Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Cykl jesiennych zebrań Wiejskich zakończony

15. 10. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 7728

DSCF3628DSCF3631DSCF3632DSCF3634DSCF3636Zebraniem Wiejskim w Kaniowie zakończył się cykl jesiennych zebrań w każdym sołectwie gminy. We wszystkich Zebraniach wzięło udział łącznie 134 mieszkańców, co nie jest imponującym wynikiem, bywało, że tylu mieszkańców było na jednym zebraniu. Przypomnę tylko, że gmina Bestwina liczy 11 332 mieszkańców.
Poniżej zamieszczam cały protokół z Zebrania w Kaniowie oraz krótkie informacje z zebrań w pozostałych sołectwach.
Zebranie otworzył i przedstawił porządek wg., którego będzie się ono toczyć sołtys Marek Pękala:


1.Otwarcie zebrania i przywitanie zebranych oraz zaproszonych gości
2. Przedstawienie porządku zebrania
3. Wybór sekretarza zebrania i komisji uchwał i wniosków
4. Odczytanie protokołu z poprzedniego zebrania (uchwały i wnioski)
5. Sprawozdanie sołtysa
6. Wystąpienie wójta gminy
7. Sprawy bieżące
8. Dyskusja i wolne wnioski
9. Odczytanie protokołu Komisji Uchwał i Wniosków
10. Zakończenie zebrania
Porządek został przyjęty jednogłośnie.
W zebraniu uczestniczyło 36 mieszkańców.
Realizując porządek Zebrania sołtys Marek Pękala przywitał wszystkich przybyłych na zebranie oraz wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego, zastępcę wójta Marcina Kanika, przewodniczącego Rady Gminy Bestwina Jerzego Stanclika, dzielnicowego Tomasza Kondziołkę, prezesa Kombestu Wacława Waliczka, dyrektora CKSiR Grzegorza Bobonia, przedstawiciela Spółki Wodnej Melioracyjnej Eugeniusza Furczyka, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Krystynę Bryksę, zastępcę dyrektora Katarzynę Hesek, prezesa OSP i radnego Grzegorza Owczarza, radnych Romana Pacygę i Grzegorza Kołodziejczyka, radnych powiatowych: Grzegorza Owczarza i Jana Stanclika, redaktora Magazynu Gminnego Sławomira Lewczaka, prezesa LKS Grzegorza Wieczorka, wiceprezesa UKS Set Kaniów Jerzego Zużałka, kierownika Referatu Gospodarki, Budownictwa i Ochrony Środowiska Alicję Grygierzec. W trakcie Zebrania przywitani jeszcze zostali: Mieczysława Głombek – prezes Koła Gospodyń Wiejskich i Dominik Malinowski – zastępca prezesa Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”.
Następnie poprosił o zabranie głosu nowego dzielnicowego, Tomasza Kondziołkę. Sierżant sztabowy Tomasz Kondziołka dokonał autoprezentacji, podkreślił, że dzięki staraniom sołtysa pełni dyżury w Domu Gromadzkim w każdą drugą środę miesiąca i poprosił o zgłaszanie problemów.
Grzegorz Kołodziejczyk zwrócił uwagę na problem nadmiernej prędkości pojazdów na ul. Łabędziej, Dankowickiej i Krzywolaków, poprosił o kontrole radarowe. Zgłosił również, że wiele samochodów ciężarowych, które nie posiadają stosownego zezwolenia jeździ ulicą Czechowicką, a powinno jechać Krzywolaków i Witosa.
Sierż. sztab. Tomasz Kondziołka poinformował, że interweniował już w tej sprawie w Wydziale Ruchu Drogowego i mają być częstsze patrole, ale ilość funkcjonariuszy nie pozwala na w pełni satysfakcjonującą ilość tych patroli. Ma nadzieję, że po oddaniu do użytku nowego komisariatu w Czechowicach-Dziedzicach sytuacja ulegnie poprawie, ponieważ na obecną chwilę wielu policjantów jest tam zaangażowanych w pracy.
Wójt Artur Beniowski zwrócił także uwagę na łamanie przepisów przez kierowców samochodów ciężarowych i skracanie sobie przez nich drogi do Żwirowni poprzez jazdę przez centrum Kaniowa, nasilenie to występuje zwłaszcza w godzinach rannych, podobnie jak niedozwolone przejazdy ulicą Czechowicką. Tomasz Kondziołka odpowiedział, że część patroli pracuje od godziny 5, a nawet od 4 i te rejony będą patrolowane.
