Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

O Zebraniu Wiejskim w Bestwinie raz jeszcze

10. 03. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8136
 Na zebraniu wiejskim w Bestwinie, które odbyło się 21 marca w sali OSP największe emocje wzbudziły kwestie zanieczyszczenia wody oraz segregacji śmieci. Ponadto dyskutowano między innymi o oświetleniu ulic w sołectwie i zapomogach ze środków Pomocy Społecznej.
Sołtys Bestwiny Maria Maroszek przywitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: członek zarządu powiatu bielskiego Stanisław Pięta, Honorowy Obywatel Gminy Bestwina Franciszek Maga, wójt Gminy Stefan Wodniak, jego zastępca Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Grzegorz Boboń, radni powiatu: Józef Maziarz oraz Bogusław Stolarczyk, prezes OSP Jan Ozimina, naczelnik OSP Marceli Kraus, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bestwince Wiesława Ochman - Szeliga, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego „Kombest” Wacław Waliczek oraz radni gminy: Andrzej Wojtyła, Jan Wróbel, Jerzy Stanclik, Wiesław Szypuła oraz Benedykt Kohut. Funkcję przewodniczącego zebrania pełnił Jerzy Stasicki.

Po odczytaniu wniosków z poprzedniego zebrania, wójt Stefan Wodniak poinformował mieszkańców o wykonaniu budżetu z 2009 roku. Dodał, że mimo licznych wydatków kontynuowana jest wymiana sieci wodociągowej, przypomniał, że zadanie to wraz z przygotowaną dokumentacją przejął od swojego poprzednika. Oprócz tego poszerzono ulicę Chabrową, utwardzono ulicę Akacjową i wymieniono cztery wiaty autobusowe. Wójt zachęcił, aby wesprzeć jednym procentem swojego podatku Straż, która zamierza zakupić nowy samochód. Zwrócił też uwagę na Ośrodek Zdrowia w Bestwinie, który jest remontowany i do końca kwietnia prace powinny być tam ukończone. Ponadto oświetlono ulicę Podleską i Dolną. Stwierdził, że zawsze można zrobić więcej, ale jednak należy się cieszyć z tego, co zostało wykonane. Natomiast w budżecie na bieżący rok zaplanowano dokończenie remontu ulicy Witosa, budowę kompleksu sportowego w ramach programu „Orlik”, budowę chodnika wzdłuż ulicy Krakowskiej na „Magówkę”, dofinansowanie remontu budynku LKS Bestwina, wymianę wiat przystankowych, rozbudowę placu zabaw oraz wspomniany już remont Ośrodka Zdrowia.
Podczas dyskusji głos zabrał Andrzej Sieczkowski, którego zdaniem należy przyjrzeć się komu i na co przeznaczamy pieniądze z pomocy społecznej, ponieważ w Bestwinie są trzy osoby, dobrze wszystkim znane, które jego zdaniem nie powinny otrzymywać tych pieniędzy. Odpowiedzi udzielił Wójt Stefan Wodniak, który powiedział, że Ci państwo już chyba nie podlegają pod pomoc społeczną. Andrzej Sieczkowski zwrócił też uwagę, że jakiś czas temu w Magazynie Gminnym (nr 1/2010, s.9) potępialiśmy zachowanie osób, które podrzucają śmieci do publicznych koszy, a jego zdaniem to lepsze, niż na przykład wyrzucanie śmieci do lasu. Jacek Kosmaty  również odniósł się do treści, która znalazła się w Magazynie (nr 1/2010 na s.4). Mianowicie na pytanie: kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie skrzyżowania przy piekarni w Bestwinie , wice wójt Artur Beniowski odpowiedział, że Zarząd Powiatowy Dróg w Bielsku- Białej. Natomiast zdaniem Jacka Kosmatego, władze nie powinny ograniczać się tylko do udzielenia takiej informacji, ale chciałby, aby zainteresowały się, czy odpowiednie służby wywiązują się ze swoich obowiązków. Pan Kosmaty przypomniał też treść ulotki wyborczej Komitetu „Wspólnota i Postęp” sprzed czterech lat. Znalazła się tam między innymi myśl, że gospodarza poznaje się po wyglądzie jego podwórka. Jednocześnie pokazał mieszkańcom zdjęcia centrum Bestwiny, a także miejsc, gdzie estetyka pozostawia wiele do życzenia. Jacek Kosmaty przyniósł też na zebranie butelkę zanieczyszczonej wody, która płynie z jego kranu. Zdaniem mieszkańca sprawa czystości wody powinna być priorytetowa i o to też prosi władze.
