Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z Zebrania wiejskiego w Bestwinie

16. 10. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6000

DSCF8571DSCF8572Tym razem Zebranie wiejskie w Bestwinie odbyło się w salkach katechetycznych. Miejsca starczyło dla wszystkich, ponieważ wzięły w nim udział tylko 32 osoby.
Sołtys, Maria Maroszek, powitała wszystkich przybyłych na Zebranie mieszkańców sołectwa oraz gości: wójta, Artura Beniowskiego, zastępcę wójta, Marcina Kanika, przewodniczącego Rady Gminy, Jerzego Stanclika, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Agatę Rak, prezesa OSP Bestwina, Jana Wróbla, prezesa Kombestu, Wacława Waliczka, dyrektora CKSiR, Grzegorza Bobonia, prezesa Zespołu Regionalnego, Ireneusza Stanclika, radnych sołectwa Bestwina: Barbarę Pacholską, Marcina Pasierbka, radnych powiatowych: Jana Stanclika, Grzegorza Gawędę, Bogusława Stolarczyka, radnych Rady sołeckiej i prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi, Jerzego Zużałka.
Po otwarciu zebrania, pani sołtys przedstawiła projekt porządku zebrania, który został jednogłośnie zaakceptowany, a przedstawiał się następująco:


1.Przywitanie zebranych i otwarcie zebrania,
2.Przyjęcie porządku zebrania
3.Wybór sekretarza,
4.Wybór komisji uchwał i wniosków
5.Sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej
6.Odczytanie wniosków z poprzedniego zebrania,
7.Informacja wójta dotycząca funkcjonowania gminy i założeń budżetowych na rok 2017 z uwzględnieniem sołectwa Bestwina,
8.Przedstawienie kandydata na radnego do Rady Gminy w sołectwie Bestwina,
9.Dyskusja i wolne wnioski,
10.Przyjecie wniosków,
11.Zakończenie zebrania.
Na sekretarza zebrania zaproponowano panią Barbarę Pacholską i kandydatura to została jednogłośnie zaakceptowana. Również jednogłośnie zatwierdzono Komisję uchwał i wniosków w składzie: Franciszek Owczarz, Jan Wróbel, Jolanta Kuder.
Po tych procedurach pani sołtys przystąpiła do złożenia sprawozdanie ze swojej działalności oraz pracy Rady Sołeckiej.
W 2015 roku odbyły się dwa zebrania wiejskie, Rada Sołecka odbyła pięć posiedzeń, uczestniczyli w nich wójt Artur Beniowski, zastępca wójta, Marcin Kanik, przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, radni, jak również mieszkańcy sołectwa. Wspólnie dyskutowano na nich nad rozwiązaniem najważniejszych problemów dotyczących mieszkańców sołectwa. Pani sołtys czynnie uczestniczyła w życiu społeczności i pomagała mieszkańcom w załatwianiu ich indywidualnych spraw. Współpracowała z Izbą Rolniczą, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bielsku - Białej i Częstochowie, Agencją Rynku Rolnego w Katowicach, Państwową Inspekcją Weterynaryjną w Bielsku - Białej, Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie oraz Lokalną Grupą Rybacką "Bielska Kraina". Uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez ww. instytucje, dzięki czemu mogła pomagać w wypełnianiu wniosków o dopłaty obszarowe, dopłaty do materiału siewnego, o dofinansowanie w ramach środka 2.2 - Działania wodno - środowiskowe. Czynnie uczestniczyła w imprezach i spotkaniach organizowanych przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz inne instytucje działające na terenie sołectwa i gminy. Uczestniczyła w wizjach w terenie organizowanych przez Urząd Gminy i starostwo, sprawdzała stan dróg wraz z ich oznakowaniem, reprezentowało sołectwo na zjazdach sołtysów, spotkaniach w Urzędzie Marszałkowskim oraz innych instytucjach państwowych i oświatowych.