Marek Radzicki zwrócił uwagę, że nie zawsze policja reaguje na wykroczenia. Jako przykład podał, że patrol sprawdzający trzeźwość kierowców zupełnie nie zwracał uwagi, że łamią przepisy kierowcy samochodów ciężarowych jadąc przez centrum Kaniowa, mimo iż jest zakaz. Tomasz Kondziołka zgodził się, że policja powinna reagować, jednakże, np. policjanci z Czechowic-Dziedzic nie mają uprawnień do kontroli prędkości. Zwrócił także uwagę, że policja poprzez swoje działania nie może stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, a np. ul. Łabędzia jest wąską drogą i ustawienie tam radaru takie zagrożenie by stwarzało.
Marek Englart zgłosił ulicę Jawiszowicką, jako również rejon niebezpieczny pod kątem zagrożeń w ruchu drogowym i prosił o patrole.
Wobec dalszych zgłoszeń w kierunku sierżanta sztabowego Tomasza Kondziołki realizowano dalsze punkty porządku obrad i tak sołtys Marek Pękala zgłosił na sekretarza Zebrania Jerzego Zużałka, innych kandydatur nie było i jednogłośnie powierzono mu tą funkcję. Do komisji uchwał i wniosków zgłoszono Grzegorza Owczarza i Adama Mikołajczyka. Innych zgłoszeń nie było, obaj ww. zostali jednogłośnie członkami komisji uchwał i wniosków.
W kolejnym punkcie sołtys Marek Pękala złożył sprawozdanie ze swojej i rady sołeckiej działalności:
- rada sołecka spotykała się raz w miesiącu, wszystkie spotkania były protokołowane a wnioski przekazywane do Urzędu Gminy. Odbyło się kilka wizji lokalnych, zwłaszcza w sprawach rowów melioracyjnych i odwodnienia, a także dróg gminnych i powiatowych oraz w innych sprawach zgłaszanych przez mieszkańców.
- odbyło się spotkanie z Zarządem Dróg powiatowych w sprawie ul. Dankowickiej, przepustów, poboczy, dokończenia jej końcowego odcinka w stronę granicy z Dankowicami, w sprawie ul. Batalionów Chłopskich, jej dalszego remontu wraz z odwodnieniem, przejściami dla pieszych i oznakowaniem oraz w sprawie ul. Jawiszowickiej.
- spotkanie z komendantem policji w Czechowicach-Dziedzicach w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży uczęszczającym do szkół, a także w sprawie uruchomienia dyżurów dzielnicowego w Kaniowie,
- opiniowanie wniosków na handel napojami alkoholowymi,
- opiniowanie wniosków na przejazd pojazdami o ponad normatywnym ciężarze,
- ustalanie priorytetów dla Kaniowa i przekazywanie ich do Urzędu Gminy,
- uczestnictwo w spotkaniach z kierownictwem BPTLPiI (w sprawie kładki i ścieżki za Białą), z PKM oraz Działem Komunikacji (kursy autobusów miejskich), z BUDTORem – oświetlenie ul. Mirowskiej, czyszczenie dróg,
- wizje ze Spółką Wodną Melioracyjną w sprawie odwodnienia ul. Jemioły, Myśliwskiej, Czechowickiej,
- organizacja III Dożynek Gminnych. W tym miejscu sołtys złożył podziękowania Państwu Głąb, jako starostom, Kołu Gospodyń Wiejskich, Michałowi Kobieli, Grzegorzowi Boboniowi oraz księżom,
- uczestnictwo w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, 25 – lecia samorządności, 25 – lecia Klubu Kibica, Święcie Karpia Polskiego, 80 – lecia Koła Gospodyń Wiejskich.
Sołtys pogratulował UKS Set Kaniów organizacji Klubowych Mistrzostw Europy w Kajak Polo oraz wyników sportowych i życzył dalszych sukcesów.
W kolejnym punkcie sprawozdanie złożył wójt Artur Beniowski:
- naprawione zostały drogi gruntowe: ul. Wiślana, Rybacka pod wałem, Dankowicka boczna, w tym roku zostanie jeszcze naprawiona Gawlików boczna,
Drogi asfaltowe, które zostały poddane remontowi to ul. Modra, Zgody, Kóski, Mirowska, Głębokie, Parkowa,
- zostały wycięte gałęzie przy ul. Malinowa, łącznik Czechowicka – Myśliwska, Grobel Borowa, Jawiszowicka, przy przedszkolu i aptece oraz Ośrodku Zdrowia,
- zorganizowano Dożynki Gminne,
- remont Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych pod kątem organizacji Klubowych Mistrzostw Europy,
- rów przy ul. Łabędziej,
- remont przepustu przy ul. Floriana,
- poszerzono kanał ulgi przy państwu Tomanek,
- wyczyszczono przepust pod ul. Młyńską,
- remont szkoły i przedszkola,
- naprawa dachu strażnicy po lipcowej wichurze,
- przebudowa chodnika od LKS do ul. Hamerlaka + przepust w okolicach Przychodni,
- rów przy ul. Żwirowej – będzie kontynuowane czyszczenie,
- rów od ul. Czechowickiej w kierunku północnym,
- oświetlenie ul. Kóski,
- mostek na ul. Rogowej,
- kanał Bartki – co prawda znajduje się w Bestwinie, ale ma wpływ na bezpieczeństwo powodziowe w Kaniowie,
- uzupełniono oznakowanie dróg i słupki oraz tabliczki z nazwami ulic – przykre jednak jest to, co stało się ostatniej nocy, a więc dewastacja przez nieznanych sprawców znaków drogowych,
- jest naprawiany dach na starej części przedszkola i aptece, mimo iż nie było to przewidziane w planie, ale wystąpiła taka konieczność.
