Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jak głosujemy?

15. 10. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6448

Jak głosować w wyborach do Sejmu
W komisji dostaniemy dwie karty do głosowania - białą i żółtą. Biała, w formie książeczki, dotyczy wyborów do Sejmu. Pierwsza strona, to strona tytułowa z instrukcją jak głosować. Na drugiej kartce znajduje się spis treści ze wszystkimi komitetami wyborczymi oraz numerami stron, na których znajdziemy kandydatów na posłów.
PKW wylosowało, jaki numer przypadnie każdemu komitetowi. Ogólnopolskich komitetów jest osiem. Z numerem 1 - PiS, 2 - PO, 3 - Razem, 4 - KORWiN, 5 - PSL, 6 - Zjednoczona Lewica, 7 - Kukiz'15, 8 - .Nowoczesna.
Do tego dochodzi 7 kolejnych komitetów, które nie wystawiają kandydatów we wszystkich okręgach. Numer 9 otrzymał komitet JOW Bezpartyjni, 10 - komitet wyborców Zbigniewa Stonogi, 11 - Ruch Społeczny RP, 12 - Zjednoczeni dla Śląska, 13 - Samoobrona, 14 - komitet wyborców Grzegorza Brauna, a 15 - Kongres Nowej Prawicy.
Głosujemy tylko na jednego kandydata z jednej listy. To znaczy, że stawiamy znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska. Linie muszą przecinać się we wewnątrz kratki, więc może to być też znak "+".
Głos będzie nieważny, jeśli w kratce postawimy znak inny znak, np. "ptaszka", jeśli zaznaczymy kilka kratek przy kandydatach z różnych list lub gdy nie zagłosujemy na żadnego. Natomiast, jeśli zagłosujemy na kilka nazwisk tej samej listy, głos będzie ważny, policzony dla kandydata z najwyższą pozycją.
Na ważność głosu nie mają wpływu wszelkiego rodzaju dopiski i rysunki, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką - informuje biuro prasowe PKW - Nieważność głosu spowodują za to zakreślenia w kratce inne niż jeden znak "x" lub jej zamazanie.
Jak głosować w wyborach do Senatu
Na drugiej, żółtej karcie, znajdą się kandydaci do Senatu oraz nazwy komitetów wyborczych, które ich wystawiają. Stawiamy "x" w kratce z lewej strony, przy nazwisku jednego kandydata. Jeśli zagłosujemy na więcej niż jednego, głos będzie nieważny. Jeśli w danym okręgu startuje tylko jeden kandydat do Senatu, to przy jego nazwisku stawiamy "x" w jednej z dwóch kratek - "tak" albo "nie".
Obie karty do głosowania wrzucamy do urny.

Do góry