16 października w Muzeum Regionalnym w Bestwinie odbył się wernisaż wystawy rzeźby Józefa Gawła z Libiąża. Jej autor poszczycić się może ponad 40-letnim doświadczeniem oraz ogromnym dorobkiem artystycznym. Pierwsze znaczące nagrody i wyróżnienia pochodzą z lat 80 ubiegłego wieku. W Krajowym Przeglądzie Sztuki Ludowej w Katowicach w 1984 roku pan Józef uzyskał II miejsce, wyróżniony został w 1987 na Poznańskim Przeglądzie, natomiast dwa lata później uzyskał pierwsze miejsce w Skawinie.
Od tamtego czasu rzeźba pana Józefa zyskała sławę i zainteresowanie. Dzieła podziwiać można było na wystawach w Krakowie, Katowicach, Bytomiu, Mysłowicach. Poznaniu, Lesznie, Bielsku-Białej, Zawoi, Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej czy Żywcu. Wiele z zaprezentowanych prac znajduje się obecnie w zasobach państwowych galerii i muzeów. Z upływem czasu rozpoczęła się również kariera międzynarodowa, rzeźby pana Józefa podziwiać można było w muzeach i galeriach na całym świecie, szczególnie uznanie zyskał w Rosji, Chinach, Niemczech Francji oraz Czechach.
Za całokształt zasług artystycznych odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2013 roku. Obecnie należy do Stowarzyszeniu Autorów Polskich oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Odział Beskidzki. Dziś swe prace prezentuje rzadko i tylko na prestiżowych wystawach – ostatnio w Osielcu na jubileuszowym X Ogólnopolskim Konkursie Rzeźbiarskim z cyklu „Patroni naszych kościołów”, gdzie uzyskał II miejsce – powiedział Józef Szypuła Prezes Beskidziekego Odziały Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Tym bardziej warto więc docenić działania i zabiegi Muzeum Regionalnego, które zyskało przychylność tak cenionego artysty.
Jako doświadczony rzeźbiarz potrafi wyrzeźbić niemal wszystko, jednak najbardziej lubi tworzyć rzeźby przedstawiające życie ludzi wiejskich oraz postacie święte. Najchętniej rzeźbi w lipie, rzeźby monumentalne zaś w topoli i osice, wykonuje również rzeźby w graficie oraz różnych rodzajach kamienia. Podczas wernisażu, przybyli goście mieli możliwość poznania historii tworzenia każdej z zaprezentowanych rzeźb. Niezwykłą atrakcja okazał się występ Kapeli Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca Bestwina. Z pewnością był to niezapomniany wernisaż, który na długo pozostanie w sercu artysty oraz zgromadzonych gości. Wszystkich, którym nie udało się uczestniczyć w wernisażu informujemy, iż wystawa czynna będzie do końca października.
Tekst: Anna Puczka