W tym miejscu wójt zwrócił uwagę, że niezrealizowanych wpływów do budżetu gminy z budżetu państwa jest około 300 tys., PG SILESIA zalega z opłatą eksploatacyjną za I półrocze na kwotę 200 tys. + z tytułu podatku ok. 180 tys.
- będzie wybudowany magazyn przeciwpowodziowy przy OSP Kaniów,
- wykonywane jest Studium do planu zagospodarowania przestrzennego dla Kaniowa,
- są rozmowy z panem Kosmatym i panem starostą Płonką, aby część transportu ze Żwirowni odbywała się przez bród na rzece Białej w stronę nowej drogi koło Bielskiego Parku i do DK1. PG SILESIA ma podnieść bród na Białej, a starostwo z BUDTORem doprowadzić drogę, rozmowy są bardzo daleko zaawansowane i jest szansa, że jeszcze w tym roku transport zostanie tamtędy poprowadzony,
- komunikacja taborem PKM – do PKSu dopłacamy 1, 50 zł do wozokilometru, PKM ma uchwałą Rady Miejskiej ustaloną stawkę 3,5 zł i nas na to nie stać.
- wykonano częściowo wymianę rur azbestowo – cementowych, co pozwoliło na podniesienie ciśnienia w rurociągach (dokonano usunięcia poważnej awarii, która nie była po stronie KOMBESTu) – będzie kontynuowana dalsza wymiana, ale możliwość skorzystania ze środków unijnych z rozdania 2014 – 2015 jest na razie żadna, więc gmina skorzysta z mniej korzystnego finansowania z WFOŚiGW. Tutaj można ruszyć z robotami już na wiosnę i za 2 -  2, 5 roku problem całkowicie rozwiązać. Pozostanie wymiana rur stalowych w Bestwinie i Janowicach.
Następnie wójt przedstawił stan realizacji wniosków z poprzedniego Zebrania Wiejskiego:
1. Wystąpić do PKP o wykonanie remontu budynku na przystanku w Kaniowie i oddanie go do użytkowania, aby służył korzystającym z transportu kolejowego i drugi wniosek, trochę przeciwny pierwszemu - wybudować wiaty na przystanku PKP zamiast remontować budynek PKP – wystąpiono do PKP, ale z tego, co wiadomo budynek PKP ma zostać wyburzony, natomiast nic nie wiadomo o budowie wiat.
2. Wyposażyć Park Wiejski w Kaniowie w urządzenia rekreacyjne służące małym dzieciom –wyposażono, natomiast po 2 tygodniach ktoś ukradł jedną huśtawkę,
3. Wykonać punktowe oświetlenie przy ul. Łabędziej – nie będzie wykonywanego oświetlenie póki nie będzie dobrej jakości wody w kranach.
4. Wyczyścić i zabezpieczyć rów w okolicy posesji pana Kozaka - wykonano,
5. Wykonać przystanek PKS w okolicy posesji pana Stanoszka – skierowano do Przedsiębiorstwa Komunikacji,
6. Poszerzyć ul. Łabędzią poprzez wykonanie mijanek – ten wniosek padł, kiedy budżet już był zatwierdzony, zostanie to zadanie wpisane do budżetu na przyszły rok,
7. Wyremontować pozostałą część ul. Dankowickiej – skierowano do starostwa powiatowego,
8. Nie zapraszać radnych powiatowych i nie witać ich na imprezach organizowanych w Kaniowie
9. Dokonać kontroli i analizy, którzy mieszkańcy nie dokonują opłat za odbiór odpadów komunalnych i wyegzekwować podpisanie umów – są wszczęte procedury, jakie w takich przypadkach się podejmuje, łącznie ze skierowaniem spraw do Urzędu Skarbowego,
