Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jest to także pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne. W każdym regionie Polski palmy wyglądają jednak nieco inaczej.
Jak wygląda zatem tradycyjna palma wykonywana przez naszych dziadków i pradziadków? Na to pytanie starało się udzielić odpowiedzi Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie, które przy współpracy Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej zaprosiło dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bestwinie na lekcję „O palmie wielkanocnej”
Na początku spotkania dzieci poznały zarys historyczny i zwyczaje wielkanocne, które przedstawił kustosz muzeum Andrzej Wojtyła. Następnie każdy z uczestników miał okazję wykonać betwińską palmę wielkanocną, która składała się ze śliby, graniatego drzewa, lyski, kokocza, kaliny a także z oliwnego drzewa, jałowca, bazi, trzciny, jemioły i sosny. W tworzeniu palm pomagali w tym roku: Dorota i Andrzej Surowiak, Maksymilian Kozik oraz Sławomir Ślósarczyk. Było to niezapomniane spotkanie, którego efekt dzieci mogły zaprezentować podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. /Źródło: www.muzeum.bestwina.pl