Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Gazeta Beskidzka o sporcie w gminie Bestwina

16. 04. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4450

W Bestwinie sport służy wszystkim - autor: Marcin Nikiel - http://gazetabeskidzka.pl

Dzieci i młodzież w gminie Bestwina chętnie garną się do sportu. Także dlatego, że odpowiednie warunki do uprawiania różnych dyscyplin stwarza samorząd, który między innymi co roku dotuje działalność sportową.
Wsparcie samorządowe na odpowiednim poziomie to jeden z bardziej istotnych czynników, by sport i rekreacja w danej społeczności prawidłowo się rozwijały. A jak ważna dla młodych osób jest systematyczna aktywność ruchowa, specjalnie przekonywać nie trzeba. – Przywiązujemy dużą wagę do wychowania dzieci i młodzieży właśnie poprzez sport. To przecież nie tylko aktywny, zdrowy tryb życia, ale również kształtowanie młodych charakterów, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, czy rozwijanie własnych pasji i zainteresowań – mówi Artur Beniowski, wójt gminy Bestwina.
W budżecie gminy na ten rok, włącznie ze środkami z Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, zaplanowano łącznie ponad 200 tys. zł na szeroko pojęte upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży wśród kilku setek młodych osób. Kluby dotacje otrzymują corocznie w ramach konkursów. – Dodać należy do tego udostępnianie naszych obiektów bezpłatnie dla mieszkańców gminy, klubów, czy stowarzyszeń sportowych – dodaje wójt Beniowski. W bieżącym roku z rąk wójta najzdolniejsi sportowcy reprezentujący gminne kluby, bądź wywodzący się z gminnych sołectw, otrzymają ponadto nagrody, przyznawane co dwa lata.

Sportowa wizytówka z Kaniowa

Na przestrzeni lat prawdziwą sportową wizytówką gminy stał się Uczniowski Klub Sportowy „Set” Kaniów. Podopieczni tego klubu to dziś wielokrotni medaliści krajowych i europejskich mistrzostw oraz reprezentanci Polski w kajak polo. Dyscyplinie wprawdzie nie tak rozpowszechnionej w świecie sportu, ale w Kaniowie bardzo cenionej i chętnie przez młodzież uprawianej. – Dostrzegamy duże zainteresowanie młodych osób, co jest następstwem sukcesów naszych zawodników, ale i doskonałych warunków do uprawiania kajak polo. Mamy dziś około 45 podopiecznych, którzy doskonalą swoje umiejętności w tej dyscyplinie, najmłodszy z nich ma 12 lat – wyjaśnia Halina Błaszkiewicz, prezes UKS Set, klubu funkcjonującego w gminie już od 20 lat.

Kajak polo INT

Aby umożliwić zawodnikom podnoszenie umiejętności sportowych, gmina doprowadziła przed kilkoma laty do wyczekiwanej modernizacji Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie. – Możemy poszczycić się dziś jednym z najlepszych tego typu kompleksów w Europie, który jest nowoczesny, bezpieczny i estetyczny – cieszy się wójt Beniowski, który przypomina, że w ubiegłym roku w Kaniowie zagościły klubowe mistrzostwa Europy. Natomiast już końcem maja odbędzie się tu pierwsza edycja prestiżowego Pucharu Europy w kajak polo.
A skoro o inwestycjach w sportową infrastrukturę mowa, to latem 2013 roku otwarta została w Kaniowie pełnowymiarowa hala sportowa. Mieszkańcy całej gminy korzystają z niej nieodpłatnie, a obłożenie hali najlepiej świadczy o zapotrzebowaniu na taki obiekt. Od obecnego sezonu na treningach spotykają się tutaj siatkarze UKS Set, którzy początkiem marca zadebiutowali w Kaniowie w rozgrywkach IV ligi wojewódzkiej.

Ping pong i judo

Dużą popularnością wśród młodych mieszkańców gminy, począwszy już od najmłodszych roczników szkół podstawowych, cieszy się również tenis stołowy. Szkolenie w tej dyscyplinie sportu, aktualnie dla około 30 zawodników, zapewnia UKS The Best Bestwinka. Uczestniczą oni nie tylko w treningach w szkole w Bestwince, prowadzonych pod trenerską pieczą wychowanki klubu Dagmary Chmielniak, ale i szkolnych oraz wojewódzkich turniejach.
Sztandarową imprezą, organizowaną co roku przez klub i znakomicie promującą tenis stołowy, jest Grand Prix Bestwinki, gromadząca na starcie liczne rzesze pingpongistów. Sukcesów też nie brakuje. – W szkolnych rozgrywkach nasi chłopcy z klasy II i III awansowali ostatnio do wojewódzkiego finału, choć w swojej kategorii rywalizowali z zawodnikami starszymi nawet o cztery lata – chwali młodych zawodników UKS The Best prezes klubu Waldemar Fluder.
W gminie na dobre zadomowiło się także od niedawna judo. Pobliski klub z Czechowic-Dziedzic otworzył w Kaniowie sekcję, którą jako trener prowadzi wielokrotny mistrz Polski w judo Artur Tyc. Pod okiem doświadczonego szkoleniowca w zajęciach bierze udział 20 dzieci, podzielonych na dwie grupy w zależności od stopnia zaawansowania umiejętności.

Futbol ma wzięcie

Sportowa gmina Bestwina to oczywiście również trzy kluby piłkarskie. LKS Bestwina występuje obecnie na poziomie ligi okręgowej, z kolei futboliści KS Bestwinka i LKS Przełom Kaniów są drużynami klasy A bielskiego podokręgu. Prócz zespołów seniorskich prowadzą szkolenie młodych adeptów piłki nożnej, coraz chętniej stawiając na zawodników wywodzących się z gminy. To o tyle właściwy kierunek, że naturalnie przekłada się na frekwencję i zainteresowanie kibiców na meczach rozgrywanych w poszczególnych sołectwach.

LKS Bestwina INT

Mieszkańcy gminy mają ponadto zapewnioną bogatą ofertę imprez o charakterze rekreacyjnym, odbywających się w jej sołectwach. Lato w Kaniowie, z inicjatywy miejscowego LKS Przełom, upływa pod znakiem święta sportu, podczas którego każdy znaleźć może coś dla siebie. Turnieje amatorskie o różnych porach roku, m.in. w tenisie stołowym i piłce nożnej, organizuje Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Sportowcy zapraszani są również na bal sportowy w Bestwince i do Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, gdzie przekonują się, że ich osiągnięcia są w sportowym środowisku dostrzegane.
– Potrzeby w zakresie sportu są duże. Zależy nam na tym, aby stały rozwój naszych zawodników i klubów rzeczywiście był możliwy. Toteż myślimy o kolejnych ważnych inwestycjach okołosportowych, jak choćby budowie boiska ze sztuczną nawierzchnią, które dopełniłoby naszą bazę obiektów – podsumowuje wójt Bestwiny.

Marcin Nikiel

Do góry