10. Wymienić lub naprawić wiatę autobusową przy Krzyżu – być może jeszcze w tym roku zadanie zostanie wykonane,
11. Wykonać oświetlenie ul. Jawiszowickiej – odpowiedź taka sama, jak przy punktach świetlnych przy ul. Łabędziej.
12. Wyasfaltować parking przy LKS Kaniów – być może zostanie wprowadzone zadanie do budżetu przyszłorocznego,
13. Powrócić do tradycji obchodzenia świąt państwowych i kościelnych w poszczególnych sołectwach – sołtysi i księża optują za organizacją gminnych obchodów co roku w innym sołectwie,
14. Dokonać nowelizacji uchwały Rady Gminy w sprawie Statutów sołectw – będą prowadzone prace nad nowelizacją statutów sołectw, a być może konieczna będzie również nowelizacja statutu gminy,
15. Zabudować znak zakazu wjazdu pojazdów powyżej 4,5 tony od strony Dankowic na ul. Jawiszowickiej – jest zabudowany na granicy z Dankowicami
16. Przypomnieć w publikacjach mieszkańcom gminy o zakazie wjazdu na wały przeciwpowodziowe za wyjątkiem pojazdów serwisowych – zostało w Magazynie Gminnym przypomniane,
17. Zobowiązać firmę BudTor do czyszczenia ulicy Krzywolaków – jest wykonywane
18. Wyczyścić rów wzdłuż ulicy Krzywolaków – skierowano do Zarządu Dróg Powiatowych
19. Wykaszać na bieżąco pastwiska przy ulicy Rybackiej – wykoszono
20. Naprawić pobocza przy ul. Kóski – częściowo wykonano,
21. Dokonać przycinki gałęzi drzew i krzewów wzdłuż dróg na terenie gminy, zwłaszcza tam, gdzie sięgają pasa drogowego – wykonywano na bieżąco.
22. Dokonać weryfikacji znaków drogowych na terenie gminy – weryfikowane na bieżąco, ale gmina może to robić tylko przy drogach gminnych,
23. Wykonać punkty świetlne na ul. Rybackiej pomiędzy posesją pana Maroszka i Kasarnią – odpowiedź jak przy innych takich wnioskach.
24. Zabudować znak „Skrzyżowanie” przed skrzyżowanie ul. Witosa z ul. Młyńską  - skierowano do Zarządu Dróg Powiatowych
26. Wyczyścić rów wzdłuż ul. Łabędziej od posesji nr 6 do ul. Bocianiej – wykonane.
27. Wykonać naprawę nawierzchni ul. Modrej - wykonano
28. Naprawić ścieżkę za rzeką Białą – rozmowy z BPTLPiI – zostanie doprowadzona do porządku,
29. Zobligować firmę, która dokonała odwodnienia terenu przy boisku treningowym LKS Kaniów do dokonania poprawek – gmina nie była inwestorem, więc nie może interweniować, inwestorem był LKS Kaniów i do niego należy wyegzekwowanie poprawek.
Sołtys w uzupełnieniu swojego wystąpienia poinformował jeszcze o rozmowach z prezesem BUDTORu, Panem Leszkiem Kosmatym w sprawie wykonania oświetlenia ul. Mirowskiej. Pan Leszek Kosmaty podtrzymał swoją wcześniejszą deklarację wykonania tego oświetlenia i ma ono zostać wykonane do końca roku.
Poinformował również, że na przyszły rok zaplanowane jest wyczyszczenie na terenie sołectwa Kaniów ok. 5 km rowów.
Po wyczerpaniu punktu 6 przystąpiono do zgłaszania wniosków i tak:
- Paweł Pasierbek zgłosił konieczność poszerzenia mostka na ul. Myśliwskiej,
- Eugeniusz Kozak nawiązał do swojego wniosku odnośnie nie zapraszania radnych powiatowych z poprzedniego zebrania, tłumacząc, że wystąpił z nim, ponieważ bardzo dużo jest zgłaszanych wniosków dotyczących dróg powiatowych, a radni powiatowi uczestniczą w zebraniach, kiedy są wybory, potem zapominają.
Zgadza się z argumentacją, że woda jest najważniejsza i trzeba poczekać z oświetleniem, ale jednak są punkty, które ze względów bezpieczeństwa wymagają oświetlenia i ponowił wniosek o postawienie punktu świetlnego w okolicach posesji Pana Małysza, zgłosił również niedrożny rów od ul. Łabędziej w stronę posesji państwa Raszka,
-Sołtys poinformował, że rów ten jest wpisany do planu na przyszły rok.