Wnioski z poprzedniego zebrania odczytał wójt, Artur Beniowski.:
- podczas budowy chodników uwzględnić budowę drogi dla rowerów,
- połączyć ul. Akacjową i Groszkową chodnikiem,
- wykonać remont kapitalny ul. Lipowej i dokonać jej rozgraniczenia,
- wykonać czyszczenie rowów przy ul. Bialskiej,
- wykonać oświetlenie ul. Podzamcze, Studziennik, Ofiar Wojny,
- wystąpić o zmianę ustawienia znaków ograniczenia prędkości na ul.: Bialskiej, Krakowskie, Witosa,
- uporządkowanie gminy w kwestii wywieszenia reklam w miejscach do tego nieprzystosowanych,
- zaplanować modernizację przepustów w okolicy państwa Tanistrów na ul. Podleskiej,
- postawić znak informacyjny o instytucjach działających w gminie przy wjeździe do gminy,
- sprawdzać na bieżąco inwestycję przy ul. Lipowej,
- wyciąć drzewa przy ul. Buczyna.
Najważniejsza inwestycja drogowa, jaka jest realizowana w tym roku na drogach gminnych to, zdaniem wójta, przebudowa ul. Podzamcze. Wójt przypomniał, że ulica Podzamcze jest remontowana ze środków, tzw. powodziowych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przez wojewodę. 80% dofinansowuje ministerstwo, pozostałe 20% - to wkład własny gminy. Droga została wybrana jako jedyna z powiatu bielskiego, dzięki umiejętnemu i skutecznemu lobbowaniu.
Starostwo powiatowe realizuje ze środków powodziowych remont mostków na ul. Kościelnej. Wójt złożył podziękowania w kierunku przewodniczącego Komisji Gospodarki Rady Powiatu, Bogusława Stolarczyka i radnych powiatowych za doprowadzenie do ich remontów. Od ul. Krakowskiej do kościoła będzie przebudowywany chodnik i w tym roku jeszcze, o ile pogoda pozwoli, zostanie położona nowa nakładka asfaltowa na tej części ul. Kościelnej. Wykonane zostały pobocza na ul. Kwiatowej, remonty dróg gruntowych - Bestwińskiej, Jaworowej, Witosa bocznej, wykonanie skrajni ul. Brzozowej i Wydrzyniec, oświetlone zostały ul. Podzamcze i Studziennik oraz punkty świetlne na ul. Godynia, Brzozowej i Lipowej. Tauron Energetyka sukcesywnie wymienia lampy przy ul.Krakowskiej na oświetlenie LED (oprócz ronda). Na bieżąco wymieniane były tabliczki z nazwami ulic oraz znaki drogowe. Wykonano rowy przy ul. Leszczynowej, Polnej, Podleskiej, Gospodarskiej i Krakowskiej, natomiast powiat wyczyścił część odcinka przy ul. Bialskiej. Zostało naprawione odwodnienie przy ul. Konopnickiej i Leśnej. Przygotowywana jest dokumentacja na termomodernizację budynku przedszkola i biblioteki. W przyszłym roku ze środków programu operacyjnego tzw. subregionu południowego będzie to zadanie realizowane. Przygotowane jest również założenie instalacji gazowej w Muzeum Regionalnym, zostanie złożony wniosek do LGD "Ziemia Bielska" o środki na ten cel. Wójt liczy na 70 – 80 % wartości zadania. Wykonano ogrodzenie przedszkola przy Urzędzie Gminy od strony ul. Krakowskiej, odwodniono ul. Zacisze,  zainstalowano agregat prądotwórczy w Ośrodku Zdrowia, a w centrum monitoring. Jest podpisana umowa na przebudowę przepustu przy ul. Podleskiej na wysokości państwa Tanistrów. W tym roku jeszcze zostanie ogłoszony przetarg na kanalizację południowej części Bestwiny oraz Janowic - z firmą "Aqua". Ścieki z tego rejonu będą grawitacyjnie spływać do oczyszczalni w Komorowicach.
Wspólnie z powiatem umocniono przepust wraz z rowem  przy ul. Witosa, powiat wykonał pobocza ul. Szkolnej przez las oraz rów przy ul. Bialskiej.
Gmina jest na etapie finalnym zmiany Studium zagospodarowania przestrzennego gminy Bestwina.
Do 11. 10. br można jeszcze zgłaszać uwagi co do tego Studium.
