Wymiany starych rur wodociągowych w gminie Bestwina uda się w tym roku wykonać o jeden etap więcej, niż początkowo zakładano.
Przypomnijmy, że w bieżącym roku ruszyła jedna z najważniejszych w ostatnich latach inwestycja ekologiczna w gminie Bestwina – pierwszy etap wymiany rur azbestowo-cementowych w gminnej sieci wodociągowej. Prace wykonywane są w rejonie ul. Torowej i Ludowej w Kaniowie, a więc tuż obok własnego ujęcia wody pitnej. Zadanie przewiduje, że do końca października na odcinku ok. 4 kilometrów stare rury zostaną zastąpione elementami z tworzyw sztucznych. Jak wyjaśnia wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, rury azbestowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mieszkańców, łatwo jednak ulegają awariom, przez co do sieci wodociągowej dostają się zanieczyszczenia, nie mówiąc o tym, że powodują duże straty wody. Rury w nowej technologii wytrzymują znaczne różnice ciśnień, dzięki czemu będą dużo bardziej trwałe od obecnych.
Po wykonaniu tego zadania do wymiany pozostałyby fragmenty sieci w północnej części Kaniowa, co władze gminy planowały zrealizować w przyszłym i kolejnych latach. Okazało się jednak, że przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będzie możliwe wykonanie części tych planów jeszcze teraz. – Mieliśmy przygotowaną dokumentację kolejnego etapu. Gdy okazało się, że wykonanie pierwszej części nie będzie tak drogie, przeanalizowaliśmy, czy nie stać nas na to, aby ruszyć z II etapem już teraz. Uznaliśmy, że możemy to zrobić – mówi wójt Artur Beniowski.
Prace budowlane przy drugim etapie wymiany rur azbestowo-cementowych w sieci wodociągowej ruszą na przełomie czerwca i lipca, obejmą rejon ul. Jawiszowickiej i Jemioły w północnym Kaniowie. Oba etapy kosztować będą ok. 700 tys. zł, na ich sfinansowanie gminny inwestor przeznaczył pieniądze, pochodzące z umorzeń dotychczasowej pożyczki od WFOŚiGW, zaciągnięcia nowej pożyczki i wyłożenia części funduszy z gminnego budżetu. – To jedna z najważniejszych inwestycji, bardzo wyczekiwana przez większość mieszkańców naszej gminy, bowiem po wymianie rur jako użytkownicy wody będziemy mniej narażeni na przerwy w dostawach. Dlatego postanowiliśmy wszystko przyspieszyć – wyjaśnia wójt.
Tym samym do zakończenia wymiany pozostanie fragment w rejonie ul. Łabędziej i Mirowskiej w Kaniowie. Dokumentacja na te prace będzie wykonana na przełomie roku, aby prace ruszyły i zakończyły się jeszcze przed upływem 2017 r.
Źródło:http://gazetabeskidzka.pl