- Ryszard Faruga zgłosił konieczność nadlania asfaltem przepustu przy kapliczce na ul. Mirowskiej,
- Mirosław Ochman – konieczność remontu ul. Sosnowickiej,
- Grzegorz Hamerlak – wykonać badanie natężenia ruchu drogowego na Łabędziej i zastanowić się, czy wykonywać mijanki, które problemu nie rozwiążą, czy poczekać, zdobyć środki i poszerzyć całą ulicę, ponieważ jest to obecnie jedna z ważniejszych dróg przelotowych, zgłosił również konieczność wykonania oznakowania poziomego na skrzyżowaniu ulic: Dankowicka, Grobel Borowa, Łabędzia, Floriana tak, aby było wiadomo, gdzie przebiegają osie poszczególnych jezdni. Poparł wniosek o punkt świetlny przy posesji P. Małysz na ul. Łabędziej.
 Wójt Artur Beniowski – była wizja lokalna na tym skrzyżowaniu i do Zarządu Dróg Powiatowych zostały skierowane odpowiednie wnioski. Jeśli chodzi o ul. Łabędzią to problemem są sprawy własnościowe, a jak wiadomo gmina może działać tylko na swojej własności, stąd jest problem z poszerzeniem tej ulicy, mimo iż jest to konieczność. Wyprostowanie spraw własnościowych jest to proces długotrwały i uciążliwy, dlatego jedyną możliwością na dzisiaj jest wykonanie kilku mijanek. Deklaruje jednak wnikliwe rozpoznanie zakresu tych spraw własnościowych.
Czesław Jaszek zgłosił skrzyżowanie ul. Mirowskiej z ul. Parkową oraz zapytał, kiedy zostanie wykonane połączenie drogowe pomiędzy ul. Dankowicką, a ul. Grobel Borowa.
Wójt odpowiedział, że przy obecnym stanie finansów i priorytetami związanymi z wymianą sieci wodociągowej nie ma możliwości na wykonanie tej drogi. Jest zbyt dużo wniosków związanych z już istniejącymi drogami, więc budowa nowej byłaby nieporozumieniem.
Paweł Pasierbek zgłosił słabą jakość mocowania znaków drogowych skoro są tak dewastowane.
Wójt odpowiedział, że przepisy ruchu drogowego mówią o tym, że znak powinien się przewrócić w przypadku uderzenia w niego pojazdem.
Marek Radzicki poinformował, że są technologie, które pozwalają na to, że po uderzeniu w znak i jego przewróceniu, po ustaniu siły powodują, że znak wraca do pionu i należałoby stosować właśnie takie mocowania. Firmy, które remontowały ulice na terenie naszej gminy stosowały tą technologię przy ustawianiu tymczasowego oznakowania.
Marek Englart zgłosił potrzebę wyczyszczenia koryta rzeki Białej. Bielsko – Biała już tego dokonało i tam woda spływa szybko, natomiast w naszej gminie koryto jest zarośnięte. Zwrócił uwagę na zły stan ul. Jawiszowickiej, zwłaszcza od posesji od nr 1 do 17, prosił o zwiększenie liczby patroli w tym rejonie, a także o podpowiedź policji, w jaki sposób do czasu remontu całościowego tej ulicy poprawić na niej bezpieczeństwo.
Sołtys Marek Pękala – była wizja lokalna z Zarządem Gospodarki Wodnej i ma zostać opracowany plan regulacji i naprawy wałów rzeki Białej. Również i w tym wypadku problemem są sprawy własnościowe, ponieważ niektóre działki prywatnych osób dochodzą do lustra wody.
Piotr Grygierzec zgłosił konieczność namalowania pasów wyznaczających miejsca parkingowe na parkingu między szkołą a kościołem.
Marek Radzicki zwrócił uwagę, że malowanie pasów na jezdniach w wielu wypadkach jest mało użytkowe. Przykładem może być skrzyżowanie ul. Batalionów Chłopskich, Witosa, Dankowickiej, Krzywolaków, gdzie notorycznie samochody stojące przed linią stopu na ul. Krzywolaków muszą cofać, aby nie zostać uszkodzonymi przez samochody skręcające z ul. Witosa w tą właśnie ulicę. Również źle oznakowane jest skrzyżowanie przy tzw. Krzyżu. Kierowcy są zdezorientowani, nie wiedzą, czy należy tam stosować przepisy dotyczące rond, więc należałoby tą sprawę uporządkować.
Roman Kozak zapytał o harmonogram wymiany sieci wodociągowej oraz dalszej kanalizacji gminy.
Wójt odpowiedział, że jeśli chodzi o kanalizację to w najbliższym czasie będzie ona wykonywana w pozostałej części Bestwiny i w Janowicach, a dopiero później w Kaniowie (za ok. 5 lat).