Następną część swojego wystąpienia wójt poświęcił ul. Janowickiej. Jej znaczny odcinek leży na terenie sołectwa Bestwina, na jej przebudowę wraz z budową chodnika od ul. Pszczelarskiej w kierunku piekarni również złożono wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na czas realizacji ten odcinek drogi został przejęty od powiatu. Złożono w sumie 65 wniosków, nasz wniosek został wzięty pod uwagę. Starostwo musiało zadeklarować, że po zakończeniu tej inwestycji rozpocznie kolejną i będzie nią budowa ronda na skrzyżowaniu Janowickiej z Krakowską.
Powiat projektuje już również przebudowę mostu przy "Ryszkówce" na ul. Krakowskiej.
Oprócz ww. zadań Urząd Gminy planuje remont i powiększenie placu zabaw na terenach rekreacyjnych koło CKSiR (w ramach wniosków do LGR), montaż punktów świetlnych, asfaltowanie ul. Prusa, wykonanie projektu chodnika od ul. Pod Magówką do granic. Przy okazji przebudowy ul. Podzamcze będą także dołożone elementy zabezpieczające parkingu przy sklepikach na wysokości powyżej poczty a skrzyżowaniem z ul. Krakowską.
Po wystąpieniu wójta Maria Maroszek poinformowała, że w związku z rezygnacją radnego Marcina Pasierbka, wystąpiła konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających. Zgłosił się tylko jeden kandydat, Radosław Mróz, w związku z czym 16 października wyborów nie będzie, sama procedura natomiast będzie przebiegać zgodnie z przepisami i radnym bez głosowania zostanie Radosław Mróz.
Dyskusję rozpoczął przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, ubolewając, że mieszkańców, którzy przybyli na zebranie nie służbowo jest mniej, niż tych drugich i podziękował im za przybycie. Zaprosił mieszkańców 19 listopada, tj. w sobotę, o godz. 16. do Ośrodka Razem na mniej formalne spotkanie z władzami gminy i być może powiatu, aby w luźny sposób porozmawiać na różne tematy dotyczące mieszkańców. Pan przewodniczący wyrażał nadzieję, że może takie spotkania spotkają się z większym zainteresowaniem. Ponadto Jerzy Stanclik przybliżył mieszkańcom, jakie są warunki i zasady pozyskiwania środków zewnętrznych.
Wójt podziękował przewodniczącemu za jego wystąpienie i nawiązując do frekwencji poinformował, że w Kaniowie i Bestwince zebrania odbyły się w piątek i tam frekwencja była zdecydowanie wyższa. Pani sołtys zapytała mieszkańców, czy również ma organizować zebrania w dzień roboczy? Zdecydowana większość uczestników opowiedziała się za takim rozwiązaniem.
Radny powiatowy, Jan Stanclik, nawiązał do wniosku o zlikwidowanie znaków ograniczenia prędkości do 40 km/h. Poinformował o wizji lokalnej 28 sierpnia w Bestwinie i jej wynikach, a mianowicie zdecydowano, że od ul. Sikorskiego do ul. Krakowskiej zostanie utrzymane ograniczenie prędkości 40 km/h. Od ul. Godynia ul. Dworkowej i Olchowej będzie obowiązywało ograniczenie 40 km/h tylko samochody ciężarowe.
W imieniu mieszkańców zapytał, kto zezwolił na rozłożenie kostki trelinki wzdłuż ul. Godynia, po której obecnie odbywa się ruch dwustronny?
Jerzy Stanclik zwrócił uwagę na niebezpieczne skrzyżowanie ul. Godynia z ul. Witosa i postulował poszerzenie w tym miejscu ulicy Witosa po drugiej stronie, tak, aby oś jezdni przesunęła się na zachód i tym sposobem wyjeżdżający z ul. Godynia mieliby lepszą widoczność w prawą i lewą stronę ul. Witosa.
