, co tym bardziej czyni ich wynik ogromnym sukcesem.
Czytaj więcej
24. 07. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2650
24. 07. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2890
W piątek, 28 czerwca, w sali OSP Bestwina spośród 3884 uprawnionych do głosowania w sołectwie Bestwina zjawiło się tylko 33 mieszkańców, aby dokonać wyboru sołtysa i rady sołeckiej.
Ustępująca pani sołtys, Maria Maroszek i tym razem nie miała konkurencji i zebrani jednogłośnie powierzyli jej tę funkcję na kolejne 5 lat.
Do 7-osobowej rady sołeckiej zgłoszono 9 kandydatów. W wyniki tajnych wyborów członkami Rady Sołeckiej na kadencję 2024 -2029 wybrani zostali: Agata Markiel, Barbara Pacholska, Marceli Kraus, Bolesław Sabuda, Mateusz Kubik, Adam Lasek, Krzysztof Piątek.
Zgodnie z przepisami zebranie wyborcze zwołał wójt, Grzegorz Boboń. Przedstawił on w czasie przerwy koniecznej na policzenie głosów zakres planowanych prac na terenie Bestwiny w najbliższym czasie.
Z uwagi na to, że było to zebranie wyborcze, nie rozwijano szerzej problemów dotyczących sołectwa Bestwina.
24. 06. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2771
Czy 10 % uczestników spośród wszystkich członków Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” w Nocnych Zawodach Wędkarskich to dużo czy mało? Hmmm, można dywagować tak samo, jak nad frekwencją w zebraniach wiejskich, gdzie np. uczestniczą tylko 24 osoby (Bestwinka) albo 33, jak to miało miejsce w Bestwinie. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców tych sołectw, to taka frekwencja w zawodach wędkarskich może tylko cieszyć. To tak pół żartem pół serio… Zdjęcia TUTAJ
Prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”, Roman Sas, powitał w sobotni wieczór, 29 czerwca, wszystkich uczestników Nocnych Zawodów Wędkarskich, które tradycyjnie odbywały się na akwenie „Miasteczko”, ponieważ jego brzegi zapewniają najlepsze bezpieczeństwo w nocnych warunkach, przekazał najświeższe informacje z życia Stowarzyszenia, wspomniał o śmierci i pogrzebie jednego z założycieli Stowarzyszenia, Tadeusza Bodzka (po zakończeniu zawodów uczczono chwilą ciszy jego pamięć), zaprosił na poczęstunek w trakcie rywalizacji, który przygotowali, jak zwykle Janusz Niemiec, Artur Dorobisz i Tomasz Gibas (grochówka) i oddał głos szefowi komisji sędziowskiej, Tomaszowi Gibasowi oraz wiceprezesowi, Dominikowi Malinowskiemu, którzy przedstawili zasady zawodów, po czym przystąpiono do losowania stanowisk, nad którym czuwał sekretarz i skarbnik Stowarzyszenia, Jerzy Zużałek.
Czytaj więcej
24. 06. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2973
W upalną sobotę, 29 czerwca, miłośnicy starych zwyczajów i obyczajów spotkali się w Janowicach na piątych już Janowickich Sianokosach. Tym razem ich formuła nie miała konkursowego charakteru i można rzec – bardzo dobrze, ponieważ panujący skwar nie sprzyjał prawdziwej rywalizacji.
Jak zwykle roli konferansjera podjął się nieoceniony Sławomir Ślósarczyk, w tym roku towarzyszył mu Gabriel Gola. W imieniu głównego organizatora – Gminnego Ośrodka Kultury i jego dyrektora, Grzegorza Gawędy przywitali przybyłych do Janowic gości: wicestarościnę, Beatę Łukowicz, przewodniczącego Rady Gminy, Jerzego Stanclika wraz z radnymi, wójta, Grzegorza Bobonia, wicewójta, Mariusza Szlosarczyka, redaktora magazynu Mój Powiat, Jarosława Jasionkę, sołtysów i przewodniczące KGW oraz wszystkich uczestników. Impreza odbywała się pod patronatem starosty bielskiego i wójta gminy Bestwina. Zdjęcia TUTAJ
Do otwarcia imprezy poprosili wójta, Grzegorza Bobonia, a ten z kolei zaprosił na scenę zastępczynię starosty bielskiego, Beatę Łukowicz oraz współorganizatorów Sianokosów: przewodniczącą KGW, Krystynę Norymberczyk i sołtysa, Stanisława Nycza.
Wszyscy zgodnie życzyli uczestnikom wspaniałej zabawy, a Sławomir Ślósarczyk zaprosił reprezentantów sołectw do korowodu w rytm marsza wygrywanego przez zespół „Albatros”.
Przed sceną gospodarze imprezy zaprezentowali przygotowaną na tę okoliczność piosenkę:
Czytaj więcej
24. 06. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2656
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Bestwina ul. Janowicka nr 24, 26, Prusa do nr 30 i do nr 27, Konopnickiej od nr 50 do nr 28 i od nr 35 do nr 23,
Rozpoczęcie: 03.07.2024 09:00
Zakończenie: 03.07.2024 14:00
Do góry