Konieczna jest wymiana wodociągów w rejonie Ochmanowca, Kaniówka, ul. Mirowskiej, Torowej i Sosnowickiej. Kolejność wskażą największa awaryjność oraz środki, jakie gmina pozyska i wygospodaruje na ten cel, a te na razie są niewiadomą.
Prezes Kombestu, Wacław Waliczek, poinformował, że pozwolenie dotyczy całej gminy, więc z tego punktu widzenia kolejność nie ma znaczenia. Ponadto zwiększenie ciśnienia będzie możliwe dopiero po całkowitej wymianie wszystkich rur azbestowo -  cementowych.
Wójt i Pan prezes ponownie potwierdzili, że kolejność zostanie ustalona po tym, jak będzie wiadomo, jakimi środkami będziemy dysponować, a to okaże się dopiero w przyszłym roku.
Mirosław Kołodziejczyk polemizował z prezesem Wacławem Waliczkiem twierdząc, że można na wymienionych końcówkach stosować reduktory i podnosić ciśnienie w nowych rurociągach. Wacław Waliczek odpowiedział, że oczywiście, technicznie jest to możliwe, ale pociąga za sobą bardzo duże koszty, a te środki można wykorzystywać na kolejne metry rurociągów, które przecież i tak muszą zostać wymienione, więc skorzystanie z takich rozwiązań byłoby niegospodarnością.
Grzegorz Owczarz zapytał o czyszczenie rowu przy ul. Jawiszowickiej. Był on wstawiany do planu od trzech lat i w dalszym ciągu nie wykonano tego zadania.
Eugeniusz Furczyk poinformował, że występuje tam problem związany z tym, że rów po pogłębieniu może znaleźć się poniżej dna Łękawki i może nastąpić od niej cofka. Spółka jednakże podejmie się tego zadania.
Sołtys Marek Pękala zawnioskował o ufundowanie sztandaru dla Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, ponadto o przejęcie kładki nad rzeką Białą oraz o wykonanie brakującej części chodnika przy ul. Witosa i budowę chodnika przy ul. Dankowickiej.
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik poruszył sprawę urągającego kulturze zachowania kibiców LKS Kaniów na meczach, zwłaszcza na meczu derbowym z KS Bestwinka, gdzie nie tylko dochodziło do wulgaryzmów, przekleństw i obrażania, ale również do oplucia zawodnika KS Bestwinka oczekującego na zmianę. Świadkami tego wydarzenia był prezes Klubu, wielu innych kibiców LKS Kaniów i nikt nie zareagował, nikt nie potępił tego czynu. Stwierdził, że chyba przykład idzie z góry, ponieważ słownictwo trenera LKS Kaniów jest karygodne i nie tak powinien zachowywać się wychowawca młodzieży. Wyraził żal, że prezes Klubu widział, co się dzieje i nie zareagował.
Marek Englart zapytał, czy są jakieś szanse na przedstawienie harmonogramu realizacji priorytetowych spraw. Wójt odpowiedział, że nie ma na to obecnie szans, ponieważ nie jest wiadomo, co otrzymamy z budżetu państwa.
Eugeniusz Kozak wnioskował o chodnik przy ul. Łabędziej. Wójt odpowiedział, że w przypadku budowy chodnika występuję ten sam problem, o którym mówił przy wniosku o poszerzenie tej ulicy.
Jerzy Zużałek podziękował w imieniu UKS Set Kaniów wójtowi Arturowi Beniowskiemu oraz kierowanemu przez niego Urzędowi Gminy za pomoc przy organizacji Klubowych Mistrzostw Europy w Kajak Polo. Podkreślił, że bez tej pomocy organizacja tych Mistrzostw byłaby niemożliwa. Podziękowania skierował także do radnego Romana Pacygi, który przepracował wiele godzin przygotowując trzecie boisko i obiekt oraz Leszka Kosmatego i wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób pomogli UKS Set w organizacji. Przypomniał, że Komitetem Organizacyjnym kierował Bogusław Bajerski i mimo iż nie jest obecnie członkiem Zarządu to z pełnym zaangażowaniem wykorzystał swoje doświadczenie i perfekcyjnie te Mistrzostwa zostały zorganizowane.