Dalszą dyskusję zdominowały odpady zielone i brak możliwości ich odbioru sprzed posesji, obecnie należy je odwozić na PSZOK do Kaniowa. ZGO Bielsko – Biała, administrator wysypiska nie chce ich odbierać, ponieważ nie ma tak dużych mocy przerobowych w tym zakresie. Gdyby jednakże mieszkańcy wystawiali do odbioru takie odpady odpłatność znacznie by wzrosła. Mieszkańcy nie za bardzo przyjmowali do wiadomości te informacje, ponieważ odpady zielone z PSZOK-a też są wywożone do ZGO, inni z kolei podnosili, że są gotowi ponosić wyższe koszty byle te odpady tak, jak poprzednio były odbierane, ponieważ nie każdy ma możliwość dowozu na PSZOK i nie ma również możliwości i potrzeby kompostowania na swojej działce. Swoje niezadowolenie wyrażali mieszkańcy posesji przy drogach powiatowych, ponieważ wyręczają powiat kosząc trawę wzdłuż posesji, natomiast nikt już nie czuje się odpowiedzialnym za odbiór tej skoszonej trawy, a mieszkańcy nie chcą ponosić dodatkowych i niczym nieuzasadnionych kosztów jej utylizacji. Mieszkańcy pozbywają się trawy i innych jeszcze odpadów zielonych spalając je na ogniskach, co powoduje uciążliwości dla sąsiadów lub wywożąc i podrzucając do lasów, zagajników, etc.
Wójt poinformował, że tona odpadów suchych to 160 zł, odpadów zielonych to 250 zł. Gmina, owszem, może te odpady zielone odbierać, po zakończeniu obecnie trwającej umowy, czyli w 2018 roku, ale wtedy odpłatność musi wzrosnąć.
Aby w jakimś stopniu rozwiązać ten problem Urząd Gminy rozdał mieszkańcom ankiety, aby wypowiedzieli się w sprawie zapotrzebowania na kompostowniki i kompostowania odpadów zielonych na własnej działce.
Mieszkańcy krytycznie odnieśli się do tego pomysłu, ponieważ ich zdaniem nie wszystko można kompostować, np. nie wolno tego robić z pomidorami, papryką, liśćmi z orzechów, nie wolno kompostować chwastów, itp. Podnosili, że zaprzestano odbierania odpadów zielonych, a opłata pozostała na tym samym poziomie. Wójt odpowiedział, że doszedł odbiór odpadów wielkogabarytowych i istnieje możliwość odbioru za darmo kompostownika. Ponadto wójt zdeklarował rozwiązanie problemu odbioru odpadów zielonych, które powinno należeć do starostwa.
Przy okazji odbioru śmieci poruszono również sprawę rozjeżdżania wąskich uliczek przez śmieciarki i postulowano, aby powrócić do uruchomienia odbioru przez lżejsze samochody.
Prezes OSP Bestwina, Jan Wróbel, złożył wniosek o wyasfaltowanie małego parkingu przy OSP na ul. Kościelnej.
Sporo kontrowersji wywołało oznakowanie dróg. Mieszkaniec ul. Młyńskiej wnosił, aby była to ulica jednokierunkowa. Obecnie tworzą się tam dzikie zatoczki, zajmowane są pod nie prywatne grunty. Rozważano więc, albo przychylenie się do tego wniosku, albo wykup gruntów i poszerzenie tej ulicy.
Wnioskodawca prosił również, aby na ul. Witosa postawić znak przed skrzyżowaniem z ul. Młyńską informujący, że jest tam to skrzyżowanie. Ten sam wnioskodawca prosił również o wykonanie parkingu obok źródełka „Przy Panience” na Podkępiu. Wójt odpowiedział, że jest to teren prywatny i gmina nie może tego zrobić.
Rozważano, jaki kierunek przyjąć w przypadku wprowadzenia ruchu jednokierunkowego, wójt przychylał się jednak bardziej ku wykupom gruntów i utworzeniu mijanek.
Mieszkaniec ul. Bialskiej zwrócił uwagę, na brakujące włazy do kanałów na chodniku w niektórych miejscach.
Jerzy Stanclik wnosił o naprawę pobocza przy ulicy Krakowskiej poniżej Tartaku w stronę Czechowic-Dziedzic oraz naprawę ul. Podlesie.
Mieszkaniec ul. Buczyna wnosił o naprawę wjazdu w tą ulicę oraz postawienie znaku, który został skradziony. Przypomniał również o wniosku o wycięciu drzew (zostaną wycięte w październiku br.).
