Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

III Bestwińskie Spotkania Socjologiczne

09. 11. 15
Wpis dodał: Administrator
Odsłony: 6577

Image13 listopada 2009 r. do Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie przybyło wielu znakomitych gości, którzy uczestniczyli w trzeciej edycji  Bestwińskich Spotkań Socjologicznych. Były to głównie osoby od których zależy rozwój nasze małej ojczyzny, a więc władze naszej gminy, radni, pracownicy Urzędu Gminy, przedstawiciele  stowarzyszeń i kół działających na terenie gminy Bestwina.  Temat tegorocznych spotkań był tematem bliskim każdemu z nas, była nim bowiem Współczesna rodzina.  Zaproszenie na III Bestwińskie Spotkania Socjologiczne przyjęli dr Katarzyna Piątek, dr Piotr Sitek – adiunkci Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku Białej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mgr Bolesław Pogwizd oraz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społeczne w Bestwinie mgr Beata Szypka.
ImageSpotkanie rozpoczął Andrzej Wojtyła, który wcielił się w rolę moderatora konferencji, przywitał przybyłych gości oraz przybliżył problematykę spotkania. Podkreślił, iż  rodzina jako podstawowa grupa społeczna odgrywa doniosłą rolę w życiu każdego człowieka. Pełni ona nie tylko funkcję ekonomiczną, czy socjalizacyjną, ale w głównej mierze odpowiada za rozwój osobowości jednostek, zaspokaja ich potrzeby emocjonalne, takie jak potrzeba miłości czy bezpieczeństwa. Rodzina od wieków stanowiła także jedną z najbardziej cenionych wartości jednostkowych i społecznych. Problematyka rodziny to jedno z tych zagadnień, które stało się przedmiotem zainteresowania wielu nauk, w tym także socjologii. Ogromne zainteresowanie rodziną oraz jej problemami uwarunkowane jest jej doniosłością w stosunku do innych grup społecznych. Rodzina stanowi bowiem grupę, która istnieje we wszystkich historycznie znanych społecznościach i kulturach pełniąc istotne funkcje z punktu widzenia szerszej zbiorowości. Jest zatem nierozerwalnie związana z istnieniem ludzkiego społeczeństwa i kultury.
Ogromna i niepodważalna rola rodziny jako podstawowej grupy społecznej jak również instytucji odpowiedzialnej między innymi za procesy socjalizacji czy wychowania, sprawiają, iż stała się ona tematem zainteresowanie wielu socjologów. Nieustanne zmiany, jakie możemy zaobserwować w otaczającej nas rzeczywistości, sprawiają, iż przeobrażeniom ulega całe społeczeństwo a wraz z nim także rodzina. Obecnie skupia się uwagę na przemianach funkcji i struktury rodziny, rosnącej pozycji dziecka w rodzinie, jak również indywidualizacji rodziny i autonomizacji jednostki w rodzinie.
Jaka wygląda zatem współczesna rodzina, jakie pełni funkcje, jakie zajmuje miejsce w hierarchii wartości, jak mass media kształtują współczesną rodzinę a także na jaką pomoc ze strony samorządu mogą liczyć rodziny.
Odpowiedzi na te i inne pytania udzielili uczestnikom konferencji zaproszeni goście, eksperci tematyki rodziny i pomocy tejże grupie społecznej. (...czytaj w rozwinięciu artykułu)

