Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z Zebrania Wiejskiego w Janowicach

09. 11. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6879
 Na listę uczestników w Zebraniu Wiejskim w Janowicach wpisało się 50 mieszkańców i 10 zaproszonych gości. Otwierając zebranie sołtys Jan Stanclik przywitał wójta Stefana Wodniaka, jego zastępcę Artura Beniowskiego, młodszego inspektora Bogdana Ogrockiego, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Zużałka, dyrektorkę Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Urszulę Kal, radnych powiatowych Józefa Maziarza i Bogusława Stolarczyka, janowickich radnych Andrzeja Wojtyłę, Jerzego Borutkę,  Stanisława Nycza, przewodniczącą KGW Krystynę Handzlik, naczelnika OSP Zdzisława Kubika, prezesa OSP Jerzego Kudłę, przewodniczącego Koła Emerytów i Rencistów Jerzego Zdrojewskiego, dyrektora CKSiR Grzegorza Bobonia i prezesa Kombestu Wacława Waliczka.
Mieszkańcy jednogłośnie przyjęli porządek zebrania, w taki sam sposób wybrali sekretarzem Andrzeja Wojtyłę i Komisję Uchwał i Wniosków w składzie: Krystyna Handzlik, Andrzej Nycz, Stanisław Niemczyk.
Sołtys Jan Stanclik przedstawił zrealizowane zadania z planów 2009 roku:
cd w rozwinięciu:

- asfaltowanie i oznakowanie poziome ulicy Janowickiej( 500 tys. z budżetu gminy), nakładka asfaltowa na ul. Borowej(200 mb – 40 tys. zł), dofinansowanie zakupu samochodu dla straży pożarnej(50 tys.), ławki i zjeżdżalnia na terenach rekreacyjnych, organizacja V Pikniku Janowickiego, odwodnienie ul. Pszczelarskiej, Miodowej, Szkolnej – razem 4 rowy, wykonanie projektu na chodnik od posesji państwa Grzybowskich do państwa Ciszczoń, przejęcie ulicy Podlesie.
W swoim wystąpieniu wójt Stefan Wodniak obszernie przedstawił to wszystko co dzieje się w gminie, jak realizowany jest budżet, a zwłaszcza jego dochody, bo one z kolei rzutują na możliwości realizowania zapisanych w nim zadań. W związku z kryzysem wpływy do budżetu z PIT-ów i CIT-ów były dużo mniejsze niż zakładano, co spowodowało opóźnienie wielu inwestycji, ale albo są albo będą one realizowane. Jednym z najważniejszych celów, jakie przyjął wójt na początku swojej kadencji była regulacja gospodarki wodno – ściekowej. Oddana do użytku została oczyszczalnia ścieków, rozbudowywana jest sieć kanalizacyjna, kontynuowana jest wymiana azbestowych rur wodociągowych, konserwowane rowy melioracyjne.
Podkreślił, że budżet roku 2010 nie będzie budżetem wyborczym, nastawionym na przypodobanie się wyborcom, ale zostaną w nim zawarte zadania najważniejsze dla rozwoju gminy i rozwiązania najbardziej drażliwych dla mieszkańców spraw. Określił przyszłoroczny budżet mianem „historyczny”, ponieważ zakłada się , że dochody wyniosą 22,5 mln, a wydatki aż 43 mln złotych. Wyjaśnił także, że często bywa tak, że mimo iż mieszkańcy domagają się realizacji jakiegoś zadania natychmiast, to warto poczekać i zdobyć na ten cel środki z zewnątrz, a nie wydawać na ten cel tylko i wyłącznie środki budżetowe. Z zewnątrz pozyskano do tej pory 30 mln zł i gdyby nie te środki to przecież nie udałoby się tyle zrobić bazując tylko na swoim budżecie.
W 2010 roku planuje się przeznaczyć na ulicę Famułkową 150 tys. zł, na salę OSP i remont sanitariatów w budynku byłego przedszkola 40 tys., budynek ten następnie zostanie przekazany do dyspozycji Radzie Sołeckiej, na chodnik przy Janowickiej przewiduje się przeznaczyć 500 tys., kontynuowane będzie czyszczenie rowów i przepustów.
Młodszy inspektor Bogdan Ogrocki podzielił się informacjami dotyczącymi funkcjonowania policji. W całym kraju policyjne etaty zostały zmniejszone o 3 tysiące, kolejne 3 tysiące zostały stracone wraz ze zniesieniem możliwości odrabiania służby wojskowej w policji. W Bielsku utracono 14 etatów. Bogdan Ogrocki podziękował Urzędowi Gminy za przekazanie 12 tysięcy złotych na zakup, wraz z innymi miejscowościami powiatu bielskiego, nowego samochodu dla czechowickiej policji. W 2009 roku udało się pozyskać 4 nowe samochody.