Odniósł się także do wypowiedzi przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika. Nie tylko w Kaniowie młodzież przeklina i używa wulgaryzmów. Aby przeciwdziałać temu złożył wniosek, aby organizować więcej imprez dla dzieci, poczynając od tych najmłodszych, od żaczków, uczyć ich fair play, podawania sobie ręki przed meczem, uśmiechu, itp. Złożył wniosek, aby kontynuować Olimpiadę Przedszkolaków oraz rywalizację żaków w piłkę nożną. Pierwsza Olimpiada została zorganizowana o Puchar Przechodni, więc należałoby ją kontynuować, tym bardziej, że wówczas nie pochłonęła z budżetu gminy ani złotówki, za wyjątkiem udostępnienia sali na czas jej trwania i mediów. Wniósł także o zmobilizowanie animatorów, aby organizowali jakieś imprezy, zajęcia dla mieszkańców. W ogłoszeniu o naborze na stanowisko animatora było, że do jego zadań ma należeć: organizacja i prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla różnych grup społecznych, szerzenie i popularyzacja zajęć sportowych i rekreacyjnych na terenie gminy, organizacja imprez sportowych oraz innych wydarzeń promujących zdrowy styl życia, organizacja imprez, turniejów ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej. Skoro takie wymagania zostały ogłoszone to należy egzekwować ich realizację.
Zastępca dyrektora Katarzyna Hesek poinformowała, że szkoła zwraca bardzo baczną uwagę na zachowanie uczniów. Jeśli na meczu uczeń użyje niecenzuralnego słowa to bez względu na to, że może być najlepszym zawodnikiem musi opuścić boisko.
Radny powiatowy Jan Stanclik wyraził uznanie dla sołtysa w Kaniowie, że organizuje dwa Zebrania Wiejskie w roku, kiedy inni organizują tylko jedno i poinformował, że o poprzednim Zebraniu nie wiedział, dlatego też był nieobecny. Jeśli tylko wie, to poczuwa się do obowiązku uczestniczenia i uczestniczy. Poinformował, że w sprawie ul. Jawiszowickiej składał interpelację w Radzie Powiatu, zanotował również dzisiaj wszystkie sprawy, które leżą w kompetencjach powiatu i będzie je pilotował.
Wójt Artur Beniowski powiedział, że w sprawie kładki na Białej było wiele rozmów, gmina czeka na ekspertyzę techniczną wykonaną przez dotychczasowego właściciela i dopiero po jej otrzymaniu może podjąć dalsze działania.
Więcej głosów nie było i sołtys poprosił komisję uchwał i wniosków o przedstawienie zgłoszonych wniosków i przegłosowanie ich.
W imieniu komisji wnioski przedstawił Grzegorz Owczarz:
1. Poszerzyć mostek na ul. Myśliwskiej,
2. Założyć punkt świetlny na ul. Łabędziej w ok. posesji p. Małysz,
3. Poprawić nakładkę asfaltową przy kapliczce na ul. Mirowskiej,
4. Wykonać remont ul. Sosnowickiej,
5. Wykonać poszerzenie ul. Łabędziej, oznakowanie na skrzyżowaniu z ul. Dankowicką oraz dokonać pomiaru natężenia ruchu drogowego na Łabędziej,
6. Poprawić linie na parkingu przy szkole,
7. Doprowadzić do wyczyszczenia koryta rzeki Białej,
8. Spowodować więcej kontroli ruchu na ul. Jawiszowickiej,
9. Kontynuować wymianę sieci wodociągowej oraz budowę kanalizacji,
10. Ufundować sztandar dla szkoły,
11. Przejąć kładkę na rzece Białej od Zakładu Zagospodarowania Mienia,
12. Przewidzieć środki na pomoc w organizacji Pucharu Europy w Kajak Polo,
13. Wykonać chodniki przy ul. Witosa i Dankowickiej,
14. Kontynuować starania o poprawę komunikacji autobusowej,
15. Kontynuować organizację Olimpiady Przedszkolaków,
16. Egzekwować od animatorów ich obowiązki, tj, organizację i prowadzenie zajęć sportowo – rekreacyjnych dla mieszkańców gminy,
17. Wyregulować czujniki zmierzchowe oświetlenia ulicznego.

Wnioski zostały przyjęte przez zebranych jednogłośnie.
Sołtys podziękował za uczestnictwo w Zebraniu, za dyskusję i zamknął Zebranie.