Jeden z mieszkańców zaprotestował wobec długiego wywodu pana Jacka Kosmatego, więc Jacek Kosmaty zadał jeszcze pytanie dotyczące rzekomego finansowania przez Urząd Gminy spotkania opłatkowego dla diecezjalnej Akcji katolickiej, które miało miejsce w Bestwinie.
Wójt Stefan Wodniak odpowiedział, że w miarę możliwości, sprawa poprawy jakości wody będzie regulowana. Wypomniał z kolei Jackowi Kosmatemu, że mówi tylko o negatywnych rzeczach, a nie powie, że sam skorzystał z programu niskiej emisji i wymienił sobie piec CO uzyskując dofinansowanie z gminy w wysokości 6300 zł. Zwrócił mu także uwagę, aby ważył słowa. Odnosiło się to do pytania o finansowanie spotkania opłatkowego. Takie spotkania odbywają się w każdej gminie, finansowane są przez Akcję Katolicką, tym niemniej Urząd Gminy przekazał na ten cel około 4,5 tysiąca ponieważ uczestniczyli w nim, m.in. prezydent Bielska – Białej Jacek Krywult oraz samorządowcy naszej gminy i nie tylko.
Jacek Kosmaty ad vocem odparł, że to hipokryzja i draństwo, ze zamiast udzielić odpowiedzi komentuje się jego pytanie, a także wypomina skorzystanie przez niego z dofinansowania wymiany pieca, bo przecież nie zrobił nic innego niż wielu innych mieszkańców, po prostu skorzystał z oferty.
Prezes „Kombestu” Wacław Waliczek zabrał również głos sprawie jakości wody informując, że Sanepid regularnie kontroluje wodę. Jeśli pojawiają się zanieczyszczenia to jest to spowodowane zaburzeniem mętności wody i podwyższoną ilością żelaza, ale woda ta jest ciągle zdatna do picia.
Stanisław Łyp zwrócił uwagę na to, że firmy wywożące śmieci raz je odbierają, a innym razem nie i zasugerował, że władze powinny przyjrzeć się tej sprawie. Odpowiedzi udzielił mu wice wójt Artur Beniowski, informując, że umowa na wywóz śmieci jest umową cywilną, więc te kwestie należy rozstrzygać między mieszkańcem a konkretną firmą.
Komisja Uchwał i Wniosków w składzie Wiesława Ochman- Szeliga, Franciszek Owczarz i Jerzy Stanclik zanotowała następujące wnioski, które przegłosowano:
Rozważyć celowość przyznawanych zapomóg ze środków opieki społecznej.
Dokonać utwardzenia brzegów ulicy Podleskiej w celu zapobieżenia obłamywania się asfaltu.
Dokonać przeglądu stanu ulicy Szkolnej w celu poprawy jej nawierzchni.
Ująć w planach perspektywicznych możliwość budowy i zaplanowania ścieżek rowerowych na terenie sołectw Bestwina i Janowice.
Rozważyć w przyszłości wymianę lamp tradycyjnych na lampy typu LED,
W dalszym ciągu kontrolować stan podpisanych umów na wywóz śmieci przez mieszkańców, a także płatności za tę usługę.
Kontynuować modernizację sieci wodociągowej w celu poprawy jakości dostarczanej wody do gospodarstw domowych.
Zebranie wiejskie podjęło również uchwałę, której treść brzmi: „Zebranie wiejskie uchwala deklarację wkładu własnego mieszkańców sołectwa w formie pracy zgodnie z uproszczonym kosztorysem przy realizacji zadania pod nazwą Modernizacja i doposażenie placu zabaw przy terenach rekreacyjnych w Bestwinie uzasadniając jednocześnie potrzebę realizacji w/w projektu w społeczności lokalnej”.
Do góry