Na zarzuty mieszkańców Janowic, że policja rzadko jest widywana w naszej gminie Bogdan Ogrocki odpowiedział, że jest ranking miejscowości pod względem bezpieczeństwa i w tym rankingu gmina Bestwina zajmuje ostatnie miejsce(co jest jak najbardziej pozytywnym wynikiem), a skutkuje to tym, że patrole posyłane są w miejsca najbardziej zagrożone.
Prezes OSP Janowice Jerzy Kudła podziękował wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do zakupu nowego samochodu dla straży pożarnej. Na pierwszym miejscu wymienił społeczność Janowic, kolejno Urząd Gminy i pracowników Urzędu Gminy oraz druhów strażaków. Korzystając z okazji zaprosił już teraz na poświęcenie samochodu, które będzie miało miejsce 2 maja 2010 roku.
Sołtys Jan Stanclik wrócił pamięcią do czerwcowej nawałnicy. Wyrządziła ona wielkie szkody także w Janowicach. Zwrócił uwagę, że na pewno szkody byłyby mniejsze, gdyby rowy wpadające do Potoku Pasieckiego były na bieżąco konserwowane, ale okazało się, że nie są one w rejestrze Spółki Wodno - Melioracyjnej  i dlatego nikt nie dba o nie. Zgłosił projekt uchwały, w którym zobowiązuje się delegatów z Janowic na Walne Zebranie Spółki do głosowania za przyjęciem do rejestru przez Spółkę rowów R13, R14, R15 – wraz z wykonaniem niezbędnych przepustów (dotyczy to głównie przepustu pod Pszczelarską). Jedna z mieszkanek zgłosiła, że już wielokrotnie monitowała o pomoc w sprawie regulacji Łękawki. Ciek ten coraz bardziej podmywa jej działkę i istnieje zagrożenie, że niedługo może podmyć jej dom. Zastępca wójta Artur Beniowski zobowiązał się do dokonania wizji lokalnej wraz z przedstawicielami WZIR-u, aby rozwiązać ten problem. Poinformował, że 15 października WZIR ogłosił przetarg na czyszczenie Potoku Pasieckiego.
Na pytanie, jak zostanie rozwiązane odwodnienie ulicy Famułkowej Artur Beniowski odpowiedział, że projekt przewiduje rów wzdłuż jednej strony całej ulicy, a z drugiej w niektórych miejscach. Udzielił także informacji na temat zlecania Spółce Wodno – Melioracyjnej robót przez gminę na przestrzeni ostatnich lat. Były to roboty o wartości rzędu od 60 do 100 tysięcy rocznie.
Ryszard Olek poruszył sprawę zlikwidowania znaków ograniczających tonaż na wyremontowanej ulicy Janowickiej. Jego zdaniem to ogromny błąd, ponieważ podbudowa tej ulicy nie jest przystosowana do transportu ciężkiego, a taki teraz tam się pojawił i zachodzi obawa, że nawierzchnia tej drogi bardzo szybko ulegnie zniszczeniu. Dodatkowym zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego na ulicy Janowickiej jest nagminne nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości, dotyczy to zwłaszcza wspomnianych samochodów ciężarowych (z firmy RADKO) oraz motocyklistów. Zgłosił również wniosek o częstsze organizowanie odbioru wielkogabarytowych odpadów, o zwrócenie uwagi i uczulenie mieszkańców na przyjezdnych i przejeżdżających przez Janowice, którzy podrzucają śmieci i ostatni wniosek o egzekwowanie przez urząd gminy od firm wykonujących roboty na naszym terenie odpowiedniej jakości tych robót.
Piotr Kozłowski zgłosił, że zostały zlikwidowane przy ulicy Janowickiej dwa przystanki autobusowe i żądał przywrócenia ich(przystanki zlokalizowane były poza granicami administracyjnymi gminy). Artur Beniowski odpowiedział, że urząd gminy wystąpi do ZDP o wyjaśnienie sprawy.
Zgłoszono jeszcze wnioski: o oświetlenie ulicy Górskiej, o wybudowanie boiska (wójt czeka na propozycje i podtrzymuje deklarację sfinansowania projektu), dokończenie asfaltowania ulicy Podlesie, wykonanie na ul. Targanickiej zatoczek, asfaltowanie ul. Łanowej, remont ul. Borowej, odwodnienie ul. Prusa, obcięcie gałęzi i wycięcie krzewów wzdłuż ulicy Górskiej, dokończenie asfaltowania ul. Pisarzowickiej. Wszystkie wnioski zostały spisane przez Komisję Uchwał i Wniosków, poddane pod głosowanie i jednogłośnie przyjęte.
Do góry