Informacja z Zebrania Wiejskiego w Bestwinie – 20 września 2015 r. – uczestniczyło 38 mieszkańców:
-  do czasu Zebrania najważniejszymi zadaniami, jakie wykonano w Bestwinie były remonty ulic: Starowiejskiej, Krakowskiej bocznej, wykonanie dalszego odcinka ul. Akacjowej, wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Sosnowej, uzupełnienie nawierzchni chodnika przy ul. Okrężnej, oświetlenie ul. Janowickiej, wykonanie kanału ulgi "Bartki", wykonanie rowu przy ul. Prusa, odwodnienie terenu w okolicach budynku OSP, czyszczenie rowów przy ul. Podleskiej i Dolnej, naprawa przepustu przy ul. Polnej, zabezpieczenie rowu przy ul. Zaułek, remont sali KGW, wymiana stolarki okiennej przy ul. Plebańskiej 12, remont części dachu budynku przedszkola, demontaż starej wiaty i montaż nowej przy Tartaku, zagospodarowanie centrum Bestwiny w okolicach ronda oraz centrum Kultury, naprawa chodnika przy ul. Godynia, wycinka drzew i krzewów przy drogach gminnych i powiatowych, kontynuacja prac przy zabezpieczaniu cieku Łękawka, nawiezienie kamienia - ul. Ogrodnicza, remonty cząstkowe dróg. Został wykonany projekt i uzyskano pozwolenie na budowę parkingu przy sklepikach na ul. Podzamcze. Prace zostaną ukończone w przyszłym roku, wtedy też ul. Podzamcze będzie asfaltowana z tzw. "powodziówek". Rozpoczęto działania związane z kanalizacją południowej części Bestwiny i sołectwa Janowice – będzie to przedsięwzięcie realizowane z przedsiębiorstwem "Aqua".
Zgłoszone przez mieszkańców wnioski dotyczyły głównie naprawy dróg wraz z oznakowaniem, czyszczenia rowów i przepustów, poprawy estetyki gminy, oświetlenia.

Zebranie w Bestwince – 27 września 2015 r. Uczestniczyło 28 osób:
- wyczyszczony został rów i przepust pod ul. św. Floriana oraz przepust na ul. Olchowej i rów w kierunku "Nicrometu", utwardzono tłuczniem ul. Starowiejską i ul. Wiśniową, uzupełniono znaki z nazwą ulicy. Z pomocą OSP wycięto drzewa na prywatnej posesji przy ul. Magi, wykoszono Młynówkę na odcinku od ul. Sportowej do ul. św. Floriana. Wyczyszczono i odwodniono przepust na ul. Rzecznej. Poprawiono pobocze na części ul. Sportowej, wyczyszczono rów odchodzący od zbiornika ppoż., wymalowano barierki na moście nad Łękawką. Rada Sołecka uczestniczyła w dwóch wizjach lokalnych oraz w wyjazdowej komisji Rady Gminy na terenie "Kombestu", oczyszczalni ścieków i ujęciu wody w Kaniowie. Czynione są starania w sprawie zakupu działki na parking koło szkoły w Bestwince. Wójt Artur Beniowski złożył sprawozdanie z realizacji wniosków z poprzedniego zebrania, poinformował, że termomodernizacja budynku szkoły wraz z wymianą okien, pokrycia dachowego i instalacji grzewczych pozwoli na znaczne zmniejszenie strat energii, a także poprawi komfort uczniów i pracowników szkoły. Środki na modernizację pochodzić będą z konkursu z tzw. subregionu południowego. Przypomniał także, że zabezpieczenie jazu na Łękawce należy do spółdzielni w Dankowicach oraz do właścicieli stawów, którzy nabyli je od spółdzielni.
Złożone przez mieszkańców wnioski dotyczyły głównie naprawy dróg, rowów i przepustów, a także zgłaszanych już od kilku lat problemów w centrum Bestwinki dotyczących składowiska odpadów znajdującego się na terenie Kółka Rolniczego w Bestwince.

Zebranie Wiejskie w Janowicach – 4 października – uczestniczyło 32 mieszkańców, co ciekawe, w Zebraniu uczestniczył ksiądz proboszcz Józef Walusiak. Nie po raz pierwszy obecny był również poseł Jacek Falfus.
W 2015 roku wyremontowano ul. Pisarzowicką, wykonano przepusty przy ulicach: Pszczelarskiej, Podlesie, Miodowej, przy wjeździe do gminy zamontowano nowe tablice, wyremontowano drogi gruntowe: ul.: Podlesie, Łanowa, Gajowa, przycięto gałęzie wzdłuż Lasu Pasieckiego przy ul. Janowickiej, wyczyszczono i naprawiono rów przy ul. Janowickiej, odwodniono ul. Łanową, wykonano oświetlenie uliczne przy ul. Janowickiej, uzupełniono brakujące tabliczki z nazwami ulic i numerami posesji. Kontynuowane są starania o wykonanie dalszej części ul. Janowickiej wraz z budową chodnika - od ul. Pszczelarskiej do końca i rondem na skrzyżowaniu z ul. Krakowską.
Jest wybrany wykonawca przebudowy mostku na ul. Miodowej, w przyszłym roku zostanie wykonana przebudowa klatki schodowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym. Wójt poinformował również o planach wspólnej z Aquą kanalizacji Janowic oraz o organizacji przez Janowice IV Dożynek.

Do góry