Przedstawicielka młodego pokolenia, utalentowana i utytułowana biegaczka, Agnieszka Chwałek, wniosła o budowę, odtworzenie bieżni wokół boiska w Bestwinie. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo, obecnie uprawiający biegi korzystają z normalnych dróg, co niestety może skończyć się dla nich bardzo tragicznie. Powstał w gminie Bestwina Klub Sportowy Gminy Bestwina, jest możliwość powstania sekcji biegowej, więc taka bieżnia byłaby bardzo potrzebna. Obecny na zebraniu mieszkaniec Kaniowa, Jerzy Zużałek, prezes Klubu HDK PCK, przyznał, że rozmawiał wcześniej z biegaczami, jak również z młodzieżą szkolną i poparł wniosek o budowę bieżni, ponadto zaproponował również budowę innej infrastruktury, tj. skoczni w dal, rzutni kulą, itp. Zwrócił uwagę, że z Lokalnej Grupy Działania można postarać się o środki na taki cel. Poinformował również, że Agnieszka Chwałek zawsze podkreśla, że jest z Bestwiny i promuje i rozsławia w ten sposób naszą gminę, oprócz niej jest jeszcze kilka innych osób, które reprezentują naszą gminę, biega z nią również mama i siostra, ale także koleżanki i koledzy, warto im stworzyć warunki do uprawiania biegów, skorzystałaby również na tym młodzież szkolna, ponieważ obecnie startuje w rywalizacji szkolnej, ale nie ma gdzie trenować i w zawodach rejonowych, czy powiatowych nie odnosi sukcesów. Przypomniał o sukcesach i tytułach mistrzyni świata Magdaleny Solich i tytułach wicemistrzyń świata zawodniczek UKS Set w kajak polo. Są to historyczne tytuły i warto w młodzież i dzieci inwestować. Dzisiaj pełne są również boiska, najmłodsi zaczynają wybierać ruch a nie siedzenie przed komputerem, a na tym nam, rodzicom, dziadkom powinno najbardziej zależeć.
Przy okazji, jako prezes Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi, Jerzy Zużałek, zaapelował o udział w akcjach krwiodawstwa i rejestrowanie się jako dawcy szpiku kostnego. Najbliższa akcja krwiodawstwa odbędzie się 16 października, w Kaniowie.
Po tym wystąpieniu odczytano wnioski, jakie zarejestrowała Komisja uchwał i wniosków:
- Marcin Pasierbek – wniosek o odbiór śmieci przez małe samochody oraz wyczyszczenie przepustów i rowów przy ul. Podleskiej,
- Jan Wróbel – wyasfaltowanie parkingu przy OSP na ul. Krakowskiej,
- Stanisław Radwan – ustanowienie ulicy jednokierunkowej Młyńskiej bocznej, lub wykupienie gruntów pod budowę zatoczek do mijania się pojazdów, ustawienie znaków na ul. Witosa o zbliżaniu się do skrzyżowania,
- Ludwik Markiel – wykonać przegląd chodnika przy ul. Bialskiej,
- Jerzy Stanclik – uzupełnić pobocza przy ul. Krakowskiej między stawami,
- Agnieszka Chwałek, Jerzy Zużałek – odtworzenie, budowa bieżni wokół boiska w Bestwinie oraz skoczni w dal, rzutni kulą, itp. infrastruktury lekkoatletycznej.
Wnioski zostały przyjęte jednogłośnie.
Wójt podziękował osobom obecnym na zebraniu oraz tym wszystkim, którzy pracowali społecznie przy organizacji imprez plenerowych, m. in. Dożynek gminnych. Na ręce prezesa OSP Bestwina, Jana Wróbla, złożył gratulacje za sukcesy drużyny ratowniczej OSP Bestwina, Zespołowi Regionalnemu, na ręce Ireneusza Stanclika – ambasadorom kultury gminy Bestwina, pani Agnieszce Chwałek, pani Magdalenie Solich, srebrnym medalistkom mistrzostw świata w kajak polo, pani Agacie Rak – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego za międzynarodowe sukcesy uczniów i już w tym momencie zaprosił na uroczystą, świąteczną sesję Rady Gminy.
Sołtys, Maria Maroszek, po 1 godz. i 47 minutach zakończyła zebranie wiejskie w Bestwinie.

Do góry