Siatkarze UKS Set Kaniów - debiut zakończony sukcesem

15. 12. 30
Odsłony: 6407

612W sobotę, 27 grudnia 2015 roku, w hali sportowej w Suszcu odbyła się 11 edycja Młodzieżowego Turnieju Piłki Siatkowej, którego organizatorem był Gminny Zespół Oświaty i Sportu w Suszcu. Do rozgrywek zgłosiło się 13 drużyn, wśród których zadebiutował UKS Set Kaniów. Zespoły podzielone zostały na 3 grupy:

5.Jedynka Jankowice II
W grupie pierwszej i drugiej do półfinałów awansował tylko zwycięzca grupy, natomiast z grupy trzeciej awansowały dwa pierwsze zespoły. Mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów do 21 punktów, gdzie możliwy był remis 1:1. Pierwsze kolejki meczów grane były jednocześnie na trzech boiskach, natomiast finał i mecz o 3 miejsce rozegrane zostały na boisku centralnym.
W swoim pierwszym meczu UKS „Set” Kaniów podejmował drużynę BlackHorse. Zarówno w pierwszym jak i drugim secie rywale nie przekroczyli 15 punktów.
UKS “Set” Kaniów – Black Horse 2:0 (21:10 21:14)
Drugim rywalem UKS’u były Maszkiety Szczygłowice. Całe spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie, o czym mogą świadczyć sety  do 19 i 23. Ostatecznie UKS zremisował z Maszkietami  1:1.
UKS “Set” Kaniów – Maszkiety Szczygłowice 1:1 (21:19 21:23)
W ostatnim meczu grupowym naprzeciw podopiecznych Magdaleny Dzikowskiej stanęła drużyna Petardziki.
Remis z drużyną ze Szczygłowic spowodował że, UKS „Set” Kaniów nie mógł stracić więcej niż 23 punkty, ponieważ Maszkiety dość wysoko poradziły sobie z drużyną BlackHorse. Pomimo dużej presji UKS dość pewnie wygrał pierwszego seta do 8. Drugi set był nie tylko walką z przeciwnikiem, ale także walką ze samym sobą, gdyż do awansu drużyny ze Szczygłowic brakowało jedynie 11 „małych punktów”. UKS ostatecznie zrealizował plan i zakończył seta wynikiem 21:10.
UKS “Set” Kaniów – Petardziki 2:0 (21:8 21:10)
Po przeliczeniu wszystkich punktów miała miejsce mało spotykana sytuacja w siatkówce. Zarówno UKS „Set” Kaniów jaki i Maszkiety Szczygłowice miały tyle samo zwycięstw i małych punktów, a nawet w bezpośrednim pojedynku był remis (bilans 42:42). Po konsultacji z organizatorami turnieju, podjęta została decyzja o rozegraniu „złotego seta”. Ostatecznie awans do półfinału wywalczyli zawodnicy z Kaniowa wygrywając 15:9.
„Złoty set”:  UKS “Set” Kaniów – Maszkiety Szczygłowice 1:0 (15:8)
W pierwszym półfinale Jedynka Jankowice III wygrała z Arkadią Tychy 2:1 i tym samym znany był pierwszy finalista. W drugim półfinale UKS podejmował drużynę Zagniataczy. Pierwszy set grany był punkt za punkt, jednak w samej końcówce lepsi okazali się zawodnicy UKS’u, kończąc seta do 21. W drugim secie, od początku minimalną przewagę punktową miała drużyna Zagniataczy. Po kilku zmianach personalnych przeprowadzonych przez trenerkę, UKS zdołał wyrównać wynik 22:22. Kilka prostych błędów zadecydowało o tym, że po ciężkiej walce druga partia padła łupem przeciwnika 34:32. Podopieczni Magdaleny Dzikowskiej marząc o awansie do finału, musieli maksymalnie się zmobilizować w tie-break’u. Dzięki dobrej ofensywie jak i defensywie to UKS Set mógł cieszyć się z wejścia do finału, wygrywając seta 15:13.
Półfinał: UKS “Set” Kaniów – Zagniatacze 2:1 (25:20, 32:34, 15:13)
W finale zmierzyła się drużyna Jedynki Jankowice III i UKS’u „Set” Kaniów. Pierwszy set od samego początku ujawnił wielkie emocje, o czym świadczyła ilość popełnianych błędów zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Mimo tego, obydwa zespoły szły łeb w łeb. Dzięki bardzo dobrej obronie UKS set miał nawet w górze piłkę setową, jednak nie zdołał jej wykorzystać i ostatecznie przegrał pierwszą partię 25:27. W drugim secie dało o sobie znać zmęczenie. Podbudowani wygraną pierwszego seta zawodnicy Jankowic nie spuszczali z tonu. UKS Set próbował do samego końca wyrównać wynik, jednak brak skutecznego bloku, jak i błędy w przyjęciu zadecydowały o przegraniu seta 18:25 a zarazem całego pojedynku 0:2.
Finał: UKS “Set” Kaniów – Jedynka Jankowice III 0:2 (25:27, 18:25)
Brązowy medal przypadł drużynie Arkadii Tychy, dzięki brakowi personalnemu drużyny Zagniataczy.
Tabela finałowa:
1.Jedynka Jankowice III
2.UKS „Set” Kaniów
3.Arkadia Tychy
4.Zagniatacze
Udział w turnieju dał możliwość przetestowania zawodników na różnych pozycjach, jak i ukazał kilka elementów, nad którymi trzeba jeszcze popracować. Mimo tego, zarówno zawodnicy, jak i sama trenerka mogą optymistycznie patrzeć na zbliżające się rozgrywki IV ligi.
UKS „Set” Kaniów zagrał w składzie: Gruszka Patryk, Gruszka Jakub, Kaliński Adam, Kisza Jerzy, Jędryka Wojciech, Grygierzec Jakub, Muras Arkadiusz, Janus Łukasz, Janus Mateusz, Palkij Mateusz, Białek Szymon, Gawęda Michał.
Trener: Magdalena Dzikowska