ImageNa wstępie wójt gminy Bestwina Stefan Wodniak przywitaj przybyłych gości, wyrażając również  zadowolenie, iż w naszej gminie odbywają się tego typu spotkania.
Po części oficjalnej nadszedł czas na prelekcję zaproszonych gości. Jako pierwsza głos zabrała dr Katarzyna Piątek, socjolog, doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Krakowie, obecnie adiunkt w Katedrze Socjologii Akademii techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej. Zainteresowania naukowe: mikrosocjologia, socjologia małżeństwa i rodziny, społeczno-kulturowa problematyka płci, komunikacja społeczna oraz praca socjalna. Realizatorka i współrealizatorka licznych projektów badawczych oraz programów z zakresu pracy socjalnej. Uzyskała międzynarodowy grant badawczy z Fundacji Sorosa. Redaktorka i autorka prac naukowych z zakresu socjologii rodziny, socjologii płci oraz publikacji i analiz poświeconych problematyce społeczności lokalnych oraz zmian społecznych we współczesnej Polsce. Wiceprezes Stowarzyszenia Socjologicznego w Bielsku-Białej oraz członek zarządu Towarzystwa Naukowego Żywieckiego.
ImagePani doktor  w swym wystąpieniu pt. „Współczesna rodzina polska” zapoznała gości z definicją współczesnej rodziny. Zwróciła uwagę na koncepcję schyłku rodziny, której wyznacznikami są: autonomizacja członków rodziny, redukcja pełnionych przez nią funkcji, dominacja instytucji pozarodzinnych, zmniejszenie liczebności i trwałości rodziny czy obnażenie znaczenia rodziny w systemie wartości na rzecz indywidualizmu i egalitaryzmu.  Pani Katarzyna zwróciła także uwagę na najważniejsze wskaźniki przemiany rodziny, takie jak:  spadek liczby urodzeń, spadek liczby małżeństw wymuszonych ciążą, opóźnienie zawarcia związku małżeńskiego, opóźnienie urodzenia dziecka w małżeństwie, rozpowszechnienie się alternatywnych form życia małżeńsko-rodzinnego, wzrost liczy urodzeń pozamałżeńskich czy  zwiększenie się zakresu dobrowolnej bezdzietności. Mogliśmy zapoznać się także z najnowszymi wynikami badań opinii publicznej na temat rodziny, dzięki którym możliwe było spojrzenie na oblicze współczesnej rodziny polskiej.
ImageTrzecie Bestwińskie Spotkania Socjologiczne zaszczycił swoją obecnością także dr Piotr Sitek,  doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu  Śląskiego w Katowicach,  adiunkt w Katedrze Socjologii Akademii techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej, nauczyciel dyplomowany, lektor radiowy, duchowny Kościoła ewangelicko –augsburskiego, specjalizuje się w socjologii komunikowania masowego oraz socjologii religii. Prowadzi zajęcia z socjologii kultury, filozofii i etyki społecznej.  Autor wielu monografii, współautor prac zbiorowych m.in. Kształtowanie tożsamości religijnej i kulturowej na Śląsku Cieszyńskim, Między tradycją a nowoczesnością, Męskość nie męska.  Jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego . W roku 2008 odznaczony nagrodą Rektora Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej za wyróżniającą się działalność naukową i wydawniczą.
Pan doktor przedstawił referat Kształtowanie moralności w kulturze mass mediów, w którym w bardzo interesujący sposób ukazał rolę mediów, jako krzewiciela wartości. Zwrócił uwagę, iż współczesny wzrost roli mediów na proces wdrażania wartości na równi ze zmieniająca się rolą kobiet, może zagrażać wartościom typowym dla tzw. sfery osobistej. Media, szczególnie te elektroniczne naruszają przestrzeń domowią i burzą różnice między sferą publiczną i prywatną.  Telewizja wnosi do prywatnego życia konsumpcyjny system wartości zdominowany przez obrazy kultury masowej i analogiczne do tych które funkcjonują w ekonomicznie konkurencyjnym  świecie.
ImageNastępnie głos zabrał mgr Bolesław Pogwizd.  Przedstawił on cele i sposoby działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Zwrócił uwagę, iż do głównych zadań  pomocy społecznej Centrum z zakresu zadań własnych Powiatu należy m.in.:  opracowanie i realizacja powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych,  prowadzenie specjalistycznego poradnictwa,  organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców,  prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym oraz umieszczanie w nich skierowanych osób,  prowadzenie ośrodków interwencji kryzysowej.  PCPR prowadzi także działalność z zakresu rehabilitacji społecznej, która obejmuje m.in. : opracowywanie i realizację, zgodnych z powiatową strategią dotyczącą rozwiązywania problemów społecznych, powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
podejmowanie działań zmierzających do ograniczania skutków niepełnosprawności, współpraca z organizacjami pozarządowymi i fundacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej tych osób, dofinansowanie  turnusów rehabilitacyjnych,
zakupu  sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacji barier architektonicznych, rehabilitacji dzieci i młodzieży.

ImageRozważając problematykę rodziny warto także zastanowić się na jaką pomoc ze strony samorządu lokalnego mogą liczyć rodziny. Pani kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bestwinie  Beata Szypka przestawiła jak wygląda pomoc rodzinom w lokalnym świecie. Pani Beata zwróciła uwagę, iż największym zagrożeniem dla współczesnej rodziny jest ubóstwo. Działalność GOPS w dużej mierze skupia się właśnie na działaniach mających na celu minimalizowanie skutków  ubóstwa i wykluczenia społecznego. Ogromną rolę odgrywają działania mające na celu aktywizację zawodową i społeczną osób bezrobotnych i pozostających bez zatrudnienia. Ośrodek bierze udział w projektach  systemowych finansowanych przez Unię Europejską, dzięki którym możliwe jest udzielanie podopiecznym wsparcia w zakresie zawodowym, edukacyjny i społecznym,  a także doposażenie stanowisk pracy oraz zatrudnienie nowej kadry.
ImagePo wysłuchaniu referatów przyszedł czas na dyskusję nad przedstawioną problematyką. Bardzo cieszy fakt, iż nie brakowało chętnych do podzielenia się refleksjami.
Po wyczerpaniu tematów, przedstawiciele władz naszej gminy, Jerzy Zużałek oraz Stefan Wodniak wręczyli wszystkim prelegentom pamiątkowe podziękowania.
Były to już trzecie tego typu spotkania w naszej gminie,  warto podkreślić, iż uczestniczyli w nich naprawdę wyjątkowi goście, którzy znaleźli czas by spotkać się z nami i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.  Kolejne Bestwińskie Spotkania Socjologiczne już za rok, z pewnością nie zabraknie tematów o których warto rozmawiać. Miejmy nadzieję, że z każdym rokiem tego typu przedsięwzięcie spotkania się z większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszej gminy.

Do góry